آرشیو بلاگ

آیا ارتباطی میان کمبود ویتامین D و ریزش مو وجود دارد؟

ریزش مو 57585786874878485

مقالات مندرج در این راهنمای سلامت توسط تحقیقات بررسی شده و اطلاعاتی كه از جوامع پزشكی و تهیه شده اند، پشتیبانی می شوند، با این حال، آنها جایگزین توصیه های پزشکی حرفه ای، تشخیص یا درمان نیستند، بنابراین اگر سوال پزشکی یا نگرانی دارید، با پزشک  خود صحبت کنید.ریزش مو که به آن آلوپسی نیز می گویند، مشکلی است که بخش بزرگی از افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد، برای مثال بیش از ۵۶ میلیون نفر در ایالات متحده با نوعی ریزش مو زندگی می کنند.

هرچند همه ریزش موها یکسان نیستند و اگر ریزش مو در شقیقه بیشتر شیوع دارد یا در تاج سر دچار ریزش شده اید، به احتمال زیاد آلوپسی آندروژنیک است، یک بیماری ژنتیکی که معمولاً به عنوان  الگو طاسی شناخته می شود.

ریزش مو 57585786874878485

آیا کمبود ویتامین D با اختلالات شایع ریزش مو ارتباط دارد؟!

تخمین زده شده است که تقریباً یک میلیارد نفر در سراسر جهان ویتامین D کافی دریافت نمی کنند.

بهترین شرط شما برای جلوگیری از کمبود ویتامین D این است که غذاهای غنی از ویتامین D را به رژیم غذایی خود وارد کنید. اگر کمبود ویتامین D برای شما تشخیص داده شده است، مکمل های ویتامین D بدون نسخه در دسترس هستند و می توانند به شما در رفع این کمبود بزرگ کمک کنند.

اگر ویتامین D ریشه مشکلات ریزش موی شما نیست، بسیاری از درمان های موثر ریزش مو از جمله داروهای بدون نسخه، اسپری و کف  و همچنین UVB درمانی یا حتی گزینه های جراحی وجود دارد.

ریزش موی عظیم همچنین می تواند در اثر استرس شدید یا عفونت، یک بیماری برگشت پذیر به نام تلوژن افلوویوم نیز ایجاد شود. در بعضی موارد، اگر ریزش مو در تکه های کوچکی اتفاق بیفتد ممکن است نتیجه یک بیماری خود ایمنی به نام آلوپسی آره آتا باشد.

اما موارد دیگری نیز وجود دارد که در ریزش مو نقش دارد؛ محققان حتی ارتباط بالقوه ای را بین کمبود ویتامین D و ایجاد انواع خاصی از ریزش مو کشف کرده اند.

ویتامین D چه ارتباطی با ریزش مو دارد؟

کمبود ویتامین D ممکن است دلیل انواع ریزش مو نباشد  اما ممکن است نقش مهمی در ایجاد آلوپسی آره آتا و  الگوی طاسی داشته باشد.

ویتامین D با اتصال به گیرنده های ویتامین D موجود در انواع سلول های بدن مانند سلول های ایمنی، سلول های کلیوی و فولیکول های مو کار می کند. یکی از عملکردهای مهم ویتامین D کمک به تنظیم چرخه های سلولی است  که به خصوص در مورد رشد مو بسیار مهم است. به عنوان مثال در بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا، تحقیقات نشان می دهد که چرخه فولیکول مو به دلیل کم بودن ویتامین D مختل می شود.

در یک مطالعه، محققان دریافتند که بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا بیشتر دچار کمبود ویتامین D می شوند.

تحقیقات کمتری در رابطه با ارتباط ویتامین D با ریزش مو به وجود آمده است، با این حال، تحقیقات اخیر نشان داد که سطح پایین تری از ویتامین D با موارد شدیدتر این نوع ریزش مو ارتباط دارد. نه تنها این حتی شواهدی وجود دارد که درمان با ویتامین D ممکن است به بهبود رشد مو کمک کند.

ریزش مو 56879756854764856854686

آیا مکمل های ویتامین D به ریزش مو کمک می کنند؟

اگر کمبود ویتامین D دارید و دچار ریزش مو شده اید، برخی مطالعات یک راه حل ساده را پیشنهاد می کنند: مکمل های ویتامین D مصرف کنید.  متأسفانه، اطلاعات در مورد اینکه آیا مکمل های ویتامین D واقعاً برای ریزش مو موثر هستند، کم است.

یک مطالعه بسیار کوچک که فقط ۲۲ نفر را مورد ارزیابی قرار داد، دریافت که استفاده از کرم مشتق شده از ویتامین D برای بیش از نیمی از شرکت کنندگان در مطالعه با ریزش موی تکه ای، تاثیرگذاری خوبی داشت. در یک تحقیق دیگر نیز با موفقیت مشابه، محققان دریافتند که یک درمان موضعی با ویتامین D برای تقریباً ۷۰٪ از شرکت کنندگان در مطالعه برای ریزش مو موثر است.

چگونه می توانم کمبود ویتامین D را متوجه شوم؟

اگر شک دارید که کمبود ویتامین D دارید یا نه، حق با شماست. اما این بدان معنا نیست که شما باید مکمل های غذایی را بخورید. اولین قدم مراجعه به پزشک برای تجویز انجام یک آزمایش خون ساده است تا بفهمد آیا به ویتامین D بیشتری نیاز دارید یا خیر!

اگر پزشک شما دریافت که سطح ویتامین دی شما پایین است، بهترین شرط شما این است که مطمئن شوید از طریق رژیم غذایی به میزان کافی ویتامین D دریافت می کنید. ویتامین D به دو شکل وجود دارد: D2 و D3.  با خوردن برخی گیاهان و قارچ ها ویتامین D2 دریافت می کنیم. در حالی که می توانید ویتامین D3 را از خورشید دریافت کنید، اکثر ما وقت کافی را برای تأمین نیازهای خود به ویتامین D در خارج نمی گذرانیم. خوشبختانه، اگرچه شما می توانید ویتامین D3 خود را با مصرف غذاهایی مانند ماهی های چرب، تخم مرغ و شیر  نیز دریافت کنید.

پزشک شما ممکن است توصیه کند که برای اطمینان از تأمین مجدد ذخایر ویتامین D مکمل دیگری به برنامه روزانه خود اضافه کنید. هر چند همه مکمل ها برابر نیستند ولی سعی کنید حتما یکی از مارک های معتبر را انتخاب کنید.

انواع مکمل های ویتامین D

مکمل های ویتامین D به اشکال مختلف وجود دارد. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا مکمل های زیر راه حل خوبی برای شما هستند یا خیر، با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

کرم های موضعی: ریزش مو با استفاده از کرم ها یا لوسیون های حاوی مشتقات ویتامین D قابل درمان است. یکی از معروف ترین ها کلسیپوتریول نام دارد که در برخی از مطالعات برای درمان بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا موثر بوده است. برای تهیه کلسی پوتریول به نسخه پزشک نیاز دارید.

قرص های خوراکی: مکمل های ویتامین D به صورت قرص یا کپسول خوراکی نیز وجود دارند. شما می توانید مکمل های ویتامین D2 و D3 را در داروخانه محلی خود پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که مصرف مکمل های روزانه ممکن است به کمبود کلی ویتامین D کمک کند، اما هنوز اطلاعات کافی در دست نیست که نشان دهد این روش درمانی به طور خاص به ریزش مو کمک می کند یا خیر.

رژیم غذایی: بهترین روش دریافت ویتامین D در بیشتر موارد از طریق غذا است. غذاهایی که حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین D هستند شامل روغن کبد ماهی، ماهی قزل آلا و قارچ های سفید هستند.

ممکن است در مورد یکی از منابع مهم ویتامین D که همه ما آن را رایگان در اختیار داریم، تعجب کنید: خورشید؛ نور طبیعی خورشید دو نوع اشعه ماورا بنفش UVA و UVB تولید می کند. اشعه UVB به بدن شما کمک می کند تا ویتامین D بیشتری تولید کند. بیشتر افراد در سراسر جهان حداقل بخشی از ویتامین D خود را از نور خورشید دریافت می کنند و جایی که ما زندگی می کنیم، چگونه زندگی می کنیم و حتی نحوه لباس پوشیدن ما بر میزان نور خورشید که روزانه دریافت می کنیم تأثیر می گذارد.

ریزش مو 78545154154158484874848

دوزهای توصیه شده ویتامین D

طبق NIH، بزرگسالان بین ۱۸ تا ۷۰ سال باید روزانه ۱۵ میکروگرم / ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین D مصرف کنند. برای بزرگسالان بالای ۷۰ سال، ۲۰ میکروگرم / ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین D توصیه می شود. بسیاری از افراد ویتامین D خود را از چندین منبع چه ترکیبی از رژیم غذایی، آفتاب یا مکمل ها دریافت می کنند.

گزینه های جایگزین برای درمان ریزش مو

اگر ویتامین D راه حل مناسب شما نیست، نگران نباشید. گزینه های زیادی وجود دارد که می تواند به شما در رفع مشکل ریزش مو کمک کند. در زیر، فقط چند مورد را نام می بریم.

ماینوکسیدیل: استفاده از ماینوکسیدیل به عنوان کرم موضعی در آزمایشات بالینی برای درمان افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا یا آلوپسی آندروژنیک موثر بوده است.

فیناستراید: فیناستراید یک داروی خوراکی برای ریزش مو است. مطالعات نشان داده است که ۱ میلی گرم فیناستراید در روز می تواند به جلوگیری از ریزش بیشتر مو و ضخیم شدن مو در بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنیک کمک کند.

درمان UVB: اشعه UVB در نور طبیعی خورشید وجود دارد و به بدن در تولید ویتامین D به اندازه کافی کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که نوردرمانی UVB در بهبود آلوپسی آره آتا موثر است.

پیوند فولیکول مو: برای کسانی که ریزش موی شدیدتری دارند، مانند آلوپسی آندروژنیک پیشرفته درمان جراحی امکان پذیر است. اگرچه این روش از ریزش موی اضافی جلوگیری نمی کند، اما به بازیابی رشد مو کمک می کند.

همراه با مکمل های ویتامین D، این گزینه ها تنها بخشی از لیست گسترده ای از درمان های ریزش مو هستند. ریزش مو اغلب یک تجربه ناراحت کننده است، اما بدانید که شما تنها نیستید و گزینه های درمانی زیادی برای کشف وجود دارد.

آن دسته از ما که در مشاغل کم تحرک کار می کنیم، به خصوص مشاغلی که شما را مجبور می کند زمان زیادی را در خانه یا زیر نور مصنوعی بگذرانید، ممکن است به اندازه دیگران در معرض آفتاب کافی نباشد. اشعه UVB نمی تواند به پنجره های شیشه ای نفوذ کند و دقیقا تعطیلی کار مصادف می شود با غروب آفتاب!

تلاش آگاهانه برای آفتاب گرفتن بیشتر ممکن است یک راه حل باشد. محققان پیشنهاد کرده اند قرار گرفتن در معرض نور خورشید (بدون ضد آفتاب) حداقل پنج بار در هفته به مدت پنج تا ۳۰ دقیقه به تولید ویتامین D کافی کمک می کند.

این نیز با یک هشدار شدید همراه است زیرا که اشعه UV باعث ایجاد سرطان می شود. برخی از آفتاب های طبیعی بر روی پوست ما خطری ایجاد نمی کنند، اما بهتر است از ماندن طولانی مدت در معرض نور آفتاب برای کاهش خطر سرطان پوست خودداری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *