آرشیو بلاگ

چند روغن گیاهی ضد پیری برای داشتن پوستی شفاف و جوان

روغن ضد پیری 848494964894854857415841

پیر شدن بدن با بالا رفتن سن فرایندی کاملا اجتناب ناپذیر است. در حالی که پیری جنبه های مختلفی مانند کاهش متابولیسم و ​​ضعیف شدن استخوان ها و ماهیچه ها را شامل می شود، ولی در درجه اول به شکل علائم پیری پوست مانند چین و چروک، خطوط ریز و افتادگی قسمت های مختلف صورت دیده می شود که معمولا  به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید یا نداشتن سبک زندگی متناسب ایجاد می شوند. امروزه ثابت شده است با استفاده از انواع روغن ضد پیری پوست می توان این علایم پیری را به تاخیر انداخت. پیری زودرس پوست شامل از بین رفتن قابلیت ارتجاعی، ظاهر شدن چین و چروک، آسیب به سد پوست و خشکی پوست است که اکثرا به دلیل تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) به پوست که باعث ایجاد رادیکال های آزاد در پوست شده و باعث آسیب اکسیداتیو می شود حاصل می گردند.

کاملا بدیهی است که نمی توان از پیری پوست جلوگیری کرد، اما با انجام اقدامات مناسب مراقبت از پوست می توان تا حدودی آن را به تاخیر انداخت و یا از وقوع پیش از موعد آن پیشگیری کرد. در این مقاله قصد داریم به معرفی برخی روغن های گیاهی که دارای خواص ضد پیری هستند بپردازیم.

احتیاط: قبل از استفاده از هر گونه روغن روی پوست خود، یک تست پچ انجام دهید تا آلرژی و حساسیت پوست شما نسبت به ماده مورد نظربررسی شود.

 

روغن ضد پیری 848494964894854857415841

 

۱٫روغن آرگان مراکش

روغن آرگان از مغز درختان آرگان که بومی مراکش است تهیه می شود. این ترکیب سرشار از اسیدهای چرب تک اشباع نشده، استرول، پلی فنول، اسکوالن و توکوفرول است. از خواص این روغن ضد پیری پوست می توان گفت به دلیل داشتن اسیدهای چرب تک غیر اشباع، به راحتی در عمق پوست جذب می شود و با بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، حفظ رطوبت پوست و تقویت سد پوستی به پوست کمک کرده و لطافت و نرمی خاصی به آن می بخشد.

۲٫روغن زیتون

روغن زیتون دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و پلی فنول های  آبدوست، اسکوالن، اسیدهای چرب تک اشباع نشده، کاروتنوئیدها و استرول ها است. روغن زیتون دارای خواص درمانی روی زخم است. این ماده با کمک به حفظ ساختار پوست و کاهش تولید رادیکال های آزاد که باعث آسیب اکسیداتیو سلولی و تخریب DNA می شوند عمل می کند. اسکوالن موجود در روغن زیتون نیز در جلوگیری از آسیب و خشکی پوست نقش دارند. از روغن زیتون می توانید به صورت روزانه در آشپزی استفاده کنید و از طرفی این روغن به صورت موضعی در ترکیب با روغن خراطین استفاده می گردد.

۳٫روغن بادام

روغن بادام به دلیل داشتن ویتامین A و E شناخته شده است. این ماده عمدتا از اسیدهای چرب اشباع نشده تشکیل شده است و همچنین حاوی استرول هایی مانند α- توکوفرول است. از جمله خواص این روغن ضد پیری پوست میتوان به ویژگی نرم کنندگی آن و تاثیر آن در بهبود رنگ پوست اشاره نمودکه در کنترل و  محو شدن علائم کششی پوست نیز بی تاثیر نیست. روغن بادام همچنین از آسیب ناشی از نور آفتاب جلوگیری می کند، حلقه های تیره و چین و چروک را محو کرده و گردش خون در پوست را افزایش می دهد.

۴٫روغن آووکادو

روغن آووکادو عمدتا از اسیدهای چرب اشباع نشده مانند اسید اولئیک، لینولئیک اسید و لینولنیک اسید تشکیل شده است و سرشار ازβ-sitosterol ، لسیتین، β-carotene  و ویتامین هایA ، C ، D و E است. این روغن ضد پیری پوست حاوی هیدروکسی پرولین است که به بهبود زخم ها و جای اسکار کمک می کند. خاصیت آبرسانی و تغذیه کننده روغن آووکادو می تواند پوست آسیب دیده، خشک یا ترک خورده را تسکین داده و به کاهش التهاب بافت کمک می کند. این ترکیب با افزایش تولید کلاژن خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست را بهبود می بخشد.

 

روغن ضد پیری 497497489749898548564854158741

 

۵٫روغن جوجوبا

روغن جوجوبا از دانه های درختچه Simmondsia chinensis تهیه می شود که حاوی مخلوطی غنی از استرهای موم، اسید پالمیتیک، اسید گادولئیک، اسید اروسیک، اسید استئاریک، اسید اولئیک، ویتامین B و ویتامین E است. این روغن به دلیل خاصیت نرم کنندگی قوی که دارد شناخه می شود و به راحتی جذب پوست می شود و از درون آن را تغذیه و آبرسانی می کند، این ماده همچنین دارای اثرات آنتی اکسیدانی است که رادیکال های آزاد را در بدن به شدت کاهش می دهد.

۶٫روغن هسته انار

روغن هسته انار دارای مقدار زیادی اسیدهای چرب ضروری مانند اسید اولئیک، فنول ها و استرول های گیاهی است. ترکیب اسید چرب بالای این روغن ضد پیری پوست به نفوذ راحت آن به پوست کمک می کند. این روغن یک عامل ضد التهابی و آنتی اکسیدان قوی می باشد که با رادیکال های آزاد تولید شده در بدن به مبارزه بر می خیزد. از دیگر ویژگی های این ترکیب می توان به کاهش خطر تکثیر سلول های توموری و همچنین  افزایش تولید کلاژن اشاره نمود.

۷٫روغن جوانه گندم

روغن جوانه گندم از جوانه هسته گندم تهیه می شود که منبع خوبی از ویتامین های A،E، D است همچنین حاوی توکوفرول ها، آلکانول ها، گلیکولیپیدها، تری ترپنوئیدها، استرول ها و سایر اجزای فرار است که به عنوان یک عامل آنتی اکسیدانی عمل می کند که اثر رادیکال های آزاد تولید شده ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید و استرس را کاهش می دهد. همچنین بازسازی پوست و عملکرد ماهیچه ها و لنف را بهبود می بخشد. این خواص روغن جوانه گندم آن را به درمان احتمالی خشکی پوست، پیری پوست، بافت اسکار تبدیل می کند، پس شما با استفاده مداوم از روغن جوانه گندم می توانید داشتن پوستی صاف را تجربه نمایید.

۸٫روغن هسته انگور

روغن هسته انگور دارای محتوای بالایی از فنولیک ها مانند پروآنتوسیانیدین هاست. همچنین حاوی فیتواسترول ها، اسیدهای چرب آزاد و طیف وسیعی از ویتامین ها است. از خواص این روغن ضد پیری پوست می توان به بهبود پوست، عروق و تشکیل بافت جدید پوستی اشاره کرد. این اثرات به افزایش خون رسانی به پوست و حفظ حالت ارتجاعی آن کمک می کند. استفاده از روغن هسته انگور همچنین می تواند التهاب سلولی را کاهش دهد.

۹٫روغن گل محمدی

روغن گل محمدی حاوی ترکیبی از اسید اولئیک، لینولئیک اسید، لینولنیک اسید، وانیلین، اسید وانیلیک و اسید استئاریک و  مقدار زیادی کاروتنوئید و توکوفرول است. این ترکیب غنی از اسیدهای چرب اشباع نشده و ترکیبات آنتی اکسیدانی است که در برابر آسیب اکسیداتیو و التهاب بسیار مفید بوده و  به ترمیم زخم، محو شدن لکه های پیری و افزایش رنگدانه، مرطوب کننده و نرم شدن پوست کمک می کند.

۱۰٫اسانس رزماری

اسانس رزماری دارای مقدار زیادی دی ترپن مانند اسید اورسولیک، کارنوزول، کافئیک اسید و رزمارنیک اسید است. همچنین حاوی مونوترپن های مفید مانند α-pinene و کافور است. روغن رزماری یک آنتی اکسیدان قوی و یک عامل محافظ کبدی است. از طرفی گردش خون را افزایش داده ودر کاهش درد ماهیچه ها و التهاب بافت ها بسیار مفید است.

۱۱٫اسانس لیمو

اسانس لیمو را از پوست لیموترش تازه استخراج می کنند که سرشار از ویتامین C یا اسید اسکوربیک، ویتامین E ، α- توکوفرول و گلوتاتیون است. از جمله خواص این روغن ضد پیری پوست می توان به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد به دلیل دارا بودن ویژگی آنتی اکسیدانی آن اشاره نمود.

 

روغن ضد پیری 74974987474586745475874587457

 

۱۲٫اسانس کندر

رزین خشک شده درخت کندر برای استخراج اسانس کندر استفاده می شود که حاوی ترپن ها، اکتیل استات، اتیل استات و متیلانیزول است.

این روغن ضد پیری پوست به دلیل خواص سیتوفیلاکتیک خود که باعث افزایش رشد سلول های جدید می شود، شناخته می شود، بنابراین از تولید سلول های پوستی جدید پشتیبانی می کند. این طبیعت اسانس کندر همچنین به بهبود زخم بدون تشکیل اسکار کمک می کند. از دیگر ویژگی های روغن کندر می توان به بهبود لکه های ناشی از پیری و هایپرپیگمانتاسیون اشاره کرد. این روغن همچنین چین و چروک زیر چشم را از بین برده، خاصیت ارتجاعی پوست را بازیابی می کند.

۱۳٫اسانس اسطوخودوس

اسانس اسطوخودوس از گلهای Lavandula angustifolia استخراج می شود که حاوی ترکیبات فعال مختلفی از جمله لینالول، کافور، سینئول، لینالیل استات، ترپیننول و β-ocimene است. این اسانس یک آنتی اکسیدان قوی است که از پوست در برابر آسیب های ناخواسته محافظت کرده و با افزایش تولید کلاژن به حفظ یکپارچگی ساختار پوست کمک می کند. اسانس اسطوخودوس با بهبود گردش خود در پوست، بهبود پوست را تسریع کرده و دارای خواص محافظتی عصبی است و به عنوان یک عامل ضد اضطراب عمل می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *