آرشیو بلاگ

۱۵ عادات بدی که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند.

مسدود شدن منافذ پوست 7887871878714818185871

پوست ما حاوی منافذی است که محل خروج عرق است. این منافذ همچنین باعث آزاد شدن چربی های طبیعی که در مرطوب نگاه داشتن پوست نقش دارند می شوند. با این حال، گاهاً تجمع سلول های مرده پوست، و چربی بیش از حد در سطح پوست باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند.

اغلب می توان منافذ مسدود شده پوست را به صورت جوش های سر سیاه روی پوست مشاهده نمود. بنابراین، جلوگیری از انسداد منافذ برای حفظ سلامت پوست ضروری است. برای این منظور، باید عوامل متداولی که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند، از جمله هورمون ها، آلودگی و قرار گرفتن در معرض آفتاب را بشناسید و برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی اقدام کنید.

عاداتی که باعث انسداد منافذ می شوند

انسداد منافذ پوست اغلب ناشی از عادات نامناسب مراقبت از پوست است. علاوه بر این، عوامل متعدد زندگی روزمره می توانند در تجمع آلودگی، سلول های مرده پوست و چربی در منافذ پوست شما نقش داشته باشند، که احتمال مسدود شدن منافذ پوست را افزایش می دهند. در اینجا برخی از این عوامل ذکر شده است.

 

مسدود شدن منافذ پوست 7887871878714818185871

 

۱٫دستکاری جوش های پوست

بسیاری از افراد جوش ها یا منافذ بزرگ  صورت خود را فشار می دهند تا محتویات داخل آن را خارج کنند، اینکار باعث کشیده شدن پوست می شود. این عادت اغلب می تواند منجر به تحریک و التهاب، همراه با ایجاد خطوط ریز شود، از سویی اندازه منافذ را بیشتر می کند.

علاوه بر این، با دستکاری جوش های خود می توانید باعث انتقال باکتری ها، میکروبها به پوست خود شده و منجر به انسداد منافذ و افزایش خطر عفونت شوید. پس برای جلوگیری از بروز این مشکلات از دست زدن به جوش های خود اجتناب کرده و برای علت یابی آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

۲٫دست زدن و لمس مکرر صورت

معمولاً در طول روز چندین بار ناخودآگاه صورت خود را لمس می کنید. با این حال، این عادت می تواند تا حد زیادی بر سلامت پوست و مخصوصا مسدود شدن منافذ پوست تأثیر بگذارد. چرا که در طول روز همگی ما با سطوح مختلفی در تماس هستیم که بدین وسیله باعث انتقال آلودگی ها از طریق دست به منافذ پوست خود میشویم، که نهایتاً در اثر تجمع آنها باعث ایجاد آکنه می شود.  پس بهتر است دست های خود را مرتب بشویید و از دست زدن مکرر به صورت خود اجتناب کنید.

۳٫عدم لایه برداری صحیح و به اندازه از پوست

لایه برداری پوست یک مرحله حیاتی از مراقبت های روتین پوستی است زیرا با اینکار از شر آلودگی و سلول های مرده در سطح پوست خلاص می شوید. این کار نه تنها از مسدودشدن منافذ پوست جلوگیری می کند بلکه می تواند مواد زائد و چربی جمع شده داخل منافذ را نیز پاک کند. در نظر داشته باشید که لایه برداری بیش از حد نیز می تواند چربی طبیعی پوست شما را از بین ببرد و منجر به خشکی آن شود. پس به طور مرتب و البته به اندازه لایه برداری از پوست را انجام دهید.

۴٫نداشتن رطوبت پوست

از آنجا که مرطوب کردن پوست برای تولید چربی، عملکرد دفاعی، کشسانی و سلامت کلی آن ضروری است، توجه به این مرحله مراقبت از پوست نیز بسیار اهمیت دارد. در صورت آبرسانی مناسب پوست، به آن در جذب راحت مواد مغذی کمک خواهید کرد و از تجمع چربی ها و آلودگی ها در محل منافذ پیشگیری می نمایید. در صورتیکه پوست خود را به درستی مرطوب نکنید، قدرت جذب آن کاهش می یابد. در نتیجه، مواد مغذی حیاتی در سطح پوست باقی می مانند و در نهایت در منافذ پوست تجمع می یابند. پس حتما استفاده یک آبرسان مناسب برای پوست را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

۵٫عدم استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست

مرطوب کننده ها معمولاً به دو دسته طبقه بندی می شوند: نرم کننده ها و مرطوب کننده ها.

نرم کننده ها عمدتا برپایه چربی هستند و یک لایه محافظ روی پوست ایجاد می کنند. در حالیکه مرطوب کننده ها با افزودن آب به پوست، در حفظ رطوبت آن کمک می کنند. از آنجایی که منافذ بزرگ یا مسدود شده در پوست های چرب بسیار رایج است، استفاده از نرم کننده ها در این افراد به میزان چربی پوستشان افزوده و در نتیجه مشکل را افزایش می دهد. پس در صورتیکه پوست چرب دارید از مرطوب کننده های با پایه آب استفاده کنید در صورت داشتن پوست خشک از نرم کننده ها بهره ببرید.

۶٫قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب

اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید می تواند به کلاژن و بافت های شما آسیب برساند و باعث مسدود شدن منافذ پوست شود. علاوه بر این، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب می تواند تولید ملانین را تحریک کرده و هیپرپیگمانتاسیون پوست را تشدید کند. پس حتی الامکان از بیرون رفتن زیر نور آفتاب خودداری کنید و یا از لباس پوشیده استفاده کنید. همچنین قبل از خارج شدن از منزل از ضد آفتاب با حداقل ۳۰ SPF استفاده کنید.

 

مسدود شدن منافذ پوست 8748974897541869548654568415

 

۷٫خوابیدن با آرایش

درست است که آرایش می تواند منافذ پوستی و معایب آن را پوشش دهد ولی از طرفی می تواند به راحتی کثیفی و آلودگی را جذب پوست نماید. علاوه بر این، بسیاری از محصولات آرایشی بر پایه روغن هستند که می توانند در منافذ تجمع کرده و تنفس را برای پوست شما دچارمشکل نموده و پیری زودرس پوست را باعث می شود. پس بهتر است آرایش خود را در پایان روز با استفاده از آب میسلار پاک کنید. انجام این کار از رسوب چربی و کثیفی در منافذ پوست در طول شب جلوگیری کرده و به پوست اجازه تنفس می دهد. پاک کردن آرایش و پاکسازی پوست باید بخشی ضروری از روال مراقبت از پوست شما باشد.

۸٫آرایش هنگام تمرین

گرچه استفاده از آرایش هنگام بیرون رفتن خوب است، اما هنگام ورزش باید از آن اجتناب کرد. از آنجا که در حین ورزش عرق می کنید، آرایش کردن می تواند از خروج آسان عرق جلوگیری کرده و باعث جمع شدن باکتری ها و آلودگی ها می شود که می تواند منجر به ایجاد جوش های سرسیاه، آکنه و سوزش پوست شود.

همیشه با صورت تمیز و حتی در صورت امکان عاری از یک مرطوب کننده ساده ورزش کنید. این باعث می شود عرق آزادانه جاری شود و حتی منافذ پوست شما را از آلودگی و سموم پاک کند. همیشه صورت خود را بشویید یا بعد از ورزش دوش بگیرید تا از خشک شدن عرق روی پوست و داخل منافذ جلوگیری شود.

۹٫عدم شستشوی برس های آرایشی

مانند تمیز نگه داشتن صورت، شستن گاه به گاه برس های آرایشی نیز بسیار مهم است. اگر از تمیز کردن این لوازم آرایشی اجتناب کنید، آلودگی و کثیفی ها روی آنها جمع می شود. این امر باعث سفت شدن موهای برس می شود که ممکن است پوست شما را تحریک کند. علاوه بر این، برس های شسته نشده، محل مناسبی برای رشد باکتری ها هستند. وقتی از این برس های کثیف برای آرایش استفاده می کنید، آلودگی و باکتری ها را به داخل منافذ خود منتقل می کنید. پس برس های آرایش خود را حداقل یک بار در هفته تمیز کنید. برای شستن برس های آرایش چشم خود دو بار در ماه می توانید از صابون و آب گرم استفاده کنید.

۱۰٫استفاده از حوله های کثیف

استفاده از حوله های کثیف می تواند باعث مسدود شدن منافذ پوست شود. پاکسازی روزانه صورت برای جلوگیری از تجمع آلودگی، سلول های مرده پوست و چربی در منافذ پوست ضروری است. با این حال، اگر از یک حوله کثیف برای پاک کردن صورت تازه تمیز شده خود استفاده می کنید، خطر انتقال باکتری ها و آلودگی ها به منافذ پوست شما وجود دارد. پس برای پیشگیری از انتقال هر نوع میکروبی، حوله های خود را حداقل سه بار در هفته بشویید و قبل از استفاده به درستی آنها را خشک کنید. یک حوله جداگانه برای صورت خود و یک حوله دیگر برای بقیه قسمت های بدن خود داشته باشید.

 

مسدود شدن منافذ پوست 748748941868651658418564185416

۱۱٫خوابیدن روی ملحفه های نشسته

رعایت بهداشت برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست ضروری است. این امر نه تنها به پوست شما بلکه به همه مواردی که پوست شما با آن در تماس است، از جمله روتختی و روکش بالش، مربوط می شود. نشستن ملحفه های خواب باعث تجمع عرق، چربی های مو و پوست، سلول های مرده پوست و باکتری ها می شود که در نهایت هنگام خواب به پوست شما منتقل می شود و احتمال مسدود شدن منافذ و بروز لکه ها را افزایش می دهد. پس بهتر است ملافه های خود را هر ۳ روز یا حداقل هفته ای یک بار بشویید و به طور کامل خشک نموده و سپس مورد استفاده قرار دهید.

۱۲٫صحبت کردن با تلفن

همانطور که ذکر شد، هر چیزی که با پوست شما تماس پیدا کند، اگر کثیف باشد، می تواند خطر مسدود شدن منافذ پوست را افزایش دهد. یکی دیگر از مواردی که اغلب از آن استفاده می کنید و در مکان های کثیفی چون جیب، کیف و یا روی میز قرار می دهید و صورتتان نیز مرتب با آن در تماس است، تلفن همراه شما است.  با این ابزار انواع آلودگی ها و باکتری ها به راحتی می توانند از این سطوح به تلفن شما و سپس به پوست شما منتقل شوند. برای جلوگیری از تماس پوستی با تلفن آلوده خود، از هندزفری استفاده کنید، و پاک کردن مکرر قسمت بیرونی گوشی، ترجیحاً با استفاده از دستمال های ضد باکتری، را به یک عادت تبدیل کنید. از استفاده از تلفن خود در مغازه های خواربار فروشی، توالت، بیمارستان و سایر اماکن عمومی خودداری کنید.

۱۳٫استفاده از عینک کثیف

معمولاً بزرگترین منافذ پوست روی گونه ها و بینی شما ایجاد می شود و معمولاً مشکلات مربوط به مسدود شدن منافذ پوست در این مناطق را  ایجاد می کنند. از آنجایی که عینک طبی یا عینک آفتابی شما روی بینی و نزدیک گونه قرار می گیرد، تمیز نکردن آنها باعث ایجاد آلودگی و باکتری می شود که می تواند منجر به بروز آکنه شود.

۱۴٫روال بد دوش گرفتن

دوش های طولانی و گرم بدون شک راهی عالی برای آرامش و استراحت در پایان روز است. ولی بهتر است بدانید که آب داغ می تواند چربی های طبیعی پوست را از بین ببرد، که به نوبه خود تولید بیش از حد سبوم را تحریک می کند و منجر به مسدود شدن منافذ پوست می شود. پس بهتر است به جای قرار گرفتن طولانی مدت زیر دوش آب داغ حمام های کوتاه را با آب ولرم انجام دهید تا رطوبت پوستتان نیز حفظ شود.

۱۵٫سیگار کشیدن

سیگار کشیدن، علاوه بر خطرات متعدد دیگری که برای سلامتی افراد دارد، به پوست شما نیز آسیب می رساند، و منجر به از دست دادن قدرت و قابلیت ارتجاعی پوست و البته پیری زودرس آن می شود. پس ترک سیگار برای حفظ زیبایی و سلامت پوست و کل بدن ضروری است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *