آرشیو بلاگ

آیا رازهای مرطوب نگه داشتن پوست را میدانید؟

مرطوب نگه داشتن پوست 23657485

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

چگونه پوست خود را مرطوب نگه داریم و چرا این موضوع بسیار مهمی است.
فهرست مطالب
⦁ چگونه پوست به طور طبیعی هیدراته می شود؟
⦁ از درون به خارج هیدراته بمانید
⦁ از محصولات مناسب استفاده کنید
پاک کننده ها
مرطوب کننده ها
⦁ محیط خود را کنترل کنید
⦁ مراقبت از پوست

پوست ما یک اندام زنده است که از سه لایه تشکیل شده است: اپیدرم، درم و هایپودرم (لایه چربی زیر جلدی) که هر لایه عملکردهای مختلفی دارد. اپیدرم به طور مداوم ریخته می شود و حاوی ملانوسیت است که در ایجاد رنگ پوست نقش دارد. درم، لایه میانی به پوست قدرت و انعطاف پذیری می بخشد، همچنین شامل گیرنده های درد و لمس است. هایپودرمس به عنوان یک کمک فنر به حفظ گرمای بدن کمک کرده و بدن را از آسیب محافظت می کند.
مشابه اندام های داخل بدن، پوست ما برای عملکرد صحیح به رطوبت کافی نیاز دارد. خشکی پوست می تواند روند طبیعی پوست را قطع کرده و باعث ضعیف شدن آن شود که این امر می تواند منجر به کاهش کشش و افزایش خطر شکاف، ترک خوردگی، التهاب و خونریزی در پوست شود و این مسئله می تواند خطر عفونت را به ویژه در بزرگسالان افزایش دهد.
در حالی که بدن مکانیسم های طبیعی برای مرطوب نگه داشتن و مرطوب نگه داشتن پوست ما دارد ، به دلیل هوای بسیار سرد ، قرار گرفتن در معرض آفتاب ، برخی از عوامل رژیم غذایی ، کمبود آب بدن و انتخاب سبک زندگی ، پوست ما می تواند خشک شود. خوشبختانه روش های زیادی برای جلوگیری از خشکی پوست و مرطوب و سالم نگه داشتن پوست وجود دارد.

چگونه پوست به طور طبیعی هیدراته می شود

لایه بیرونی پوست را لایه شاخی (SC) می نامند. این ماده وظیفه محافظت از پوست در برابر عناصر خارجی را دارد، مانند آب و هوا و تهدیدهای احتمالی مانند نیش زنبورها. لایه شاخی همچنین به تغییر در محیط فرد واکنش نشان می دهد به عنوان مثال در یک مکان مرطوب، پوست فرد آب را از هوا می گیرد تا شرایط آب بدن را بهبود بخشد.
به همین دلیل است که پوست در پاسخ به محیط های گرم مانند بعد از دوش گرفتن با آب گرم، متورم می شود. پوست هیدراته همچنین نفوذپذیرتر است که باعث افزایش سلامت و کشش پوست می شود که برای جلوگیری از پارگی و عفونت برای حفظ عملکرد محافظتی پوست حائز اهمیت است.
پوست همچنین شامل مولکول هایی است که به عنوان عامل مرطوب کننده طبیعی (NMF) نامیده می شوند، این ترکیبات هنگامی که فرد در معرض شرایط خشک قرار می گیرد، در تقویت احتباس مایعات در لایه خارجی پوست نقش دارد. بنابراین مرطوب نگه داشتن پوست باعث می شود تا پوست در برابر شرایط خشکی مقاومت بیشتری داشته باشید.

مرطوب نگه داشتن پوست 23657485

از درون به خارج هیدراته بمانید

مهمترین راه برای مرطوب نگه داشتن پوست نوشیدن آب فراوان است. پوست حاوی ۳۰٪ آب است که می تواند از طریق عرق از بدن خارج شود به همین دلیل مهم است که برای آبرسانی مطلوب به روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید.
یک مطالعه نشان داده است که مرطوب ماندن از داخل ممکن است به اندازه استفاده از یک مرطوب کننده موضعی بر روی پوست شما موثر باشد، در این مطالعه مشخص است که ورودی بیشتر آب در رژیم غذایی منظم ممکن است بر روی فیزیولوژی طبیعی پوست به ویژه در کسانی که مصرف آب روزانه کمتری دارند، تاثیر بگذارد.
نوشیدنی هایی با خاصیت ادرار آور مانند الکل و قهوه می توانند پوست را خشک کنند حتی اگر آب بیشتری بخورید.

از محصولات مناسب استفاده کنید

چهار نوع محصول اصلی وجود دارد که مردم می توانند برای آبرسانی به پوست خود استفاده کنند. این شامل لوسیون، کرم، پماد و ژل است.
لوسیون ها برای مرطوب کننده های روز و صورت و بدن بهترین هستند و وقتی بعد از اصلاح استفاده می شوند، عملکرد بهتری دارند.
کرم های مخصوص صورت وجود دارد که با بدن متفاوت است، اما همه کرم ها بهتر است در شب استفاده شوند زیرا زمانی که چربی های سنگین تر می توانند بهتر در پوست فرو روند.
پماد و ژل برای مرطوب نگه داشتن پوست کمتر رایج است، اما پماد به دلیل درخشش چرب آن برای افزودن یک لایه محافظ در محیط های غیر مرطوب مفید است. ژل ها اغلب در صورت استفاده می شوند زیرا به سرعت جذب و غیر پزشکی می شوند، به این معنی که منافذ مسدود نمی شوند و باعث شکنندگی پوست می شوند.

مرطوب نگه داشتن پوست 1234658

پاک کننده ها

انتخاب پاک کننده ای که صورت شما را خشک نکند بسیار مهم است. تحقیقات نشان می دهد که پوست چرب بهترین پاسخ را به پاک کننده های حاوی ژل و میله می دهد، این مورد در مورد افرادی که با آکنه دست و پنجه نرم می کنند نیز صادق است.
در مقابل پاک کننده های مبتنی بر کرم و لوسیون برای پوست های طبیعی و خشک بهترین گزینه هستند. اگر به طور مرتب با خشکی پوست دست و پنجه نرم می کنید یا در آب و هوای سخت و هوای سرد زندگی می کنید که می تواند رطوبت پوست شما را کاهش دهد، استفاده از پاک کننده بر پایه روغن بسیار مهم است. همین قوانین در مورد شستشوی بدن نیز باید اعمال شود.

ایجاد یک روال بهداشتی برای مراقبت از پوست

مرطوب کننده ها

مرطوب کننده های موضعی می توانند عملکرد موانع پوست را برای جلوگیری از خشکی و تقویت سلامت پوست بهبود بخشند با این حال همه مرطوب کننده ها به طور یکسان عمل نمی کنند.
به عنوان مثال محصولات حاوی نفت با افزایش رطوبت بلافاصله سلامت پوست را بهبود می بخشند. سرامید ماده دیگری است که نشان داده شده است از دست دادن آب را در مورد درماتیت آتوپیک کاهش می دهد که معمولاً اگزما نامیده می شود.
اگزما یک بیماری پوستی مزمن است که باعث ایجاد پوستی قرمز، خارش دار، پوسته پوسته شده و بسیار خشک شده و فرد را در معرض خطر عفونت پوستی قرار می دهد. تحقیقات نشان داده است که کرم های سرامید به ویژه برای تقویت هیدراتاسیون پوست بسیار مفید هستند زیرا از عملکرد طبیعی سد پوست بدن برای افزایش جذب رطوبت تقلید می کنند.
علاوه بر این، اوره ماده ای است که ثابت شده باعث کاهش تحریک و بثورات آرام در کودکان مبتلا به اگزما می شود.

بهترین محصولات برای نوع پوست شما به عادت های زندگی، آب و هوا و سایر عوامل بستگی دارد اما با این حال استفاده از مرطوب کننده به طور مستقیم پس از استحمام می تواند باعث بهبود جذب پوست در درمان موضعی شود و در نتیجه باعث مرطوب شدن پوست شود.

محیط خود را کنترل کنید

عوامل محیطی و آب و هوا نقش اصلی در سلامت پوست دارند. به عنوان مثال دمای پایین و رطوبت کم به خشکی و خارش پوست منجر می شود زیرا عملکرد سد پوست را کاهش می دهد و آنها را در معرض استرس مکانیکی قرار می دهد. هوای سرد و خشک همچنین پوست را در برابر مواد تحریک کننده پوست و آلرژی آسیب پذیر می کند و می تواند باعث افزایش خطر شعله ور شدن اگزما شود.
اگر در آب و هوای سرد و خشک زندگی می کنید انتخاب یک مرطوب کننده برای مبارزه با خشکی پوست یک روش عالی است زیرا قطرات باعث افزایش جذب آب پوست برای تقویت و نرم شدن آن می شوند . همچنین جلوگیری از دوش آب گرم برای خشکی پوست توصیه می شود زیرا باعث بدتر شدن شرایط خشکی پوست می شود. استفاده از ضد آفتاب همچنین می تواند از پوست در برابر خشکی شدید در یک محیط گرم و خشک محافظت کند ، متخصصان پوست حداقل ۳۰ SPF را برای ضد آفتاب توصیه می کنند.
به طور خاص، ضد آفتاب در پاسخ به قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب از پیری زودرس جلوگیری می کند که منجر به افتادگی پوست، از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و سطح ناصافی می شود.

مراقبت از پوست

موثرترین راه برای مراقبت از پوست، مرطوب ماندن آن است. خوردن غذاهای سالم، استفاده از مرطوب کننده موضعی و پرهیز از استعمال دخانیات نیز می تواند تا حد زیادی بر سلامت پوست برای سالهای آینده تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، اجتناب از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در محیط های شدید آب و هوایی – به ویژه مواردی که پوست را در معرض اشعه ماورا بنفش قرار می دهد می تواند از آسیب خورشید جلوگیری کرده و باعث سلامت طولانی مدت پوست شود. برای محافظت از پوست خود در فضای باز از کرم ضد آفتاب، کلاه و لباس پوشیده استفاده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *