آرشیو بلاگ

چه عواملی باعث کراتوزهای اکتینیک می شود و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

کراتوزهای اکتینیک 54634678467496789

کراتوزهای اکتینیک ( AKs) کراتوزهای خورشیدی نیز نامیده می شوند زیرا در اثر سالها قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می شوند. این ضایعات پوستی پیش سرطانی هستند، به این معنی که امکان تبدیل شدن آنها به سرطان پوست وجود دارد.

کراتوزهای اکتینیک ( AKs) در گذشته به عنوان پیش ساز سرطان یا ضایعات پیش سرطانی شناخته شده بودند  اما امروزه آنها به عنوان سرطان سلول سنگفرشی اولیه  در نظر گرفته می شوند و بسته به مقدار کراتینوسیتهای غیرمعمول در اپیدرم، میزان بروز AKs با افزایش سن، مجاورت با خط استوا و اشغال در فضای باز افزایش می یابد. استرالیا بالاترین میزان سرطان پوست را در جهان دارد. AK در ۴۰-۵۰٪ از جمعیت استرالیا بالای ۴۰ سال کشف می شود. AKs شایعترین ضایعه بدخیم پوست است.

 

کراتوزهای اکتینیک 54634678467496789

 

این شرایط چقدر شایع است؟

AKs یک بیماری پوستی رایج است که در ۱۰٪ ویزیت های پوست با بیش از ۱ میلیارد دلار هزینه سالانه تشخیص داده می شود.

این بیماری معمولاً کودکان را درگیر نمی کند، اما در بزرگسالان میانسال و مسن مشاهده می شوند زیرا این بیماری به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب  ایجاد می شود.

کراتوزهای اکتینیک کجا اتفاق می افتد؟

از آنجا که AK ها به آسیب مزمن آفتاب مربوط می شوند، عمدتا در مناطقی از پوست که به طور معمول در معرض آفتاب قرار دارند، مانند صورت، پوست سر، گوش ها  بازوها و دست ها و پایین پاها (بیشتر در خانم ها) دیده می شوند.

AK همچنین می تواند روی لب ها با همان کیفیت جرم گیری ایجاد شود، اما وقتی روی لب است، به این بیماری کولیت آکتینیک می گویند.

علل آکتینیک کراتوز (AKs)

اشعه ماوراء بنفش UVR حاصل از آفتاب یا برنزه شدن در محیط داخلی توسط کروموفورهای درون زا در سلول های پوست (کراتینوسیت ها مانند DNA ، ملانین ها و اسیدهای آمینه) جذب شده و به این ساختارها آسیب می رساند تا رادیکال های آزاد اکسیژن تولید کند. این مولکولهای ناپایدار ویرانگر سایر ساختارهای سلولی مجاور هستند.

هنگامی که DNA آسیب دید ، بی ثباتی دائمی در عملکرد طبیعی کراتینوسیت ایجاد می شود و منجر به حالت های پیش سرطانی و سرطانی می شود.

مثالی از کروموفور برون زا (خارج از بدن) ضد آفتاب است، زیرا هدف آن جذب UVR برای محافظت از پوست در خارج از بدن است.

ویژگی های مشخصه آکتینیک کراتوزها

بیشتر AK ها عبارتند از:

 • خشن
 • خشک
 • فلس دار
 • بسیار کوچک تا تقریباً به اندازه یک چهارم
 • به رنگ سفید، قرمز، نقره ای یا قهوه ای اما دارای بافت پوستی پوسته پوسته به عنوان یک ویژگی مشترک
 • به سرعت با ساختار محکم شاخ مانند به سمت بالا رشد می کنند و به طور مناسب “شاخ های پوستی” نامیده می شوند

درمان پزشکی برای AK

AK می تواند به روش های مختلفی درمان شود.

 1. تخریب دقیق (یا به صورت ضایعه)

درمان جهت دارنده ضایعات شامل تخریب AKs با استفاده از روش سرما درمانی با استفاده از نیتروژن مایع است و برای ضایعات کمتر  مناسب تر است.

با استفاده از سرما درمانی در ۲۴ ساعت اول پوست قرمز می شود و سپس تاول ایجاد می شود. تصور می شود که این واکنش التهابی و بهبودی بعدی، AK را درمان می کند.

خطرات این روش شامل درد، ورم، عفونت و تغییر رنگ دائمی پوست است.

 1. زمینه درمانی (کرم و یا نور درمانی)

انواع مختلفی از زمینه درمانی وجود دارد:

 • کرم ۵-FU
 • کرم Imiquimod
 • ژل mebutate اینگنول
 • فتودینامیک درمانی (PDT)

در حال حاضر توافق نامه ای در مورد بهترین روش درمانی برای AK وجود ندارد. هر محصول عوارض جانبی خاص خود را دارد، که ممکن است در هر بیمار متفاوت باشد اما به طور کلی شامل قرمزی، درد، خارش، تحریک و پوسته پوسته شدن است.

 1. ترتینوئین

درمان دیگر ترتینوئین موضعی است. با این حال، اثبات نشده است که یک مزیت درمانی ثابت در پیشگیری از AK دارد.

شما باید قبل از شروع درمان، روش کاربرد مناسب را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا هر یک از این روش ها فرکانس و مدت زمان برنامه پیشنهادی خاص خود را دارد.

 

کراتوزهای اکتینیک 689678/698976*68*96

 

تشخیص اکتینیک کراتوز

از آنجا که AK اغلب روشن یا به رنگ پوست است، تشخیص آن از طریق بازرسی بصری بسیار سخت است. در عوض  AK ها به دلیل بافت خشن خود معمولاً با احساس  ناخوشایندی که در پوست ایجاد می کند، تشخیص داده می شوند.

AK ممکن است بدون علامت باشد اما گاهی اوقات ممکن است دارای خارش یا درد همراه با احساس خام باشد. ضایعات اغلب پس از پاک شدن می توانند در همان نقطه ظاهر شوند.

داروهای خانگی برای درمان AK

درمان های خانگی زیر برای مدیریت AK ها محبوب شده اند. با این حال  اثر آنها فقط توسط شواهد حکایتی پشتیبانی می شود تا تحقیقات علمی.

 1. سرکه سیب

سرکه سیب به خوبی اثبات شده است که هم خاصیت ضد میکروبی و هم ضد قارچی دارد. تصور می شود که اسید استیک با تداخل در تولید سیتوکین و پروتئین، AK را درمان می کند.

 1. روغن نارگیل

روغن نارگیل مرطوب کننده خوبی برای پوست های غیر آکنه است، اما مکانیسم آن برای درمان AK مشخص نیست.

 1. چای سبز

گزارش شده است که چای سبز (خوراکی و موضعی) و روغن درخت چای از فواید آن برخوردار است. این عصاره گیاهی در درمان AKs آزمایش شده است.

به طور کلی، نتایج ناخوشایند بوده است، اگرچه پوست درخت توس و گیاه خار کوچک به دلیل داشتن برخی از اثرات مفید برجسته هستند.

طی تحقیق مشخص شد که پوست توس در صورت استفاده از آن در درمان زودرس AKs، کارآمدتر است و در حقیقت، به اندازه سرما درمانی در هنگام درمان AK با درجه پایین، موثر است.

گیاه خار کوچک (که به آن علف شیر نیز گفته می شود) حاوی اینگنول mebutate است. مطالعات انجام شده با استفاده از این محصول نشان داد که این ماده در مقایسه با دارونما در برابر AK بسیار موثر است و تشکیل اسکار مشاهده نشد. این مطالعات بعداً در یک مطالعه دوسوکو ، کنترل شده با دارونما تأیید شد و این ژل در سال ۲۰۱۳ به عنوان داروی تجویز شده تأیید شد.

چه تفاوتی بین کراتوزهای اکتینیک و کراتوزهای سبورئیک وجود دارد؟

AK ها یک بیماری پیش سرطانی در نظر گرفته می شوند، در حالی که کراتوزهای سبورئیک ضایعات پوستی خوش خیم هستند.

کراتوز سبورئیک معمولاً در بزرگسالان مسن یافت می شود، به همین دلیل است که قبلاً آنها را کراتوز پیری می نامیدند، اما جامعه پوست این اصطلاحات را از بین برد زیرا ضعف ذهنی را نیز در بر داشت.

کراتوزهای سبورئیک به رنگ قهوه ای  خاکستری و سفید هستند و تمایل به ظاهری زگیل دار یا “گیر کرده” دارند. این ضایعات پتانسیل بدخیمی ندارند، اما بیماران تمایل دارند با افزایش سن ضایعات بیشتری را مشاهده کنند.

 

کراتوزهای اکتینیک 4869869789689689678

 

آیا Actinic Keratoses یک بیماری سرطانی است؟

خیر، AK به جای سرطانی بودن یک بیماری پیش سرطانی هستند. AK می توانند عقب نشینی کرده و فروکش کند، ثابت بمانند یا سرطانی شوند. اگر آنها به سرطان پوست پیشرفت کنند، مشتق کراتینوسیت سلولهای سنگفرشی یا کارسینوم سلول بازال هستند.

اگرچه AK پیشرفت نسبتاً کمی در ابتلا به سرطان پوست دارد ۰٫۶٪ در یک سال و ۲٫۵۷٪ در ۴ سال، اما اغلب به دو دلیل زیبایی و پزشکی تحت درمان قرار می گیرند.

سخن پایانی

از آنجا که AK به طور عمده در اثر آسیب طولانی مدت در برابر آفتاب ایجاد می شود، لازم است پوست خود را در برابر اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید محافظت کنید.

در نهایت، بهترین درمان برای AK ها پیشگیری از طریق محافظت مناسب در برابر آفتاب است ، که در درجه اول شامل استفاده منظم از ضد آفتاب و پوشیدن لباس محافظ هنگام بیرون رفتن در طول روز است.

اگر دچار این ضایعات شوید، درمان سریع برای جلوگیری از سرطانی شدن آنها ضروری است. در بیشتر موارد، درمان سریع پزشکی می تواند با موفقیت رشد ناخواسته پوست را بدون هیچ گونه عارضه و خطری برای سلامتی از بین ببرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *