آرشیو بلاگ

روند مراقبت از پوست در فصل بهار

مراقبت از پوست 4984848548489485484

بسته به نوع پوست، چگونه روال روزمره مراقبت از پوست در فصل بهار را باید  انجام داد؟

بر خلاف زمستان، در فصل زیبای بهار رطوبت بیشتری در هوا وجود دارد و این به معنای تغییراتی در برنامه مراقبت از پوست است. وقتی اولین علائم بهار ظاهر می شود، مثل نفس کشیدن هوای تازه است و پوست شما نیز این شرایط را  دوست دارد. با تغییر فصل از زمستان به بهار، پوست ما کمتر در معرض هوای سرد و خشک و بیشتر در معرض رطوبت بالاتر در هوا، دمای گرمتر و افزایش آفتاب قرار می گیرد و بنا به این تغییرات بزرگ، شما می توانید با چند روش ساده و موثر به تغییر روند مراقبت از پوست در بهار خود بپردازید: ابتدا رابطه خود را با محصولاتی که باید در طول سال استفاده کنید مانند ضد آفتاب، دوباره ارزیابی کنید، سپس نحوه استفاده از سایر محصولات را برای قرار دادن در هوای گرمتر بررسی کنید زیرا به دلیل افزایش رطوبت و تعریق زیاد، روش درمان آکنه، علائم پیری یا هر دو را باید تغییر دهید.

مراقبت از پوست 4984848548489485484

اکنون که می دانید همه چیز را باید تغییر دهید، می خواهید نحوه کار را بدانید. در این مقاله هفت روش آورده شده است که بسته به نوع پوست یا نگرانی شما برای درخشان و زیبا بودن پوست در تمام بهار در نظر گرفته شده است.

اگر پوست خشک دارید، با یک ماسک آبرسان هفتگی شادابی خود را بازگردانید

فصل زمستان یکی از بزرگترین سارقان درخشش و شادابی طبیعی پوست است و آمدن بهار بهترین فرصت است که دوباره رنگ پوست پر جنب و جوش خود را به دست بیاورید. متخصصان پوست و زیبایی برای از بین بردن پوست خشک، مات و گاهی پوسته پوسته شده، ترکیبی از مرطوب سازی و لایه برداری را توصیه می کنند. یک یا دو بار در هفته ماسک مرطوب کننده ملایم پوست را با رطوبت مورد نیاز  و ماسک مبتنی بر ژل با اسید هیالورونیک (که به جذب رطوبت از محیط کمک می کند) و ویتامین B5(برای حمایت از ترمیم پوست) را  برای بازیابی آسیب های زمستانی تجویز می کنند.

اگر پوستی کدر دارید، با پاک کننده لایه بردار سلولهای مرده را از بین ببرید

لایه برداری برای از بین بردن لایه سلولهای مرده پوست بسیار مهم است زیرا این سلولها باعث لک شدن پوست و احساس پوسته پوسته شدن دارند. لایه برداری لایه جدیدی از پوست را به سطح پوست می آورد. چهره شما روشن تر خواهد شد و این مزیت دیگری نیز دارد که محصولات مراقبت از پوست شما با سرعت بیشتری جذب می شوند و بنابراین تاثیرگذاری بهتری نیز دارند.  لایه بردارهای ملایم با پایه شیمیایی در مقایسه با اسکراب های خشن کمتر باعث تحریک می شوند. اگر از پاک کننده خامه ای استفاده کرده اید، به سراغ پاک کننده ای با اسیدهای آلفا یا بتا هیدروکسی  مانند پاک کننده کرم ملایم یا بدنبال اسید گلیکولیک یا لاکتیک باشید. محصولات دارای اسید سالیسیلیک نیز برای صورت های مستعد آکنه مناسب هستند.

مراقبت از پوست 748485845684568458485

اگر پوستی مستعد آکنه دارید، مرطوب کننده سبک تر استفاده کنید

در زمستان، پوست شما به هر نوع کمکی که  باعث تأمین آب بدن شود، نیاز دارد و برای بهار، شما ممکن است از خواب زمستانی خارج شده و زمان بیشتری را در خارج از منزل سپری کنید. اگر پوستی چرب یا مستعد آکنه دارید و می خواهید تغییراتی در مرطوب کننده پوستتان ایجاد کنید بهتر است به سراغ یک مرطوب کننده بر پایه ژل بروید که معمولاً دارای وزن کمتری است و کمتر از منافذ پوستی نسبت به فرمولاسیون با روغن ترکیب می شود.

از طرف دیگر، اگر پوست حساسی دارید، ممکن است بخواهید از کرم غلیظ و غلیظ تری استفاده کنید تا با سرعت بیشتری رطوبت را قفل کرده و مانع محافظتی پوست را حفظ کنید. اگر نوع پوست شما حساس و مستعد آکنه است، به دنبال مرطوب کننده های فاقد چربی یا غیر دارویی باشید.

این تغییرات را براساس احساس  و نوع پوست خود انجام دهید. همچنین به یاد داشته باشید که اوایل و اواخر بهار از نظر آب و هوا می تواند بسیار متفاوت از یکدیگر باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد براساس تغییرات دما در منطقه خود تنظیمات و تغییراتی انجام دهید.

اگر پوست پیری دارید ، مصرف رتینوئید را افزایش دهید

رتینوئیدها که از مشتقات ویتامین A هستند، اصلی ترین پایه در روال مراقبت از پوست سالم می باشند زیرا گردش سلول را بر روی پوست افزایش می دهد تا چهره شما را روشن تر و شاداب تر نشان دهد.

رتینوئیدها همچنین تولید کلاژن را تقویت می کنند تا به کاهش چین و چروک پوست کمک کند. این مواد اثر ناخوشایند ایجاد عوارض جانبی ناخوشایند در برخی از افراد، یعنی خشکی یا پوسته پوسته شدن دارند، زیرا پوست شما به افزایش گردش سلولی عادت می کند. به همین دلیل، ممکن است متوجه شده باشید که پوست شما به طور کلی در زمستان خیلی خشک است و نمی تواند یک رتینوئید را کنترل کند یا می توانید از آن فقط یک بار در هفته استفاده کنید.

اکنون که بهار اینجاست، وقت آن است که بیشتر از یک رتینوئید یا رتینول (یک شکل ضعیف تر از رتینوئید) استفاده کنید. ماه های گرمتر اجازه می دهد تا استفاده مکرر از این ماده را روی پوست تحمل کنید بنابراین هرچه بیشتر بتوانید از رتینوئید استفاده کنید، مزایای بیشتری برای گردش سلول های پوستی، تحریک کلاژن و کاهش اندازه منافذ خواهید داشت. به آرامی به بالا بردن دوز ادامه دهید؛ به عنوان مثال، اگر دو بار در هفته از آن استفاده کرده اید، به سه روز ارتقا دهید، سپس نحوه واکنش پوست خود را ارزیابی کنید. هدف این است که بدون استفاده از عوارض جانبی، به استفاده روزمره یا هرچه بیشتر به روزانه نزدیک شوید. استفاده از مرطوب کننده روی رتینوئید به مبارزه با خشکی و پوسته پوسته شدن کمک می کند.

رتینوئیدها توسط متخصص پوست تجویز می شوند. شما همچنین می توانید از رتینول، یک نسخه به طور کلی ضعیف تر از یک رتینوئید استفاده کنید، آنها بدون نسخه در دسترس هستند. اگر تازه وارد این خانواده از مواد فعال شده اید، این می تواند گزینه خوبی باشد زیرا رتینول ها به طور کلی عوارض جانبی کمتری ایجاد می کنند.

 

اگر روزاسه دارید،  بعد از زمستان پوستی آرام خواهید داشت

بسیاری از افراد می دانند که در صورت کنترل روزاسه، بادهای سرد زمستانی باعث قرمزی و تحریک می شوند. با استفاده از مرطوب کننده های حاوی مواد ضد التهابی مانند نیاسینامید، آلوئه ورا، ویتامین C یا خیار، پوست را برای فصل بهار آرام کنید.

برای برنزه شدن در بهار از آفتاب استفاده نکنید

بهار هنوز فصل اصلی ساحل نیست. با این اوصاف، هنوز هم ممکن است بخواهید برنزه کنید اما متخصصان پوست، استفاده از برنزه کننده DHA  به جای آفتاب گرفتن،  توصیه می کنند. این لوسیون ها حاوی ماده تشکیل دهنده دی هیدروکسی استون (DHA) هستند، افزودنی که با سلول های لایه بیرونی پوست واکنش می دهد تا به طور موقت رنگ شما را تیره کند. این مواد از شما در برابر آفتاب محافظت نخواهند کرد، بنابراین هنوز به SPF نیاز دارید، اما استفاده از آنها بی خطر است.

مراقبت از پوست 5879784526856869

هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

متخصصان پوست به شما می گویند هر روز بدون توجه به دما و آب و هوا، از ضد آفتاب استفاده کنید. واقعیت این است که آنها می دانند شما همیشه به این قانون عمل نمی کنید. اگر در آب و هوای شمالی زندگی می کنید ممکن است عادت استفاده از کرم ضد آفتاب را از دست داده باشید. برای مراقبت از پوست، بهار زمان تهیه کرم ضدآفتاب جدید و شروع به استفاده مجدد از آن است. زیرا در بهار، مردم بیشتر در فضای باز هستند ، اما هوا هنوز مثل تابستان گرم نیست، بنابراین مردم از شدت خورشید تخفیف می گیرند و به اندازه کافی از خود محافظت نمی کنند بنابراین ممکن است خطر ابتلا به مشکلات ناشی از  آفتاب در بهار حتی بیشتر شود.

برای انتخاب موثرترین ضد آفتاب، به دنبال SPF 30 بگردید و به دنبال کرم ضد آفتاب فیزیکی بروید که حاوی تیتانیوم یا اکسید روی باشد. طبق آکادمی پوست آمریک ، مواد فعال موجود در ضد آفتاب های فیزیکی از نظر فیزیکی اشعه ماورا بنفش را مسدود می کنند، در مقابل ضد آفتاب های شیمیایی  این اشعه ها را جذب می کنند (Avobenzone یا octocrylene دو نمونه از مواد موجود در ضد آفتاب های شیمیایی است.) ضد آفتاب های شیمیایی برای جلوگیری از سرطان پوست بسیار مناسب هستند ، اما برای محافظت در برابر لکه های پوستی بهترین نیستند. ضدآفتاب های فیزیکی هر دو هدف را محقق می کنند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *