آرشیو بلاگ

انواع لکه های صورت را بشناسید!

لک های صورت 5647885

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

به دنبال درمان پزشکی یا استفاده از داروهای خانگی می توانید به کاهش لکه ها کمک کنید. برای شناخت انواع لکه ها و چگونگی درمان آنها، ادامه مطلب را بخوانید.

انواع لکه ها

Blemish ( عیب و نقص)  اصطلاحی گسترده است که به هر نوع علامت پوستی اشاره دارد. لکه ها انواع مختلفی دارند.

آکنه

آکنه یک بیماری شایع است که می تواند به صورت زیر ظاهر شود:

آکنه در صورت مسدود شدن سبوم (چربی)، باکتری ها یا آلودگی فولیکول های مو ایجاد می شود. آکنه گاهی اوقات می تواند لکه های تیره یا زخم بر روی پوست ایجاد کند.

 

تصور می شود تغییرات هورمونی در ایجاد آکنه نقش دارد. استرس همچنین ممکن است با افزایش تولید سبوم، آکنه را بدتر کند، اگرچه دلیل اصلی این بیماری محسوب نمی شود.

پاپول

پاپول ها ضایعات پوستی کوچکی هستند که انواع مختلفی دارند. قطر آنها معمولاً حدود ۱ سانتی متر است. رنگ آنها می تواند صورتی و قهوه ای باشد. گاهی از جوش ها به عنوان پاپول یاد می شود. پاپول ها می توانند به صورت جداگانه یا به صورت خوشه ای ظاهر شوند و به هر شکلی باشند. نمونه هایی از پاپول ها عبارتند از:

 • بثورات آبله مرغان
 • اگزما
 • درماتیت
 • پسوریازیس و زونا نیز ممکن است باعث ایجاد پاپول شود.
گره ها

ندول ها مجموعه ای از بافت ها هستند. لمس آنها بزرگتر از پاپول ها است که قطر آنها معمولاً ۱ تا ۲ سانتی متر است. گره ها می توانند در هر سطح از پوست ظاهر شوند. رنگ آنها از رنگ گوشتی تا قرمز متفاوت است. برچسب های پوستی و زگیل نمونه هایی از گره هستند.

لکه های پیری (لکه های کبدی)

این لکه های کوچک و تاریک می توانند در هر ناحیه از بدن که در معرض آفتاب است ایجاد شوند. این موارد بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می شوند، اما در افراد جوان نیز می توانند مشاهده شوند. لکه های پیری نوعی هایپرپیگمنتیشن است.

پوسچول یا چرک دانه

جوش ها برجستگی های مایع یا چرکی هستند. جوش های سر سفید و تاول های آبله مرغان از انواع جوش ها هستند. سایر مواردی که ممکن است باعث ایجاد جوشچه شود عبارتند از گال و روزاسه، یک بیماری شایع پوستی که با تاول ها و رگ های خونی قابل مشاهده است.

لک های صورت 5647885

موی فرورفته

تکنیک های از بین بردن مو مانند موچین ، اپیلاسیون یا تراشیدن مو گاهی اوقات می تواند منجر به رشد موهایی شود. اینها موهایی هستند که دوباره به داخل پوست رشد کرده و گرفتار می شوند. این می تواند باعث ایجاد برجستگی قرمز شود. افرادی که موهای فر دارند ممکن است بیشتر از کسانی که موهای صاف دارند در معرض موهای رشد کرده باشند.

موهای رشد کرده همچنین می توانند به کیست های موی بزرگ و پر از مایعات تبدیل شوند. اینها می توانند  قرمز، زرد یا سفید بوده و هنگام لمس ناراحت کننده یا دردناک باشند.

ملاسما

ملاسما در دوران بارداری بسیار شایع است. این یک بیماری پوستی است که توسط لکه های قهوه ای مشخص می شود. در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ایجاد می شود.

سرطان پوست

انواع مختلفی از سرطان های پوست وجود دارد  از جمله:

 • کارسینوم سلول بازال
 • سرطان سلول سنگفرشی
 • ملانوم بدخیم

سرطان های پوست می توانند از نظر ظاهری و رنگی متفاوت باشند. برخی از اشکال سرطان پوست مانند خال های تیره با مرزهای نامنظم به نظر می رسند. برخی دیگر مانند پوسته های زرد یا برجستگی های قرمز برجسته به نظر می رسند. فقط پزشک شما می تواند به طور قطعی تشخیص دهد که آیا لکه ای سرطان پوست است.

 

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

کیست

چندین نوع مختلف کیست وجود دارد. آنها عبارتند از:

 • کیست های اپیدرموئید
 • کیست گانگلیون
 • کیست چربی

کیست ها کیسه های خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که حاوی ماده ای مانند مایعات هستند. ممکن است به صورت برجستگی هایی با اندازه های مختلف روی یا زیر پوست ظاهر شوند و اغلب گرد هستند.

جای زخم

زخم شدن پوست زمانی اتفاق می افتد که لایه درم آسیب ببیند. درم لایه عمیقی از پوست است که رگ های خونی کوچک (مویرگ ها)، غدد عرق، فولیکول های مو و انتهای عصب در آن قرار دارند. هر چیزی که باعث باز شدن پوست شود، می تواند منجر به زخم شود مانند زخم یا جوش های برجسته.

زخم های سرد

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ باعث ایجاد زخم های سرد می شود. آنها تاول هایی پر از مایع هستند که در دهان یا نزدیک دهان مشاهده می شوند. ممکن است خارش داشته باشند یا احساس سوزن سوزن شدن داشته باشند. با باز شدن و تاول زدن، تا زمانی که خوب شوند پوسته قرمز یا زردی ایجاد می شود.

هایپرپیگمنتیشن

تولید بیش از حد ملانین می تواند باعث ناهمواری پوست یا ایجاد لکه های تیره شود. دلایل هایپرپیگمنتیشن عبارتند از:

 

 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • اسکار آکنه
 • تغییرات هورمونی مانند در دوران بارداری

چه عواملی باعث ایجاد لکه می شوند؟

ویروس ها

برخی از لکه ها، مانند زخم های سرد  در اثر ویروس ها ایجاد می شوند، مانند HSV-1. ویروس واریسلا-زوستر باعث آبله مرغان می شود.

عفونت ها

انواع خاصی از عفونت های پوستی می توانند باعث ایجاد لکه های پوستی شوند. اینها شامل مالاسزیا فولیکولیت (آکنه قارچی) عفونت در فولیکول مو است. این وضعیت در اثر رشد بیش از حد مخمر ایجاد شده و باعث ایجاد چرک می شود.

ژنتیک

ممکن است آکنه پیوند ژنتیکی داشته باشد. برخی از شرایط ارثی نیز می تواند باعث ایجاد لکه شود. این شامل:

بیماری درییر لکه هایی مانند زگیل روی پوست ایجاد می شود که چرب بوده و لمس آن سخت است.

گانگلیوزیدوز بزرگسالان نوع ۳: این یک بیماری نادر و ارثی است که باعث ایجاد لکه های غیر سرطانی در پایین تنه می شود.

بیماری فابری: این یک اختلال ارثی است که شامل جهش ژنی است. گروه های کوچک لکه های تیره و قرمز یک علامت برای این بیماری است.

قرارگیری در معرض نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش مضرخورشید می تواند باعث سرطان پوست، هایپرپیگمنتیشن و سایر های آسیب پوستی شود.

منافذ مسدود شده

تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی باعث ایجاد لکه می شود. تغییرات هورمونی اغلب این تولید بیش از حد مانند بلوغ را تحریک می کند. چربی اضافی می تواند با سلول های مرده پوست، آلودگی یا باکتری ها مخلوط شود که منجر به ایجاد جوش های سرسیاه و جوش های سفید می شود.

منافذ پوست می توانند در محصولات آرایش و بهداشتی مانند ضد آفتاب یا مرطوب کننده ها مسدود شوند. به دنبال محصولاتی باشید که دارای برچسب غیر comedogenic هستند. اینها برای مسدود نشدن منافذ طراحی شده اند.

سموم محیطی مانند آلودگی، دود ماشین و سایز آلودگیهای محیطی می توانند روی پوست شما بنشینند، با چربی مخلوط شوند و منافذ پوست را مسدود کنند. با لمس صورت با دست می توانید آلودگی و باکتری را به صورت خود منتقل کنید.

رژیم غذایی

آنچه می خورید ممکن است بر روی پوست شما تأثیر بگذارد. آلرژی غذایی و درماتیت تماسی می توانند باعث تحریک پوست و برجستگی شوند. محصولات لبنیمانند شیر بدون چربی  ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد آکنه شود. رژیم های غذایی حاوی قند و کربوهیدرات های ساده نیز ممکن است منجر به ایجاد لکه های پوستی شوند.

داروها

برخی از داروهای تجویز شده و بدون نسخه ( OTC) ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث ایجاد آکنه شوند  که می تواند شامل داروهای زیر باشد:

 

 • کورتیکواستروئیدها
 • استروئیدهای آندروژنی
 • لیتیوم
 • داروهای ضد اسیر

لک های صورت 45258

راهنمای رنگ لک

رنگ لکه های شما ممکن است سرنخی از علت آنها ایجاد کند.

لک های قرمز

بسیاری از انواع لکه ها روی پوست قرمز رنگ به نظر می رسند که شامل:

 • جوش زدن
 • عفونت
 • آکنه روزاسه
 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • موهای داخل شده
 • تبخال
 • انواع خاصی از سرطان پوست نیز می تواند قرمز رنگ به نظر برسد.
لک های قهوه ای رنگ

سرطان های پوست مانند ملانوم بدخیم، ممکن است قهوه ای تیره یا سیاه به نظر برسند. ملاسما نیز باعث ایجاد لکه های قهوه ای یا قهوه ای مایل به خاکستری روی پوست می شود.

لک های سیاه

ملانوم بدخیم به صورت لکه ای تیره رنگ ظاهر می شود. جوش های سرسیاه ممکن است توسط هاله ای از قرمز احاطه شده باشد یا به سادگی به صورت نقاط سیاه و برجسته ظاهر شود.

 

لک های سفید

جوش های سر سفید و انواع خاصی از عفونت های قارچی به صورت لکه های سفید ظاهر می شوند.

چگونه لکه ها را درمان کنیم؟

درمان باید با توجه به علت ایجاد لکه انجام شود. اگر با هر روش درمانی لکه شما بدتر شد، استفاده از آن را متوقف کنید و با پزشک خود صحبت کنید.

داروهای آکنه

بسیاری از محصولات OTC وجود دارد که می تواند به کاهش یا از بین بردن جوش ها، جوش های سر سفید و جوش های سرسیاه کمک کند. قبل از یافتن بهترین روش درمانی ممکن است مجبور شوید چندین مورد را آزمایش کنید. اینها شامل اسکراب صورت، مواد قابض و ژل های موضعی است. اگر آکنه شما به محلولهای OTC پاسخ نمی دهد  ممکن است پزشک آنتی بیوتیک خوراکی یا داروی موضعی تجویز کند.

اسید سالیسیلیک

محصولات حاوی سالیسیلیک اسید می توانند منافذ پوست را از بین ببرند.

کرم هیدروکورتیزون

کرم های موضعی می توانند واکنش های آلرژیک و تحریکات را کاهش دهند. همچنین ممکن است برای کاهش موهای روییده مفید باشند. اگر شما در حال درمان موهای برگشته به داخل هستید، اطمینان حاصل کنید که در طول درمان از روش های حذف مو استفاده نکنید.

ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب، لباس های ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه ها می تواند به محافظت از پوست شما در برابر آسیب اشعه های مضر آفتاب کمک کند.

 

درمان هایپرپیگمنتیشن

چندین روش وجود دارد که می تواند لکه های پیری را از بین ببرد، مانند:

 • میکرودرمابراشن
 • لیزر درمانی
 • لایه برداری شیمیایی
 • سرما درمانی
 • کرم هایی برای هایپرپیگمنتیشن

کرم های تجویز شده حاوی هیدروکینون ممکن است به روشن شدن لکه های پیری، اسکار آکنه و ملاسما کمک کنند. آنها با کاهش سرعت تولید ملانین کار می کنند.

عادات بهداشتی سالم

تمیز کردن منظم صورت، بدن و مو می تواند به از بین بردن چربی، آلودگی و باکتری های اضافی پوست کمک کند. اما زیاده روی نکنید با پاک سازی بیش از حد می توانید پوست خود را تحریک کنید.

راه حل های طبیعی برای درمان لک

لکه هایی که به دلیل بیماری های زمینه ای ایجاد نمی شوند، با درمان های خانگی قابل درمان هستند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • روغن فندق جادوگر
 • آلوئه ورا
 • سرکه سیب
 • خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C و E

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *