آرشیو بلاگ

چگونه پوست دور چشم خود را رطوبت‌رسانی کنیم؟

رطوبت رسانی پوست دور چشم

مرطوب کردن پوست یکی از مواردی است که معمولا برنامه منظمی برای آن نداریم. این در صورتی است که یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین نیازهای هر پوستی داشتن رطوبت کافی می‌باشد. رطوبت‌رسانی دور چشم نیز کاری است که عموما آن را پشت گوش می‌اندازیم.

از این جهت می‌توان پوست را به میوه‌ای تشبیه کرد که اگر آب و رطوبت موجود در آن از بین برود، میوه شروع به خشک و پلاسیده شدن می‌کند. عملکرد پوست نیز به طور مشابه است. هنگامی که با افزایش سن، پوست به طور طبیعی دچار کاهش رطوبت می‌شود، در صورت عدم دریافت رطوبت‌ مورد نیاز خود دچار خشکی و به وجود آمدن چین و چروک‌ها و سایر مشکلات مربوطه می‌شود.

تامین کردن رطوبت مورد نیاز پوست دور چشم از جمله امور واجب و ضروری حفظ سلامت پوست است. برای محقق کردن این امر می‌توان از راه‌های متعددی مانند استفاده از مرطوب‌کننده و محصولات مراقبت از پوست همچون ماسک دور چشم بهره جست.

پیشنهادی:ماسک دور چشم با عصاره خیار ARFA

پوست خشک دور چشم

همانطور که می‌دانیم پوست دور چشم نسبت به سایر قسمت‌های صورت حساس‌تر و ظریف‌تر است. همین مسئله باعث می‌شود تا به مراقبت بیشتری نیز احتیاج داشته باشد. اگر به درستی از پوست دور چشم خود محافظت نکنیم، دچار خشکی می‌شود.

عواملی همچون آرایش بیش از حد چشم، کافئین، خواب ناکافی و سایر عوامل خارجی ممکن است باعث خشکی چشمان شما گردند. خشکی پوست این ناحیه بر ظاهر چشمان شما اثر می‌گذارد و آن‌ها را بی‌رمق، خسته و بی‌حال نشان می‌دهد. در نتیجه رطوبت‌رسانی دور چشم یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در روتین مراقبت از پوست خود قرار دهیم.

علت خشکی پوست زیر چشم چیست؟

عوامل متعددی می‌توانند باعث خشکی پوست دور چشم به خصوص در اطراف پلک‌ها و ناحیه زیر چشم شوند.

 • شرایط آب و هوایی (رطوبت کم و آب و هوای خشک به ویژه در زمان تغییرات فصلی)
 • شستن صورت با آب گرم
 • افزایش سن
 • پاک نکردن آرایش چشم موقع خواب
 • خاراندن و مالش بیش از حد چشم
 • مواد شیمیایی خشن مانند الکل موجود در شوینده‌ها و محصولات آرایشی و مراقبتی پوست

راه‌های جلوگیری از ایجاد خشکی پوست دور چشم

 • به اندازه کافی آب بنوشید. نوشیدن آب کافی به حفظ تعادل رطوبت در بدن شما کمک می‌کند و از ایجاد خشکی جلوگیری می‌کند.
 • ناحیه دور چشم خود را مرطوب کنید
 • از محصولات مراقبتی مناسب نوع پوست خود برای مرطوب کردن این ناحیه از چشم خود استفاده کنید. مرطوب‌کننده‌ای که به طور معمول برای باقی قسمت‌های صورت خود استفاده می‌کنید، ممکن است در تامین رطوبت مورد نیاز دور چشم پاسخگو نباشد. بهتر است از مرطوب‌کننده مخصوص دور چشم یا انواع ماسک‌های دور یا زیر چشم استفاده کنید.
 • مرطوب کردن دور چشم

چرا رطوبت‌رسانی دور چشم ضروری است؟

خشکی پوست ممکن در قسمت‌های مختلف بدن اتفاق بیفتد. زمانی که این اتفاق در ناحیه اطراف یا زیر چشم رخ دهد، علاوه بر اینکه ظاهری ناخوشایند به چهره می‌بخشد، باعث آزار پوست نیز می‌شود.

نازک‌تر بودن پوست زیر چشم در مقایسه با سایر قسمت‌ها و همچنین عدم وجود غدد چربی در ناحیه دور و زیر چشم، بدین معناست که پوست زیر چشم به تنهایی قادر به حفظ رطوبت مورد نیاز خود نیست. همین امر، اهمیت مراقبت ویژه‌تر از این ناحیه را دو چندان می‌کند.

از طرف دیگر با بالا رفتن و افزایش سن، به علت کاهش طبیعی فعالیت غدد چربی، میزان رطوبت پوست نیز کمتر می‌شود. با توجه به اینکه پوست دور چشم نازک‌ترین و حساس‌ترین قسمت از پوست است مواردی مانند کم‌آبی بدن، تیرگی، چین و چروک و موارد دیگر ابتدا در این ناحیه از صورت نمایان می‌شوند.

همه ما بر این امر اتفاق نظر داریم که خشکی پوست بسیار آزاردهنده است و اگر این خشکی را در صورت و ناحیه دور چشم خود مشاهده کنیم به مراتب آزاردهنده‌تر خواهد بود.

پوسته پوسته شدن می‌تواند به سرعت باعث ایجاد خارش، ترک خوردگی، قرمزی و تغییر رنگ پوست شود. این خشکی مزمن بر خاصیت ارتجاعی پوست ناحیه زیر چشم تاثیر می‌گذارد که می‌تواد منجر به ایجاد چین و چروک‌های زودرس شود.

وضعیت بدتر این است که اگر پوست به اندازه‌ای خشک باشد که ترک بخورد، زمینه را برای ورود باکتری‌های مهاجم ایجاد می کند. این باکتری‌ها می‌توانند باعث ایجاد عفونت در پوست شوند. خبر خوب این است که راهکارهایی برای جلوگیری از خشکی و رطوبت‌رسانی دور چشم وجود دارد.

راه‌های رطوبت‌رسانی دور چشم

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها رطوبت مورد نیاز پوست دور چشم خود را تامین کنید که در ادامه مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • استفاده از مرطوب کننده مناسب

رایج‌ترین سوالی که در مورد مرطوب‌ کردن این ناحیه وجود دارد این است که آیا می‌توان از مرطوب‌کننده صورت برای پوست دور چشم استفاده کرد؟

پاسخ به این سوال بله است. البته تا زمانی استفاده از این مرطوب‌کننده‌های عمومی پوست شما را تحریک نکنند و رطوبت کافی را فراهم کند.

با این حال این نکته را در نظر بگیرید که از آنجایی که پوست اطراف چشم نازک و بسیار حساس است، ممکن است پوست برخی از افراد به کرم‌های مرطوب‌کننده‌ای که برای باقی قسمت‌های صورت انجام می‌شود حساسیت نشان دهد. اگر پس از استفاده از مرطوب‌کننده‌های صورت در ناحیه زیر و دور چشم خود احساس سوزش کردید یا چشم‌هایتان قرمز و دچار آبریزش شد، از یک مرطوب‌کننده مخصوص دور چشم استفاده کنید.

کرم‌های دور چشم حاوی موادی هستند که احتمال بر جای گذاشتن اثرات نامطلوب بر پوست دور چشم شما را کاهش می‌دهند و با مواد فعال موجود در خود منجر به کاهش و از بین رفتن چین و چروک‌ها می‌شوند.

 • استفاده از ماسک دور چشم

هنگام استفاده از محصولات روتین مراقبتی پوست خود از محصولاتی استفاده کنید که کار آبرسانی و رطوبت‌رسانی پوست شما را انجام بدهند. پاکسازی پوست به همراه آبرسانی و رطوبت‌رسانی مداوم آن می‌تواند تاثیر زیادی در مقابله با خشکی پوست این ناحیه داشته باشد. انواع برندهای مختلف ماسک دور چشم و ماسک زیر چشم به منظور آبرسانی قوی و رطوبت‌رسانی دور چشم طراحی و عرضه شده‌اند.

 • زیاد آب بنوشید

هنگامی که پوست آب و رطوبت موجود در خود را از دست دهد به تدریج شروع به جمع شدن می‌کند و سر و کله چین و چروک‌ها پیدا می‌شود. همه ما می‌دانیم که استفاده از مرطوب‌کننده‌ها برای سالم نگه داشتن هر نوع پوستی ضروری است، اما نباید اهمیت آبرسانی به بدن را نادیده گرفت.

ساده‌ترین راه برای رفع مشکل کم‌آبی بدن، افزایش روزانه میزان مصرف آب است. همچنین به خاطر داشته باشید که نوشیدنی‌های کافئین‌دار یا الکلی می‌توانند خشکی پوست شما را تشدید کنند.

 • همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده از کرم ضد آفتاب یک امر مهم و حیاتی در مراقبت از بدن و صورت است. آسیب‌های ناشی از اشعه‌های مضر UV تاثیر مستقیمی در به وجود آمدن چین و چروک و تیرگی زیر چشم دارد.

در حالی که بسیاری از افراد هر روز از ضد آفتاب برای صورت خود استفاده می‌کنند، ممکن است از اعمال آن بر روی پوست دور چشم خود غافل شوند. حتما به خاطر داشته باشید که هر چند ساعت یکبار ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

 • ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی پوست خود را رعایت کنید

از آنجایی که پوست دور چشم ما به مراتب نازک‌تر است احتیاج به مراقبت ویژه‌تری دارد. برای آبرسانی به پوست دور چشم خود بهتر است ابتدا از یک محصول آبرسان مانند سرم، کرم یا ژل آبرسان استفاده کرده تا این مواد به سد پوستی نفوذ کنند و سپس یک مرطوب‌کننده را به پوست خود بمالید تا رطوبت‌رسانی دور چشم شما انجام گیرد.

 • برنامه غذایی خود را با مواد مغذی و ویتامین‌ها تقویت کنید

آبرسانی مناسب برای بدن امری حیاتی و ضروریست که با خشکی پوست مبارزه می‌کند. رژیم غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان از جمله سبزیجات، میوه‌های مختلف و آجیل را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

از مصرف غذاهای فرآوری شده مانند چیپس و پفک، نوشیدنی‌های حاوی قند زیاد مثل نوشابه و کربوهیدرات های تصفیه‌شده مانند انواع کیک و کلوچه اجتناب کنید.

 • در عادات خود تغییر ایجاد کنید

اغلب اوقات مجموعه‌ای از عادات کوچک ممکن است باعث آسیب رسانیدن به وضعیت کلی سلامت جسمانی و همچنین سلامت پوست شوند که عموما متوجه آن‌ها نیستم. این آسیب‌ها در نواحی حساسی همچون دور چشم بیشتر نمایان می‌شوند.

حتی‌الامکان سعی کنید که از خاراندن و مالیدن چشم و استفاده از آب خیلی داغ برای شستشوی صورت خود خودداری کنید. همچنین حتما هر چند وقت یکبار براش‌های آرایشی خود را تمیز کنید. از آرایش بیش از حد دور و زیر چشم بپرهیزید زیرا در دراز مدت باعث ایجاد آسیب‌هایی به این ناحیه می‌شوند که تاثیر زیادی در چهره شما خواهد داشت.

 • روتین مراقبت از پوست روزانه داشته باشید

شستشوی روزانه صورت با استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم و آب ولرم یا سرد کمک بسیار زیادی به شما در داشتن پوستی سالم و شاداب می‌کند. بهتر است که از یک شوینده ملایم و غیرصابونی برای پوست خود استفاده کنید.

استفاده کردن از یک مرطوب‌کننده سبک، بدون چربی و مناسب نوع پوست از امور واجب و ضروری برای هر فرد است. پس از شستشو و خشک کردن صورت مرطوب‌کننده را به آرامی بر صورت و ناحیه دور چشم خود اعمال کنید تا بدین صورت رطوبت‌رسانی دور چشم شما انجام گیرد.

 • بیش از حد از محصولات مراقبتی پوست خود استفاده نکنید

استفاده بیش از حد از پاک‌کننده‌های صورت و محصولات پوستی مانند اسکراب‌ها، پاک‌کننده‌های عمیق و لایه‌بردارهای حاوی مواد شیمیایی و الکلی می‌تواند به طور جدی پوست شما را خشک کند. با توجه به این که پوست زیر چشم نازک‌تر است، بیشتر از سایر نقاط مستعد خشک شدن می‌باشد.

 • از محصولات مراقبتی با مواد حساسیت‌زا صرف نظر کنید

بهتر است همیشه ابتدا ترکیبات محصولاتی که استفاده می‌کنید را بر روی صورت خود امتحان کنید. سعی کنید از مواد شیمیایی خشن و هر چیزی که دارای الکل است برای پوست خود استفاده نکنید. محصولات مراقبت از پوست با رایحه‌های سنگین، برخی از روغن‌ها و موادی که دارای رتینول هستند ممکن است برای برخی از افراد باعث حساسیت شوند.

این حساسیت اگر در ناحیه دور چشم اتفاق بیفتد، باعث افزایش میزان لمس و مالش دور چشم می‌شود، در نتیجه می‌تواند منجر به خشکی پوست و مشکلات بیشتر گردد. با این حال استفاده از ترکیباتی همچون هیالورونیک اسید و ویتامین C به کاهش پف و سیاهی دور چشم کمک شایانی می‌کنند.

ویتامین C چه فوایدی برای پوست دور چشم دارد؟

 • پوست خود را با آب داغ نشویید

شستشوی صورت و رطوبت رسانی

شستن صورت با آب داغ، چربی‌های مورد نیاز پوست که برای حفظ طراوت و شادابی پوست تولید می‌شوند را از بین می‌برد. از بین رفتن این چربی‌ها در ناحیه نازک و حساس دور چشم باعث ایجاد مشکلات مربوطه خواهد شد. در نتیجه بهتر است برای شستن صورت خود از آب ولرم یا سرد استفاده کنید. پس از خشک کردن صورت، حتما آن را رطوبت‌رسانی کنید.

 • با پوست دور چشم خود با ملایمت برخورد کنید

همانطور که قبلا ذکر کردیم پوست دور چشم بسیار حساس است. بنابراین بهتر است در برخورد با آن با ملایمت رفتار و برای مراقبت از آن، برنامه ویژه‌تری در نظر داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که از مالش و خاراندن پوست دور چشم خود اجتناب کنید زیرا فشار اضافی ناشی از فعالیت‌های روزانه ما پتانسیل ایجاد خطوط ریز اضافی را دارد. این کار همچنین شامل پاک کردن آرایش در پایان روز هم می‌شود. برای پاک کردن آرایش بهتر است ماده پاک‌کننده آرایش را بر روی پد مخصوص ریخته و آن را برای چند ثانیه بر روی چشم خود نگه دارید و سپس به آرامی آرایش چشم خود را پاک کنید.

 • به یک متخصص پوست مراجعه کنید

اگر همچنان پس از استفاده از روش‌های درمان خانگی به نتیجه نرسیدید و خشکی پوست دور چشم شما ادامه‌دار بود، پیشنهاد می‌شود به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا مناسب‌ترین راهکار را برای رفع مشکل خود بیابید.

سخن نهایی

در حالی که عموما خشکی پوست دور چشم را به عنوان یک مشکل خطرناک در نظر نمی‌گیریم اما مهم است که برای داشتن پوست و ظاهری سالم از آن مراقبت‌های لازم را به عمل آورید تا از مشکلات احتمالی هم جلوگیری کنید.

از شستشوی زیاد با آب داغ، خاراندن و مالیدن پوست چشم و مواردی که در این مطلب اشاره کردیم به طور حتم اجتناب کنید. سعی کنید به دنبال محصولات ضدحساسیتی باشید که مناسب این ناحیه ظریف و حساس باشند. داشتن یک روتین ساده مراقبت از پوست و استفاده از مرطوب‌کننده، خشکی پوست صورت را درمان و رطوبت‌رسانی دور چشم را عملی می‌کند. بدین ترتیب شادابی و طراوت نیز به چهره شما بازگردانده می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *