آرشیو بلاگ

مواد اصلی موجود در محصولات مراقبت از پوست کدامند و چگونه باعث سلامت پوست می شوند؟

محصولات مراقبت از پوست 654874689

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

 

محصولات مراقبت از پوست زیادی در بازار وجود دارد، این مقاله به شما کمک می کند جدیدترین مواد موجود در محصولات مراقبت از پوست را که ممکن است به نفع  سلامت و زیبایی پوست شما باشد را بشناسید. اگر هنوز مطمئن نیستید که محصولات مراقبت از پوست مناسب شما هستند  یا نه با متخصص پوست خود مشورت کنید.

محصولات مراقبت از پوست 654874689

اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA)

محصولات بدون نسخه پزشک برای مراقبت از پوست حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها (اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک، تارتاریک و سیتریک) طی سالهای اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده اند. کرم ها و لوسیون های حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها ممکن است به رفع خطوط ریز و چین و چروک، رنگدانه نامنظم و لکه های پیری کمک کرده و به کوچک شدن منافذ پوست کمک کنند. عوارض جانبی اسیدهای آلفا هیدروکسی شامل تحریک خفیف و حساسیت به آفتاب است. برای جلوگیری از سوختن، باید صبح از ضد آفتاب استفاده شود. برای جلوگیری از تحریک پوست، با محصولی با حداکثر غلظت ۱۰٪ تا ۱۵٪ AHA شروع کنید. برای اینکه پوست شما بتواند به اسیدهای آلفا هیدروکسی عادت کند  فقط باید ابتدا محصولات مراقبت از پوست را یک روز در میان قرار دهید و به تدریج  روزانه از آن استفاده کنید.

اسیدهای پلی هیدروکسی

اینها اثرات مشابه اسیدهای آلفا هیدروکسی دارند اما کمتر باعث سوزش یا تحریک می شوند، بنابراین ممکن است گزینه بهتری برای افرادی با پوست حساس باشد.

 

اسید بتا هیدروکسی (اسید سالیسیلیک)

اسید سالیسیلیک پوست مرده را از بین می برد و می تواند باعث بهبود بافت و رنگ پوست آسیب دیده از آفتاب شود. به روزنه های فولیکول موی مملو از چربی نفوذ کرده و در نتیجه به آکنه نیز کمک می کند. محصولات مراقبت از پوست بسیاری موجود است که حاوی اسید سالیسیلیک هستند. برخی از آنها بدون نسخه پزشک در دسترس هستند و برخی دیگر به نسخه پزشک نیاز دارند. مطالعات نشان داده است که اسید سالیسیلیک نسبت به محصولات مراقبت از پوست حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی تحریک کمتری دارد، در حالی که بهبود مشابهی در بافت و رنگ پوست ایجاد می کند.

هیدروکینون

محصولات مراقبت از پوست حاوی هیدروکینون را اغلب کرم های سفید کننده یا مواد روشن کننده می نامند. این محصولات مراقبت از پوست برای روشن شدن هایپرپیگمانتاسیون مانند لکه های پیری و لکه های تیره مربوط به بارداری یا هورمون درمانی (ملاسما یا کلواسما) استفاده می شود. اگر پوست شما به درمان های بدون نسخه پاسخ ندهد، پزشک می تواند کرم با غلظت بالاتر هیدروکینون را برای شما تجویز کند. هیدروکینون نیز گاهی اوقات با ضد آفتاب ترکیب می شود زیرا قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث هایپرپیگمانتاسیون پوست می شود. بهتر است محصولات حاوی هیدروکینون را در یک منطقه کوچک آزمایش کنید زیرا برخی از افراد به آن حساسیت دارند. اگر به هیدروکینون حساسیت دارید  می توانید در عوض از محصولات حاوی اسید کوجیک بهره مند شوید.

اسید کوجیک

کوجیک اسید دارویی برای درمان مشکلات رنگدانه ها و لکه های پیری است. کوجیک اسید که در سال ۱۹۸۹ کشف شد  مانند هیدروکینون عمل می کند. کوجیک اسید از یک قارچ گرفته شده است و مطالعات نشان داده است که به عنوان یک ماده سبک کننده، تولید ملانین (رنگدانه قهوه ای) را کند می کند. با ادامه استفاده، اسید کوجیک ممکن است پوست شما را نسبت به آفتاب سوختگی حساس تر کند.

 

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

 

رتینوئیدها

نمونه هایی از رتینوئیدها شامل رتینول، آلدئید شبکیه و استرهای رتینیل است. آنها برای بهبود جوش های آکنه، رنگدانه های لکه دار، خطوط و چروک های ریز، بافت پوست، رنگ پوست و سطح آبرسانی پوست شما استفاده می شوند.

رتینول از ویتامین A گرفته می شود و در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست بدون نسخه “ضد پیری” یافت می شود. ترتینوئین، که ماده موثری در تجویز کرم های Retin-A® و Renova® است، نسخه قوی تری از رتینول است. اگر پوست شما برای استفاده از Retin-A® بیش از حد حساس است رتینول یک گزینه عالی است. در اینجا دلیل واکنش پوست به محصولات مراقبت از پوست با رتینول وجود دارد: ویتامین A دارای یک ساختار مولکولی است که به اندازه کافی ریز برای ورود به لایه های زیرین پوست، جایی که کلاژن و الاستین موجود است، وجود دارد. ثابت شده است که رتینول باعث بهبود رنگدانه های لکه دار، خطوط ریز و چین و چروک، بافت پوست و رنگ پوست و میزان آبرسانی پوست شما می شود. رتینیل پالمیتات ماده دیگری است که به رتینول مربوط می شود اما قدرت آن کمتر است.

اسید اسکوربیک L

این تنها فرم ویتامین C است که باید در محصولات مراقبت از پوست بدنبال آن باشید. امروزه محصولات مراقبت از پوست بسیاری در بازار وجود دارد که مشتقات ویتامین C را به عنوان یک ماده تشکیل دهنده مباهات می کنند (به عنوان مثال منیزیم فسفات فسفات یا پالمیتات اسکوربیل) اما اسید اسکوربیک L تنها شکل مفید ویتامین C در محصولات مراقبت از پوست است. با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض آفتاب، سنتز کلاژن در پوست کاهش می یابد و منجر به چین و چروک می شود. ویتامین C تنها آنتی اکسیدان ثابت شده برای تحریک سنتز کلاژن، به حداقل رساندن خطوط ریز، زخم ها و چین و چروک ها است. . داده ها حاکی از آن است که اسید اسکوربیک L ممکن است ظاهر پوست آسیب دیده از بدن را بهتر کند. استفاده اولیه از کرم های حاوی ویتامین C می تواند باعث سوزش یا قرمزی شود  اما این عوارض جانبی به طور کلی با ادامه استفاده از بین می روند.

محصولات مراقبت از پوست 3547984

اسید هیالورونیک

محصولات مراقبت از پوست حاوی این ماده اغلب همراه با محصولات ویتامین C برای کمک به نفوذ موثر استفاده می شوند. اسید هیالورونیک (همچنین به عنوان گلیکوزآمینوگلیکان نیز شناخته می شود) اغلب به دلیل توانایی معکوس یا متوقف کردن روند پیری مورد تبلیغ قرار می گیرد. در گزارش های خبری، ممکن است شما از اسید هیالورونیک به عنوان کلید چشمه جوانی شنیده باشید. دلیل این امر این است که این ماده به طور طبیعی و کاملاً فراوان در بدن انسان و حیوان وجود دارد و در پوست جوان، سایر بافت ها و مایع مفصل یافت می شود. اسید هیالورونیک یکی از اجزای بافتهای پیوندی بدن است. با افزایش سن  نیروهای طبیعت اسید هیالورونیک را از بین می برند. رژیم غذایی و سیگار کشیدن همچنین می تواند بر میزان اسید هیالورونیک بدن شما در طول زمان تأثیر بگذارد. محصولات مراقبت از پوست با اسید هیالورونیک اغلب برای درمان پوست چروکیده استفاده می شوند و ممکن است به آبرسانی و استحکام پوست کمک کنند.

پپتید مس

با وجود اینکه پپتید مس فقط از سال ۱۹۹۷  وارد بازار شده است اما به عنوان موثرترین محصول بازسازی پوست یاد می شود، مطالعات نشان داده اند که پپتید مس باعث تولید کلاژن و الاستین می شود  به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و باعث تولید گلیکوزآمینوگلیکان ها می شود. (به عنوان نمونه اسید هیالورونیک فکر کنید). همچنین مطالعات نشان داده است که آنزیم های وابسته به مس مزایای فرایندهای طبیعی بافت سازی بدن را افزایش می دهند. این ماده به سفت شدن، صاف و لطیف شدن پوست کمک می کند و این کار را در مدت زمان کمتری نسبت به سایر محصولات ضد پیری پوست انجام می دهد. مطالعات بالینی نشان داده است که پپتیدهای مس همچنین کلاژن و الاستین آسیب دیده را از روی پوست و بافت اسکار از بین می برند زیرا سیستم پوست مسئول این عملکردها را فعال می کنند.

 

آلفا لیپوئیک اسید

ممکن است از اسید آلفا-لیپوئیک به عنوان “معجزه در شیشه” بخاطر اثرات ضد پیری شنیده باشید. این یک آنتی اکسیدان جدید و فوق العاده قوی است که به مبارزه با آسیب های پوستی در آینده کمک می کند و به ترمیم آسیب های گذشته کمک می کند. از آلفا-لیپوئیک اسید به عنوان “آنتی اکسیدان جهانی” یاد می شود زیرا این ماده در آب و روغن محلول است که ورود آن را به تمام قسمتهای سلول امکان پذیر می کند. با توجه به این کیفیت اعتقاد بر این است که اسید آلفا لیپوئیک در مقایسه با سایر آنتی اکسیدان ها می تواند بیشترین محافظت را در برابر آسیب رساندن به رادیکال های آزاد ایجاد کند. اسید آلفا لیپوئیک باعث کاهش خطوط ریز و درخشش سالم پوست می شود و سطح سایر آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C را افزایش می دهد.

DMAE  (دی متیل آمینو اتانول)

اگر در مورد ماهی هایی که غذای مغزی نامیده می شوند شنیده اید، می توانید از DMAE تشکر کنید این ماده به طور طبیعی در مغز تولید می شود، اما DMAE در ماهی قزل آلا و ساردین نیز وجود دارد. DMAE تولید استیل کولین را افزایش می دهد که برای عملکردهای ذهنی مناسب مهم است. DMAE در محصولات مراقبت از پوست هنگام استفاده موضعی روی پوست اثرات چشمگیری را نشان می دهد، در نتیجه باعث کاهش خطوط و چروک ها می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *