آرشیو بلاگ

۴ راه شگفت انگیز برای داشتن پوست بی عیب و نقص!

مراقبت از پوست 23655959
” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

هر کس در مرحله ای از زندگی خود با یک مشکل پوستی روبرو شده است، خواه این مسئله آکنه، خشکی، حساسیت، پوست چرب، تغییر رنگ یا چین و چروک باشد، گرچه اجتناب از این مشکلات به طور کلی غیرممکن است اما می توانید برای به حداقل رساندن یا مدیریت آنها گام های موثری بردارید. سعی کنید انتظارات واقع بینانه ای از پوست خود ایجاد کنید و اگر دیدن نتایج حاصل از برنامه جدید مراقبت از پوست شما چند ماه طول کشید، ناامید نشوید واگر در مورد پوست خود سوالی دارید با یک متخصص پوست صحبت کنید.

نوع پوست خود را مشخص کنید

صورت خود را بشویید و آن را خشک کنید، سپس یک ساعت صبر کنید و یک دستمال تمیز را به بینی، چانه، گونه ها و پیشانی خود فشار دهید و سپس بررسی کنید که آیا بر روی بافت باقی مانده چربی وجود دارد یا نه. این می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا پوست چرب، خشک یا طبیعی دارید.
اگر هیچ باقیمانده چربی روی بافت وجود نداشته باشد و پوست شما احساس سفتی و خشکی نداشته باشد، پوست نرمالی دارید.
اگر بر روی بافت باقی مانده چربی وجود داشته باشد، پوست چربی دارید. همچنین ممکن است مستعد آکنه باشید.
اگر هیچ بقایای روغنی روی بافت وجود ندارد اما پوست شما سفت و پوسته پوسته است، دارای پوست خشک هستید.
پوست ترکیبی به این معنی است که پوست شما می تواند هم خشک و هم چرب باشد. ممکن است لبه های آن پوسته پوسته و خشن باشد اما در امتداد ناحیه T ( پیشانی، بینی و چانه) چربی باشد. پوست ترکیبی فقط در ناحیه T منطقه منافذی قابل مشاهده دارد.
اگر پوست حساسی دارید، پوست شما به راحتی قرمز و تحریک پذیر می شود.
اگر می توانید خطوط ریز یا چین و چروک در پوست خود ببینید، پوست شما دچار پیری شده است.
اگر پوست خشک دارید محصولات مرطوب کننده را انتخاب کنید اما اگر در پوستتان احساس سفتی، خشکی یا پوسته پوسته شدن دارید، احتمالاً پوست شما خشک است، به همین دلیل بهتر است از مصرف محصولاتی که پوست شما را خشک می کند مانند اسید سالیسیلیک خودداری کنید و به دنبال مرطوب کننده های سنگین و محصولات تقویت کننده رطوبت باشید.
اگر پوست شما واقعا خشک است، مانند گونه ها یا لب های ترک خورده در زمستان، یک پماد غلیظ مانند ژل پترولیوم را امتحان کنید.
اگر پوست چربی دارید از محصولات دارای چربی فاصله بگیرید. داشتن پوست چرب به این معنی است که صورت شما در طول روز روغن اضافی تولید می کند و در حالی که هنوز مرطوب نگه داشتن صورت مهم است، باید از پاک کننده ها و پاک کننده های آرایش حاوی چربی زیادی هستند، دوری کنید تا پوست خود را بیش از حد بار نزنید و اصطلاحا به سراغ محصولاتی بروید که “بدون چربی” یا “غیر دارویی” است.
اگر با پوست چرب خود دست و پنجه نرم می کنید سعی کنید از کاغذ بلات ( کاغذ جذب کننده چربی پوست) در طول روز استفاده کنید تا به آرامی مقداری از چربی را از صورت خود پاک کنید. کاغذ بلات یک کاغذ نازک و دستمال کاغذی است که به آرامی روغن را جذب می کند و حتی می توانید از آن روی آرایش نیز استفاده کنید.
اگر مستعد آکنه هستید، به محصولات ملایم و سبک روی بیاوریدف مشابه پوست چرب، مراقبت از پوست مستعد آکنه در واقع دوری از محصولات سنگینی است که ممکن است منافذ پوست شما را مسدود کند. در جستجوی مواد پاک کننده و مرطوب کننده و محصولات پاک کننده آرایش بدون چربی یا محصولاتی که منافذ پوست را مسدود نمی کند، باشید.
برخی از محصولاتی که آکنه را درمان می کنند می توانند باعث خشکی پوست شوند، بنابراین مطمئن شوید که یک مرطوب کننده خوب برای استفاده هر روز در دست خود دارید.
اگر پوست حساسی دارید به سراغ هر محصولی نروید. پوست حساس به کمی درمان خاص نیاز دارد تا باعث تحریک آن نشوید. هنگامی که به دنبال محصول می گردید، سعی کنید کالاهایی را پیدا کنید که کمتر از ۱۰ ماده در پشت بطری داشته باشند تا اطمینان حاصل کنید که پوست شما دچار خارش یا خشکی نمی شود.

رایحه ها اغلب برای پوست های حساس بسیار تحریک کننده هستند. بیش از هر چیز دیگری، کالاهایی را انتخاب کنید که بوی هیچ چیز دیگری ندارند.
اگر نگران این هستید که پوست شما چگونه ممکن است به یک محصول جدید واکنش نشان دهد یا نه، قبل از استفاده کامل از آن، به مدت ۲۴ ساعت آن را روی قسمت کوچکی از صورت یا گردن خود آزمایش کنید. اگر در آن نقطه قرمزی یا خارش دارید، از این محصول استفاده نکنید.
در صورت پیری زودرس پوست، محصولاتی را انتخاب کنید که مرطوب کننده قوی باشند. با افزایش سن پوست شما شروع به چروک شدن می کند و به همان اندازه الاستیک نیست. در حالی که این کاملا طبیعی است و افزودن مقداری آبرسانی به پوست می تواند به کند شدن روند کار و روشن شدن صورت کمک کند. اگر پوستی پیر دارید، به محصولی مرطوب کننده و رطوبت رسان قوی بچسبید.
شما همچنین باید محصولی را انتخاب کنید که دارای SPF در آن باشد، زیرا پوست در معرض آفتاب بیشتر مستعد چین و چروک است.

مراقبت از پوست 23655959

ایجاد یک روال مراقبت از پوست

در صورت استفاده از آرایش، صورتتان را با پاک کننده آرایش تمیز کنید. قبل از خواب یا بعد از ورزش، از یک دستمال مرطوب یا پاک کننده آرایش مایع برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید. پاک کننده آرایش را به آرامی روی صورت خود تمیز کنید و تمرکز خود را روی مناطقی که آرایش می کنید متمرکز کنید. صورت خود را با حرکت دورانی پاک کنید تا زمانی که دستمال مرطوب کاملاً خشک شود، سپس به سراغ بقیه برنامه های مراقبت از پوست خود بروید.
برای پاک کردن آرایش خود می توانید از پاک کننده آرایش بدون چربی، آب مایسل یا دستمال مرطوب استفاده کنید.
اگر آرایش یک شب روی پوست باقی بماند، می تواند منافذ پوست را مسدود کند، در عین حال پوست فرصت ترمیم را نیز از دست می دهد. این راه را برای جوش های سرسیاه، چربی اضافی و انواع مشکلات نامطلوب باز می کند!
صورت خود را با پاک کننده ملایم دو بار در روز بشویید. پوست خود را با آب ولرم مرطوب کرده و پاک کننده صورت خود را بر روی دستان خود بمالید. آن را بین کف دست خود بزنید سپس پاک کننده را به پوست خود بمالید. آن را کاملاً با آب بشویید، سپس پوست خود را با حوله تمیز خشک کنید.
آب گرم می تواند منافذ پوست شما را باز کرده و پوست شما را تحریک کند، در حالی که آب سرد می تواند منافذ پوست شما را ببندد و آلودگی ها را به دام بیندازد، برای پاک سازی و ایجاد آرامش سراغ آب ولرم بروید.
قبل از شروع به شستن موهای خود را به عقب سنجاق کنید تا اطمینان حاصل کنید که به تمام گوشه هی صورت خود دسترسی دارید.
پاک کننده فوم برای حفر عمق و برای از بین بردن منافذ پوست بسیار مناسب است. پاک کننده چرب برای از بین بردن آثار آرایشی خوب است اما اگر مستعد آکنه باشید می تواند پوست شما را مسدود کند.
پوست خود را با یک تونر ملایم دوباره پر کنید. در حالی که تونر یک ضرورت مطلوب در مراقبت از پوست شما نیست اما می تواند به بسته شدن منافذ و متعادل سازی PH پوست کمک کند. یک قطره از تونر ملایم و بدون الکل را به اندازه نخود بفشارید، سپس آن را به پوست بمالید تا رنگ پوست شما یکدست شود و هیدراته شدن بدن را قفل کنید. از تونری که الکل در آن است دوری کنید، خصوصاً اگر پوست خشک یا حساسی دارید زیرا باعث تحریک آن می شود.

عیب یابی مشکلات پوستی

مراقبت از پوست 236587545

سعی کنید از مصرف محصولاتی که پوست شما را خشک می کنند، دوری کنید و سعی کنید از پاک کننده های حاوی موادی مانند تریکلوزان، بنزوئیل پراکسید و سالیسیلیک اسید استفاده کنید. از مرطوب کننده سبک و بدون چربی برای مقابله با خشکی که این محصولات ایجاد می کند استفاده کنید و در صورت وجود آکنه با یک متخصص پوست صحبت کنید.
آکنه یک مشکل کاملاً طبیعی است که تقریباً همه به ویژه در نوجوانان و بزرگسالان با آن روبرو هستند.

علاوه بر روال معمول مراقبت از پوست، اغلب به استفاده از یک درمان دارویی با لکه های پوستی کمک می کند که معمولاً به صورت کرم یا پماد است. برخی از موثرترین درمان ها حاوی موادی مانند بنزوئیل پراکسید، سالیسیلیک اسید، گوگرد، رتینوئیدها و اسید آزلاییک هستند. اگرچه بیشتر این کرم های درمانی موضعی بدون نسخه در دسترسند اما برخی از غلظت های بیشتر ممکن است به نسخه نیاز داشته باشند.
سعی کنید جوش های خود را لمس نکنید و نترکانید، زیرا باعث بزرگتر شدن یا ایجاد زخم می شود.
با مصرف محصولاتی که دارای آنتی اکسیدان هستند با چین و چروک ها مبارزه کنید. به دنبال کرم های مرطوب کننده یا لوسیون های حاوی آنتی اکسیدان باشید. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را که سلول های پوست را از بین می برند و به علائم پیری کمک می کنند، خنثی می کنند. برخی از مواد رایج که حاوی آنتی اکسیدان هستند شامل عصاره چای، رتینول (یک ترکیب ویتامین A) و کینتین (یک ترکیب گیاهی است که کلاژن را در پوست افزایش می دهد).
چین و چروک ها یک بخش طبیعی از روند پیر شدن هستند و چیز بدی نیستند و فکر نکنید حتما باید بخشی کاملاً طبیعی از پیری را بپوشانید!
همچنین می توانید با یک متخصص پوست در مورد درمان چین و چروک با اسید رتینوئیک، نوعی ویتامین A که فقط با نسخه پزشک در دسترس است صحبت کنید.

ایجاد تغییر در سبک زندگی

رژیم غذایی متعادل و مغذی که دارای ویتامین های زیاد است را دنبال کنید. میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا بدن و پوست شما سالم بماند. سلامت کلی شما می تواند ظاهر پوست شما را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین مهم است که وقتی بدن شما به دنبال پوستی زیبا و شفاف است، کل بدن را در نظر گرفت.
همچنین می توانید مکمل هایی را که مخصوص مو و پوست ساخته شده اند و حاوی ویتامین B و ویتامین K هستند، امتحان کنید.
روزانه حدود ۸ لیوان آب بنوشید تا پوستتان مرطوب بماند. اگرچه مرطوب بودن و شفاف بودن پوست ارتباط مستقیمی با هم ندارند اما نوشیدن آب در کل بخش مهمی از سلامت بدن است. یک بطری آب به همراه داشته باشید و سعی کنید هر وقت تشنه شدید، از آن بنوشید.
حداقل ۸ ساعت بخوابید تا پوست شما آرام باشد. وقتی خواب کافی ندارید، ممکن است با سیاهی زیر چشم و پوستی خسته به خواب بروید. سعی کنید یک برنامه منظم برای خواب داشته باشید تا پوست فرصت ترمیم و بازسازی خود را داشته باشد.
سطح استرس خود را کاهش دهید تا از تشدید مسائل پوستی جلوگیری کنید زیرا استرس در هر سطح برای پوست مضر است و می تواند منجر به چربی اضافی، شکنندگی، قرمزی، حساسیت و چین و چروک شود. سعی کنید برخی از فعالیتهای کاهش استرس را در برنامه هفتگی خود مانند یوگا، مراقبه، نقاشی و… را بگنجانید.
اگر می توانید سیگار را ترک کنید. استعمال دخانیات منجر به تغییر رنگ پوست و چین و چروک شده و باعث می شود پوست شما بسیار پیرتر از آنچه که هست به نظر برسد. اگر احساس رضایت دارید، سعی کنید هر چه زودتر سیگار کشیدن را برای داشتن پوستی سالم و با ظاهری روشن متوقف کنید.]
ترک سیگار آسان ترین کار در جهان نیست اما با کمی عزم و حمایت از جانب دوستان و خانواده امکان پذیر است.
می توانید تکه های نیکوتین و آدامس های نیکوتین را امتحان کنید تا به شما کمک کند سیگار را برای همیشه کنار بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *