آرشیو بلاگ

تکنیکهای جادویی بازگرداندن رنگ به موهای سفید را یادبگیرید! بخش اول

ملانین 8746874186541685416541

ملانین رنگدانه ای است که به پوست، مو و چشم ها رنگ طبیعی می دهد. هر چه ملانین بیشتر باشد، رنگ  مو و چشم ها تیره تر است. ملانوسیت‌ها سلول‌های تخصصی هستند که در اپیدرم، عنبیه و فولیکول‌های مو یافت می‌شوند و ملانین را از طریق اکسید شدن یک اسید آمینه به نام تیروزین تولید می‌کنند.

 

ملانین همچنین یک عملکرد محافظتی در برابر اشعه های مضر UV خورشید دارد. این اشعه ماوراء بنفش می تواند به عمق پوست نفوذ کند و DNA سلول های پوست را تجزیه نماید.

این نوع آسیب مداوم خورشید می‌تواند باعث ایجاد تعدادی از مشکلات پوستی مانند لکه‌های تیره پوست،  پیری زودرس پوست، حداقل سفیدی زودرس مو و در بدترین حالت سرطان شود. در واقع، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یکی از عوامل اصلی سرطان های پوست مانند کارسینوم سلول سنگفرشی SCC، کارسینوم سلول بازال  BCC  و ملانوم بدخیم است.

اما ملانین کمک می کند تا این نوع آسیب خورشید را با جذب اشعه های UV قبل از رسیدن به سلول های سالم به حداقل برساند. در واقع  ملانین، SPF طبیعی بدن است که هر زمان که شما در روزهای آفتابی بیرون بروید، مانع از آسیب نور خورشید به پوست می شود. این همان چیزی است که برنزه می شود.

هنگامی که تابش UV ناشی از خورشید بر روی پوست می افتد، ملانوسیت ها برای تولید ملانین اضافی تحریک می شوند، که باعث تیره تر پوست شما می شود. این مقاله بر نقش ملانین در سلامت مو تمرکز خواهد کرد.

ملانین 8746874186541685416541

چه چیزی باعث کمبود ملانین می شود؟

کمبود ملانین ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. شرایطی مانند بیماری ویتیلیگو باعث می‌شود بدن تولید ملانین را متوقف کند و لکه‌های ناهموار و سبکی در سراسر پوست ظاهر شود. با این حال، هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث از بین رفتن این سلول های رنگدانه می شود.

اهمیت ملانین برای مو

ملانین نقش مهمی در رشد و سلامت مو دارد.

 1. ملانین رنگ مو را تنظیم می کند

تعجب خواهید کرد اگر بدانید که موهای شما در اصل سفید است اما پس از بیرون آمدن از فولیکول مو تغییر رنگ می دهد.

هر رشته از یک پروتئین سخت به نام کراتین تشکیل شده است که توسط سلول هایی به نام کراتینوسیت حمل می شود. ملانوسیت ها با رشد موهای شما ملانین را به این کراتینوسیت ها می رسانند و به آنها رنگ تیره طبیعی می دهند. در واقع داروی سیاه شدن موهای سفید به طور طبیعی همین ملانین است!

ملانین مسئول رنگ موهای شما می تواند دو نوع باشد، یعنی یوملانین و فئوملانین. هر دو این رنگدانه ها عمدتاً در قشر یا لایه میانی ساقه مو یافت می شوند.

ترکیبات و غلظت های مختلف این دو شکل ملانین باعث ایجاد پنج رنگ موی طبیعی می شود: سیاه، قهوه ای تیره یا سبزه، قهوه ای روشن، بلوند زرد یا طلایی، قرمز یا زنجبیلی و سفید. بنابراین، رنگ موهای شما به نوع، مقدار و ترکیب ملانین موجود در موهای شما بستگی دارد. گیرنده ملانوکورتین ۱ (MC1R)  ژنی است که تعیین می کند چه نوع ملانین توسط ملانوسیت ها تولید می شود. فعالیت این ژن همان چیزی است که در نهایت رنگ موهای شما را تعیین می کند.

Eumelanin به شکل تیره ملانین اشاره دارد و بیشتر به یوملانین قهوه ای و یوملانین سیاه تقسیم می شود. این رایج ترین نوع ملانین است که در انسان یافت می شود و به موهای شما رنگ مشکی، قهوه ای، بلوند یا خاکستری می دهد.

غلظت بالای یوملانین سیاه در غیاب سایر رنگدانه ها منجر به سیاه شدن مو می شود، در حالی که غلظت بالای یوملانین قهوه ای باعث ایجاد موهای قهوه ای می شود. غلظت کم اوملانین سیاه و بدون رنگدانه دیگر موهای شما را خاکستری می کند، در حالی که غلظت کم اوملانین قهوه ای بدون رنگدانه های دیگر موهای شما را بلوند می کند.

فئوملانین به سایه روشن ملانین با رنگ مایل به قرمز اشاره دارد. غلظت بالای این رنگدانه در غیاب رنگدانه های دیگر به موهای شما رنگ قرمز می دهد.

اما زمانی که مقدار کمی از این رنگدانه با مقدار کمی یوملانین قهوه ای مخلوط می شود، نتیجه موهای نارنجی رنگی است که معمولاً به آن زنجبیلی می گویند.

نسبت یوملانین: فئوملانین رنگ مو

اوملانین بالا و فنوملانین پایین قهوه ای یا سیاه

فوملانین بالا و اوملانین کم قرمز (فئوملانین بسیار بالا) یا زرد

هیچ یا بسیار کم اوملانین یا فئوملانین (آلبینیسم) سفید

تولید و توزیع ملانین تحت تأثیر مجموعه ای از عوامل داخلی و خارجی قرار دارد.

ملانین 68746874186741874651865

عوامل درونی:

 • ژنتیک: ژن های شما ساختار و رنگ موهای شما را تعیین می کنند. آنها همچنین تشکیل ملانین را کنترل می کنند. بنابراین، اگر چنین ژن هایی را از والدین خود به ارث برده باشید، ممکن است دچار سفیدی زودرس مو شوید. در این مورد، هیچ راه حل قطعی برای بهبود ملانین در مو وجود ندارد.
 • اختلالات خود ایمنی باعث از بین رفتن ملانین در موهای شما می شود : گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن ملانوسیت ها را به عنوان اجسام خارجی در نظر می گیرد و شروع به حمله به آنها می کند. ویتیلیگو و آلوپسی دو بیماری خودایمنی هستند.
 • سلامت روان باعث از بین رفتن ملانین در موهای شما می شود: اگر برای مدت طولانی تحت استرس، اضطراب یا هر نوع فشار روانی دیگری باشید، سلول های بنیادی فولیکول های مو دچار اختلال می شوند. ممکن است باعث سفیدی زودرس موها شود.
 • سن: توانایی بدن شما برای تولید ملانین با افزایش سن کاهش می یابد. به همین دلیل است که بیشتر افراد مسن دارای موهای خاکستری یا سفید هستند.
عوامل بیرونی:
 • اقلیم: اشعه ماوراء بنفش خورشید به ملانین موجود در موهای شما آسیب می رساند و آنها را سفید می کند.
 • سیگار باعث از بین رفتن ملانین در موهای شما می شود: رگ های خونی را مسدود می کند و در نتیجه جریان خون به فولیکول های مو را کند می کند. در نتیجه، تشکیل ملانین تحت تأثیر قرار می گیرد و ممکن است مشکلاتی مانند تغییر رنگ، ریزش مو و غیره را تجربه کنید.
 • آلاینده ها
 • سموم
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

با افزایش سن، فعالیت ملانوسیت ها کاهش یافته و در نتیجه تولید ملانین نیز کاهش می یابد. این کاهش تدریجی ملانین است که باعث می شود موهای شما رنگ خود را از دست داده و در سال های آخر زندگی سفید یا خاکستری شوند.

 1. ملانین از مو در برابر اشعه خورشید محافظت می کند

همانطور که قبلاً گفته شد، ملانین در مو و پوست سدی را تشکیل می دهد که اشعه UV خورشید را مسدود می کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تولید ملانین در بدن می شود تا اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش را خنثی کند.

Eumelanin نسبت به pheomelanin نسبت به فئوملانین مقاوم‌تر است، که اساساً به این معنی است که در مواجهه با نور احتمال تجزیه آن کمتر است. بنابراین، افرادی که یوملانین بیشتری در موهای خود دارند، نسبت به افرادی که فئوملانین بیشتری دارند، محافظت در برابر آفتاب بهتری دریافت خواهند کرد.

به عبارت دیگر، موهای تیره تر نسبت به موهای روشن کمتر در معرض آسیب نور خورشید هستند.

بازیابی ملانین در مو به طور طبیعی

آیا موهای سفید دوباره سیاه می شوند؟! این سوال مهم دغدغه ذهنی خیلی از افرادی است که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. اقدامات زیر می تواند به حفظ یا بهبود محتوای ملانین در موهای شما کمک کند:

 1. غذاهایی بخورید که تولید ملانین را افزایش می دهند؛ غذاهایی که می توانند تولید ملانین را تحریک کنند.

برخی از مواد مغذی می توانند با تحریک تولید ملانین یا کاهش تخریب موهای شما از سفید شدن موها جلوگیری کنند. برعکس، کمبودهای مختلف تغذیه ای اغلب به دلیل سفید شدن زودرس یا افزایش موها مقصر شناخته می شوند.

برای برگشت رنگدانه های مو، بهترین راه برای دریافت دوز مورد نیاز از این مواد مغذی دوستدار مو، مصرف یک رژیم غذایی متعادل و سالم است. اگر نمی توانید نیازهای غذایی خود را تنها از طریق غذا تامین کنید، بهتر است از پزشک خود بخواهید که مکمل ها را برای شما تجویز کند.

در اینجا برخی از غذاهای ضروری وجود دارد که به شما کمک می کند رنگ طبیعی موهای خود را حفظ کنید:

آ. اهن

برخی از بهترین منابع غذایی برای آهن عبارتند از سبزیجات سبز تیره (مانند اسفناج، حبوبات و کلم بروکلی)، کینوآ، پنیر توفو، شکلات تلخ، ماهی، موز، گوجه فرنگی، سویا، عدس، آجیل و دانه ها (بادام هندی، بادام زمینی، بذر کتان). دانه ها، تخمه کدو تنبل و غیره

ب. مس

شما می توانید نیمی از مصرف مس توصیه شده خود را تنها از طریق غلات، گوشت قرمز و سفید و غذاهای دریایی تامین کنید و بقیه را با افزودن مغزها یا دانه ها به یک رژیم غذایی متعادل جبران کنید.

برخی از بهترین غذاهای گیاهی غنی از مس برای گنجاندن در رژیم غذایی خود عبارتند از: نخود، شکلات تلخ، بادام، بادام هندی، سیب زمینی شیرین، آووکادو، خشخاش یا تخمه آفتابگردان، جگر و صدف.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *