آرشیو بلاگ

۸ روش شگفت انگیز لایه برداری طبیعی

لایه برداری پوست 4896896896868

لایه بردارهای شیمیایی حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها هستند که در سطح مولکولی برای تخریب پوست مرده عمل می کنند، در حالی که لایه بردارهای فیزیکی با سایش فیزیکی خاک و سلول های مرده را از بین می برند. لایه برداری منظم می تواند به مرطوب کردن پوست خشک و آسیب دیده کمک کند، رشد سلول های جدید را تقویت کرده و چهره ای شفاف و درخشان به شما بدهد.

کلید موفقیت در لایه برداری پوست استفاده از لایه بردارهای ملایم است. بسیاری از لایه بردارهای تولید شده حاوی میکروبی دانه های پلاستیکی هستند که به طور بالقوه مضر هستند. اینها می توانند با ایجاد ساییدگی های ریز یا پارگی های کوچک به پوست شما آسیب برسانند. آنها همچنین رودخانه ها و دریاها را آلوده می کنند زیرا به قدری کوچک هستند که از سیستمهای تصفیه فاضلاب عبور نمی کنند. بنابراین به جای دست زدن به این موارد در فروشگاه، به آشپزخانه خود مراجعه کنید! می توانید صورت خود را در خانه با استفاده از مواد طبیعی که ممکن است قبلاً داشته باشید لایه برداری کنید.

نکته:

انتخاب لایه بردار مناسب برای شما: هیچ روش معمول لایه برداری برای همه وجود ندارد، بنابراین برای مشاوره شخصی با متخصص پوست مشورت کنید.

 

لایه برداری پوست 4896896896868

 

تعیین نوع پوست شما

برای استفاده بیشتر از لایه بردارها، باید نوع پوست خود را بشناسید. پوست شما منحصر به فرد است و به برخی از لایه بردارها و به برخی دیگر ضعیف پاسخ می دهد. انواع پوست در درجه اول بر اساس میزان خشکی یا چربی پوست شما تعیین می شود و می تواند به چهار دسته تقسیم شود:

پوست چرب: بهتر است با عسل  ماست یا پاپایا لایه برداری کنید.

پوست حساس: بهتر است با جو دوسر یا زردچوبه لایه برداری کنید

پوست خشک: بهتر است با شکر، قهوه یا بلغور جو دوسر لایه برداری کنید

پوست ترکیبی: بهتر است با آب لیمو یا پاپایا لایه برداری کنید

سوزش پوست

اگر پوست شما قرمز یا تحریک می شود، رژیم مورد استفاده شما ممکن است بسیار خشن باشد. اگر این اتفاق افتاد، لایه برداری پوست را متوقف کنید تا پوست شما ترمیم شود.

عسل

عسل فقط برای بدن شما مفید نیست، بلکه برای پوست نیز مفید است. این ماده دارای خواص ضد میکروبی است که باعث بهبود و خاصیت مرطوب کنندگی می شود که باعث هیدراتاسیون می شود. حتی کاربردهای دارویی دارد. عسل قرن هاست که برای درمان اختلالی مانند پسوریازیس و درماتیت مورد استفاده قرار می گیرد.

برای لایه برداری پوست با عسل، مقداری عسل به اندازه یک سکه را در دستان خود بریزید و با انگشتان دست خود را با حرکت دورانی روی صورت خود بمالید سپس با آب بشویید.

عسل را می توان به تنهایی یا به عنوان عنصری در اسکراب صورت استفاده کرد. عسل خام و ارگانیک بهترین است.

ماست

ماست حاوی اسید لاکتیک و آلفا هیدروکسی اسید است که به حذف سلول های مرده پوست و تحریک رشد جدید کمک می کند. لایه برداری پوست با اسید لاکتیک می تواند به شما رنگ یکدست تری بدهد.

برای لایه برداری با ماست، یک قاشق غذاخوری ماست ساده را با انگشتان دست خود با استفاده از حرکت دایره ای یا با قلم مو با ضربه های کوتاه بمالید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و با آب بشویید.

مزایای بالقوه استفاده از محصولات لبنی تخمیر شده به صورت موضعی هنوز در دست مطالعه است، اما برخی تحقیقات نشان می دهد پروبیوتیک های موجود در ماست با سد پوستی شما برای مبارزه با عفونت و کاهش التهاب تداخل می کند.

احتیاط:

اگر حساسیت به لاکتوز داری ، لایه برداری با ماست ممکن است به پوست شما آسیب برساند. قبل از لایه برداری با ماست با یک متخصص پوست مشورت کنید یا یک تست پچ انجام دهید.

قند

اسید گلیکولیک موجود در نیشکر یک لایه بردار شیمیایی طبیعی است که می تواند به جدا شدن سلول های مرده از سلول های جدید در بیرونی ترین لایه پوست کمک کند. هنگامی که به آرامی استفاده شود، می تواند به طور ایمن و موثر پوست مرده را از بین ببرد.

برای لایه برداری با شکر:

یک قاشق غذاخوری شکر خام و یک قاشق غذاخوری روغن طبیعی مورد علاقه خود را با هم ترکیب کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود (برای دستیابی به این قوام مقدار مورد نیاز را تنظیم کنید).

انگشتان خود را با حرکت دایره ای یا با قلم مو با حرکت کوتاه روی صورت بمالید.

بگذارید ۱۰ دقیقه بماند.

با آب بشویید.

اسکراب های قندی برای کسانی که پوست خشک دارند  یک لایه بردار عالی هستند.

آب لیمو

به عنوان منبع اسید سیتریک، آلفا هیدروکسی اسید دیگر، آبلیمو نیز یک لایه بردار شیمیایی طبیعی است. آب لیمو علاوه بر اینکه به شما کمک می کند سلول های مرده پوست را دفع کنید، پوست شما را پر کرده و روشن می کند.

برای لایه برداری پوست با آب لیمو:

یک قاشق غذاخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری شکر را با هم ترکیب کنید تا یک خمیر ساینده ملایم ایجاد شود.

انگشتان خود را با حرکت دایره ای یا با قلم مو با حرکت کوتاه روی صورت بمالید.

بگذارید بین دو تا پنج دقیقه بماند.

با آب بشویید.

قبل از لایه برداری  پوست با آبلیمو ، یک تست پچ روی قسمت کوچکی از صورت خود انجام دهید. افرادی که دارای پوست حساس هستند ممکن است سوزش را تجربه کنند.

پاپایا

آنزیم پاپائین چیزی است که پاپایا را به یک لایه بردار موثر تبدیل می کند. پاپائین کراتین را در سلولهای مرده پوست حل می کند تا صورت شما صاف شود. پاپایا می تواند به بهبود گردش خون و کشش کمک کند.

برای لایه برداری صورت در خانه با پاپایا:

پاپایای تازه را به صورت خمیر صاف درآورید.

انگشتان خود را با حرکت دایره ای یا با قلم مو با حرکت کوتاه روی صورت بمالید.

بگذارید ۱۵ دقیقه بماند.

با آب بشویید.

پاپایا یک لایه بردار ایده آل برای پوست های مختلط یا چرب است زیرا این نوع پوست تمایل به تولید بیش از حد سبوم و در نتیجه مسدود شدن منافذ دارد. پاپائین موجود در پاپایا می تواند به پاکسازی منافذ و جلوگیری از ایجاد آکنه یا عفونت کمک کند. پاپائین در میوه های جوان قوی تر است، بنابراین در صورت امکان از پاپایای سبز استفاده کنید.

قهوه

قهوه آسیاب شده یک لایه بردار دستی عالی است که می تواند در صورت ماساژ دادن به پوست، سلول های مرده و بقایای آن را از بین ببرد. علاوه بر این، نشان داده شده است که کافئین پوست را پر کرده و با علائم پیری مانند چین و چروک و لکه های تیره مبارزه می کند.

 

لایه برداری با قهوه:

یک چهارم قاشق چایخوری پودر قهوه را با یک قاشق غذاخوری روغن طبیعی مورد علاقه خود ترکیب کنید تا خمیری غلیظ ایجاد شود (مقدار مورد نیاز را برای دستیابی به این قوام تنظیم کنید).

انگشتان خود را با حرکت دورانی روی صورت بمالید.

بگذارید پنج دقیقه بماند.

با آب بشویید.

برخی از لایه بردارهای فیزیکی بسیار خشن هستند و می توانند به پوست شما آسیب برسانند. به عنوان مثال، اسکراب زردآلو حاوی قطعات پوسته سخت است که برای بسیاری از کاربران باعث ساییدگی های خرد می شود. قهوه آسیاب شده، همراه با روغن حامل مانند روغن نارگیل برای آرامش و آبرسانی پوست هنگام لایه برداری پوست، بسیار ملایم تر است.

لایه برداری پوست 896784968796789678

بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یک ترکیب رایج در محصولات مراقبت از پوست است. بلغور جو دوسر که به دلیل خواص ضد التهابی درمانی شناخته شده است، برای اکثر مردم ملایم و بدون تحریک کننده است. همچنین ممکن است به محافظت از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش کمک کند

برای لایه برداری صورت در خانه با بلغور جو دوسر:

یک قاشق غذاخوری جو دوسر ریز آسیاب شده را با یک قاشق غذاخوری روغن طبیعی یا عسل مورد علاقه خود ترکیب کنید.

انگشتان آغشته به مواد خود را با حرکت دورانی روی صورت بمالید.

بگذارید پنج دقیقه بماند.

با آب بشویید.

جو دوسر یک لایه بردار ایده آل برای افرادی است که دارای پوست خشک یا حساس هستند. مطمئن شوید که از جو دوسر ارگانیک که با سموم دفع آفات یا مواد شیمیایی درمان نشده است استفاده کنید.

زردچوبه

زردچوبه بیش از یک ادویه همه کاره، یک لایه بردار قوی است. زردچوبه حاوی کورکومین است، ترکیبی که رنگ زرد و بسیاری از فواید آن برای سلامتی را می بخشد. زردچوبه برای درمان بیماری های پوستی در سراسر آسیای جنوبی از نظر دارویی استفاده می شود و نشان داده شده است که به عنوان لایه بردار از التهاب جلوگیری کرده و با عفونت مبارزه می کند.

برای لایه برداری پوست با زردچوبه:

یک قاشق چایخوری زردچوبه آسیاب شده را با ماست، روغن طبیعی یا آب ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید (مقدار مورد نیاز متفاوت است).

مواد را با حرکت دایره ای یا با قلم مو با حرکت کوتاه روی صورت بمالید.

بگذارید ۱۰ دقیقه بماند.

با آب بشویید.

زردچوبه یک لایه بردار خوب برای انواع پوست به ویژه پوست های حساس است.

هر چند وقت یکبار باید صورت خود را لایه برداری کنید؟

اینکه چند وقت یکبار باید صورت خود را لایه برداری کنید بستگی به نوع پوست، سن و شرایط موجود دارد. شما می خواهید به اندازه کافی لایه برداری کنید تا سلول های مرده را از بین ببرید و پوست جدیدی را نمایان کنید، اما نه آنقدر زیاد که به سد محافظ طبیعی پوست خود آسیب برسانید. سعی کنید هفته ای یکبار لایه برداری کنید و دفعات مورد نیاز را افزایش دهید. اگر در حال درمان بیماری پوستی هستید، ممکن است نیاز به لایه برداری بیشتر داشته باشید.

با افزایش سن، سلولهای اپیدرم شما کندتر رشد می کنند. گردش سلولها معمولاً بین ۴۰ تا ۶۰ روز برای بزرگسالان بالای ۶۵ سال و ۲۸ روز برای بزرگسالان بین ۱۸ تا ۲۵ سال طول می کشد. افراد مسن ممکن است از لایه برداری مکرر بیشتر از جوانان استفاده کنند. لایه برداری منظم از پوست بالغ می تواند بازسازی سلولی را افزایش داده و اثرات پیری را کاهش دهد.

نکاتی برای امتحان لایه بردار طبیعی جدید

به این نکته توجه داشته باشید که پوست صورت شما بسیار حساس تر از پوست بقیه بدن است. برخی از لایه بردارها که برای بدن شما خوب عمل می کنند برای صورت شما بسیار خشن خواهند بود، بنابراین هنگام لایه برداری صورت احتیاط بیشتری به خرج دهید. هنگام امتحان لایه بردار طبیعی جدید در خانه، این نکات را رعایت کنید:

قبل از استفاده از یک لایه بردار جدی ، با استفاده از مقدار کمی روی بازو و نظارت بر عوارض جانبی، یک تست انجام دهید.

قبل از استفاده از تمیز بودن دست ها و اپلیکاتورها اطمینان حاصل کنید.

همیشه لایه بردار را بیش از یک دقیقه به آرامی روی پوست خود ماساژ دهید.

صورتتان را با دمای اتاق شستشو دهید.

پس از لایه برداری با مرطوب کننده با کیفیت مرطوب کنید.

کارشناسان توصیه می‌کنند لایه‌برداری را در عصر انجام دهید زیرا بیشتر رشد سلول‌ها در طول شب اتفاق می‌افتد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *