آرشیو بلاگ

مزوتراپی چیست و به چه منظوری انجام می گیرد؟

ریزش مو 6987496489648796487964789674

مزوتراپی کلمه ای است که از دو کلمه لاتین “meso” و “therapy” گرفته شده است. مزوتراپی که در لغت به معنی “درمان متوسط” است و نوعی درمان زیبایی به حساب می آید. روش درمانی مزوتراپی با تزریق یکسری مواد مغذی مثل  آمینو اسیدها، مواد معدنی، آنزیم ها و ویتامین ها به لایه میانی پوست با کمک سوزن انجام می گیرد. از نظر قانونی  مزوتراپی را می توان برای همه افراد سالم بالای ۱۸ سال اعمال کرد، و بسته به عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامتی فرد، سن، ویژگی های جسمانی ممکن است محتویات تزریقی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، و هر فردی نیز بسته به شدت بیماری خود برنامه درمانی جداگانه ای دریافت می کند.

مزوتراپی چگونه انجام می شود؟

روش درمانی مزوتراپی با استفاده از سوزن های بسیار ظریف و به روش تزریق چند محلول خاص به لایه میانی پوست در ناحیه مربوطه انجام می شود. این روش درمانی برای پوست های آسیب دیده است از طرفی گردش خون ضعیف نواحی خاصی از پوست را بهبود می بخشد.

 

روش درمانی مزوتراپی 78489749748948485485

 

مزوتراپی چگونه اعمال می شود؟

قبل از استفاده از مزوتراپی، ابتدا معاینه فیزیکی انجام می شود. پس از معاینه فیزیکی بیمار، و تشخیص قطعی در مورد هرگونه ناراحتی بیمار، یک پماد بیهوشی را روی ناحیه موردنظر از بدن فرد اعمال می کنند. برای هر بیمار از سوزن های یکبار مصرف استفاده می شود و محلول هایی مختص هر بیمار در ناحیه مورد نظر تزریق می شود. تزریق زاویه دار توسط پزشک به لایه میانی پوست در ناحیه ای که به درمان نیاز است انجام می شود. جلسات مزوتراپی بیشتری را می توان با توجه به نیاز ناحیه خاص پوست به درمان معین کرد. مزوتراپی یک روش درمان سرپایی است که پس از اعمال درمان نیازی به پانسمان کردن محل ندارد. در صورت عدم بروز عوارض جانبی، بیمار می تواند به راحتی پس از انجام مزوتراپی به زندگی عادی خود ادامه دهد.

انواع مزوتراپی

مزوتراپی از جنبه های مختلف چون تکنیک انجام و از لحاظ کاربردی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. بسته به تکنیک تزریق مواد مورد نظر، سه نوع مزوتراپی نقطه به نقطه، مزوتراپی بالای پوست و مزوتراپی جامع وجود دارد. جدا از این، برنامه مزوتراپی با توجه به ناحیه کاربرد به انواع مختلفی مانند مزوتراپی مو، مزولیفتینگ و مزوتراپی بدن تقسیم می شود.

مزوتراپی چگونه کار می کند؟

مزوتراپی یکی از روشهای زیبایی بسیار محبوب و پرطرفدار است. همانطور که گفته شد قبل از آغاز فرآیند مزوتراپی، نیازهای بدن، سن  بیمار و وضعیت سلامتی فرد بررسی می شود که بر اساس آن مواد مناسب مانند اسیدهای آمینه، آنزیم ها، هورمون ها، مواد معدنی، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و هیالورونیک اسید برای تزریق آماده گردند. این مواد آماده شده در محل مورد نیاز با روش درمانی مزوتراپی روی پوست اعمال می شوند. این مواد که روی بافت پوست اعمال می شوند، ساختارهایی به نام کلاژن و الاستین را تحریک می کنند که پوست را زنده و محکم نگه دارند. این ساختارهای تحریک شده گردش خون را در ناحیه مورد استفاده افزایش داده و تنظیم سیستم ایمنی و گردش خون سیستم لنفاوی  بدن را فراهم می کند. همه این موارد در کنار هم باعث بازسازی پوست می شوند. بافت زیر جلدی ترمیم می شود و بدین ترتیب بافت های شل شده، سفتی قبلی خود را به دست می آورند و جوانسازی انجام می شود. نتایج و میزان موفقیت بسته به عواملی مانند تعداد جلسات انجام مزوتراپی، نسبت صحیح مواد تزریق شده و خود شخص متفاوت است.

 

روش درمانی مزوتراپی 6987496489648796487964789674

 

مزوتراپی چه مزایایی دارد؟

مزوتراپی یک روش درمانی است که بسته به ناحیه کاربرد، مزایای مختلفی را ارائه می دهد. بسیاری از مشکلات مانند ترک، چین و چروک، لکه های خورشیدی، لکه های پوستی، مشکلات پوست ، چاق شدن منطقه ای، سلولیت را در نواحی مورد استفاده از بین می برد. این یک روش درمانی است که مخصوصاً برای افراد مبتلا به طاسی و مشکلات مو مانند آلوپسی استفاده می شود و باعث رشد مو در ناحیه طاس می شود. باعث تسکین درد حاد یا مزمن در هر قسمتی از بدن شما می شود، به ویژه برای برخی مشکلات عروقی و آسیب هایی که هنگام انجام ورزش رخ می دهد مفید می باشد.

چه کسانی می توانند تحت مزوتراپی قرار بگیرند؟

مزوتراپی بسته به منطقه تحت درمان و وضعیت سلامتی افراد می تواند برای افراد بالای ۱۸ سال اعمال شود. مناسب بودن فرد برای انجام مزوتراپی با غربالگری سلامت تعیین می شود.

عوارض و آسیب های مزوتراپی

مزوتراپی نیز مانند هر نوع عمل پزشکی دیگر دارای یکسری عوارض جانبی است. عوارض جانبی که پس از استفاده از مزوتراپی رخ می دهد معمولاً طولانی مدت نیست و از فردی به فرد دیگر متفاوت است، حتی مشاهده شده است که برخی از بیماران عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. برخی از داروهایی که در طول مزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در افراد شوند. به منظور جلوگیری از واکنشهای آلرژیک، واکنشهای پوستی باید با اعمال دارو بر روی قسمت کوچکی از سطح پوست دقیقاً ۲۴ ساعت قبل از مزوتراپی کنترل شود. عوارض جانبی قابل مشاهده بعد از انجام مزوتراپی به شرح زیر است:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • تورم پوست
 • حساسیت پوست
 • خارش و احساس سوزش روی پوست
 • بثورات روی سطح پوست
 • کبودی روی سطح پوست
 • واکنش هایی مانند بثورات پوستی و فوران در افرادی که دارای پوست بسیار حساس هستند دیده می شود. ممکن است در ناحیه مورد استفاده از روش درمانی مزوتراپی اسکارهای تیره وجود داشته باشد.

 

روش درمانی مزوتراپی 784874874451555674874867485

 

نکاتی که باید پس از مزوتراپی مورد توجه قرار گیرد

 • فردی که تحت روش درمانی مزوتراپی قرار می گیرد قطعاً نباید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین قبل و بعد از استفاده استفاده کند.
 • در ۱۰ تا ۱۵ ساعت اول پس از مزوتراپی از تماس محل تحت درمان با آب جلوگیری کنید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ مانند شلوارهای جین نازک بعد ازمزوتراپی خودداری کنید زیرا می توانند بر گردش خون تأثیر بگذارند.
 • در دو روز اول پس از استفاده از مزوتراپی، فرد نباید خود را از نظر جسمی تحت فشار قرار دهد.
 • آرایش نباید در ۱۰ تا ۱۵ ساعت اول پس از مزوتراپی روی پوست اعمال شود.
 • قبل و بعد از مزوتراپی نباید از داروهای ضدالتهابی استفاده شود.
 • حتماً قبل و بعد از مزوتراپی باید غذای سالم مصرف کنید.
 • الکل، کافئین، سیگار کشیدن و غذاهای با پروتئین بالا نباید مصرف شود.
 • به منظور جلوگیری از تورم، کبودی و قرمزی در ناحیه تحت درمان، باید از کمپرس سرد در ناحیه مورد نظر استفاده کرد.
 • ناحیه ای که مزوتراپی در آن اعمال می شود نباید خراشیده شود.
 • نباید فشاری روی ناحیه مربوطه وارد شود.
 • برای جلوگیری از عفونت تا آنجا که ممکن است ناحیه را لمس نکنید.
 • قبل از دست زدن به محل، دست ها باید شسته شوند.
 • تمام توصیه های پزشک باید مورد توجه قرار گرفته و بدون هیچ گونه توجهی رعایت شود.

مزوتراپی در کجا و توسط چه افرادی باید انجام شود؟

روش درمان مزوتراپی حتماً باید توسط پزشک متخصص انجام شود. همکاری با یک کلینیک معتبر و با تجربه بسیار مهم است. مزوتراپی قطعاً نباید در کلینیکی که آموزش ندارد و مجاز به استفاده از داروهای مزوتراپی نیست انجام شود.

مزوتراپی در چه شرایطی توصیه نمی شود؟

مزوتراپی در شرایط زیر توصیه نمی شود.

 • زنان باردار و ماردان شیرده
 • افرادی که سابقه فلج دارند
 • بیماران دیابتی که مجبور به استفاده از انسولین هستند
 • بیماران سرطانی
 • بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی خون
 • افرادی که به هر ماده ای که در فرایند تزریق میکروبی استفاده می شود حساسیت دارند.
 • افرادی که مشکل کهیر دارند.

مزوتراپی در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

مزوتراپی به عنوان یک روش تسکین درد در بیماریهای دردناک کوتاه مدت و بلند مدت مانند دردهای قاعدگی، میگرن، فیبرومیالژیا، سندرم سرویکو براکیال، نورالژی و نقرس استفاده می شود. مزوتراپی همچنین می تواند در شرایط التهابی مانند آسیب های ورزشی، صدمات تاندون های عضلانی، بورسیت یا میوزیت استفاده شود. درمان تجمع مایع دردناک و ملتهب در نواحی مفصلی نیز می تواند با مزوتراپی صورت گیرد. در بیماری های رماتیسمی به راحتی و به سرعت با داروهایی که مستقیماً در ناحیه مورد نظر با میکرواینجکشن تزریق صورت می گیرد، درمان می شوند. روش درمانی مزوتراپی برای از بین بردن برخی بیماریهای عروقی از جمله واریس نیز استفاده می شود.

مزوتراپی صورت و پوست چگونه اعمال می شود؟

مقدار بسیار کمی از اسید هیالورونیک مستقیماً به لایه های میانی و اول پوست تزریق می شود. اسید هیالورونیک از بافت الاستیک پوست محافظت می کند، اما با افزایش سن در پوست شروع به کاهش می کند، با استفاده از مزوتراپی، اسید هیالورونیک کم شده جایگزین می شود. مخلوط دارو در فواصل معین با میکرو سوزن های مورد استفاده در مزوتراپی به پوست تزریق می شود. با توجه به نیاز پوست ممکن است در مناطق عمیق تر این تزریق اعمال شود. به منظور به دست آوردن نتیجه مطلوب، می توان جلسات بیشتری را در فاصله یک هفته ای که توسط پزشک بسته به نیاز پوست تعیین شده است، اعمال کرد. با توجه به حساسیت بیماران نسبت به درد، قبل از عمل می توان از کرم بی حسی روی سطح پوست استفاده کرد. در صورت تصمیم گیری برای استفاده از کرم بی حسی، آن را تا ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قبل از عمل مزوتراپی روی ناحیه مربوطه بمالید. طول درمان با توجه به اندازه ناحیه مزوتراپی ممکن است بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه متغیر باشد و زمان بهبودی سطح پوست پس از استفاده از مزوتراپی تا حدی به بیمار بستگی دارد.

مزایای مزوتراپی صورت و پوست

شما می توانید با استفاده از روش درمانی مزوتراپی پوست مات، کسل کننده، رنگ پریده و خسته خود را با پوستی شاداب، سالم و درخشان جایگزین کنید. شما با این روش درمانی می توانید از شر انواع مشکلات پوستی مانند گودی، کبودی و قرمزی زیر چشم خلاص شوید. این روش درمان در درمان سلولیت که ناشی از تجمع چربی در زیر پوست است، با حل کردن چربی ذخیره شده موثر می باشد.

مزوتراپی همچنین در از بین بردن چین و چروک ناشی از پیری پوست و خطوط اطراف لب ها و پیشانی، لک ها و ترک های پوستی، جای زخم ها بسیار موثر عمل می کند.

از افتادگی پوست در ناحیه گردن، ناحیه دکولته و دستها که به راحتی در حال افتادگی هستند، جلوگیری می کند و به بافت زیر جلدی اجازه می دهد تا حالت ارتجاعی خود را بازیابند.

و در حالت کلی با آبرسانی به پوست باعث سالم تر شاداب تر و به عبارتی جوانتر شدن پوست خواهد شد.

 

روش درمانی مزوتراپی 78788798989885412122121121

 

مزوتراپی مو

با استفاده از روش درمانی مزوتراپی مو شما می توانید بدون نیاز به جراحی های خاص، موهای خود را مجددا احیا کرده و مشکلاتی مانند آلوپسی، ریزش بیش از حد مو و طاسی را درمان کنید. ریزش مو به طور کلی ناشی از کمبودهای تغذیه ای، کمبود هورمون در اطراف فولیکول های مو، گردش خون ضعیف در پوست سر و از دست دادن هورمون DHT در مردان است. پس در روش درمانی مزوتراپی با تزریق برخی مواد مغذی از جمله برخی مواد معدنی و ویتامین ها متابولیسم سلول های مو تسریع شده، گردش خون پوست سر را افزایش داده و عفونت های پوست سر را از بین می رود و موهای سالم تر، بلندتر، حجیم تر و قوی تر را ارائه می دهد. مشکلات مو به دلیل عواملی مانند ژنتیک، استرس، آلودگی محیط، اشعه ماوراء بنفش، کمبودهای تغذیه ای، اختلالات خواب، عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود.

مزوتراپی مو چگونه انجام می شود؟

تزریق سطحی روی پوست سر، فرآیندهای طبیعی بازسازی و تولید مثل طبیعی موها را تحریک می کند. با قرار دادن مقدار کمی محلول در لایه میانی پوست سر، این فرایندها تحریک می شوند و موها دوباره تجدید و رشد می کنند. داروهایی مانند فیناستراید، که برای استفاده در درمان موها تأیید شده اند، ویتامین ها و عصاره های گیاهی مختلف در پوست سر برای ریزش مو نیز استفاده می شوند. به منظور دستیابی به نتایج موثر از روش درمانی مزوتراپی مو، هر سلول روی پوست سر باید احیا شود، به همین دلیل، در دو یا سه ماه اول هر هفته دو روز بایستی تحت درمان قرار گیرید، دوره پاسخ درمانی نیز از فردی به فرد دیگر تغییر می کند. ولی بهترین نتایج معمولا پس از طی دوره ۶ ماهه درمان مشاهده می گردند.

 

مزایای مزوتراپی مو

 • ریزش مو را کاهش می دهد.
 • رشد و تولید مثل مو را تحریک می کند.
 • از شکستگی تارهای مو جلوگیری می کند.
 • رشد فولیکول های جدید مو را در پوست سر تسریع می کند.
 • قسمت های آسیب دیده پوست سر را ترمیم کنید.
 • مشکل شوره سر در مو را کاهش می دهد.
 • گردش خون را در پوست سر تسریع کرده و فولیکول های مو را تغذیه می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *