آرشیو بلاگ

انواع روش های مختلف لایه برداری و پیلینگ پوست

انواع روش های لایه برداری پوست 878645354554786521034

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

پوست اولین جایی است که مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد. جلوگیری از روند پیر شدن پوست و حفظ جوانی و سلامت پوست یکی از دغدغه های همیشگی بشر بوده است. پیلینگ یا لایه برداری پوست روشی است که متخصصان از آن برای درمان مشکلات زیبایی پوست مانند از بین بردن جای جوش ها، لک ها و همچنین جوان سازی پوست و بهبود چین و چروک های سطحی استفاده می کنند. پیلینگ به معنی برداشتن قشر سطحی از روی پوست است.

پیلینگ با برداشتن لایه بیرونی پوست، روند پوست اندازی را سریع تر می کند و سلول های مرده پوست را از بین می برد. در نتیجه این عمل مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز از بین رفته و پوست حالتی با طراوت پیدا می کند. در این مقاله شما را با انواع روش های لایه برداری پوست و روش انجام آن آشنا خواهیم کرد.

انواع روش های لایه برداری پوست 878645354554786521034

روش های مختلف لایه برداری پوست

اسیدها و آنزیم های خاص در پوست یک سوختگی شیمیایی خفیف و کنترل شده ایجاد می کنند و باعث از بین رفتن سلول های مرده می شوند. پس از از بین رفتن سلول های مرده، سلول های سالم و جوان جایگزین آنها می شوند و بدین ترتیب پوست لایه برداری می شود. بطور انواع روش های لایه برداری پوست به سه گروه مختلف تقسیم بندی می شود:

  • لایه برداری شیمیایی
  • لایه برداری مکانیکی
  • لایه برداری با لیزر

لایه برداری شیمیایی براساس نوع ماده به کار رفته، غلظت آن و مدت زمان ماندن مواد روی پوست متفاوت است. این نوع لایه برداری به سه دسته سطحی، متوسط و عمیق تقسیم بندی می شود. در لایه برداری سطحی با هدف رفع کدورت و تیرگی پوست، چروک های خفیف زودرس و درمان جوشگاه های قدیمی در اپیدرم یا لایه سطحی پوست انجام می شود.

انواع لایه برداری متوسط و عمیق پوست چگونه است؟

پیلینگ متوسط و عمیق از انواع روش های لایه برداری پوست هستند. در لایه برداری متوسط با عمق بیشتری درون پوست نفوذ می کنند. برای درمان ضایعاتی مثل اسکار آکنه، خطوط پوستی، تغییرات رنگ پوست و تغییرات پوست بر اثر آفتاب به کار می رود. از این نوع لایه برداری برای از بین بردن سلول های مرده بدن به جز صورت استفاده می شود. تری کلرو استواستیک با غلظت های متوسط، ترکیباتی هستند که در این لایه برداری مورد استفاده قرار می گیرند. در نوع عمیق لایه برداری این فرآورده ها قوی ترین لایه بردارهای پوست هستند. از لایه برداری عمیق برای درمان چین های خشن پوستی، آثار عمیق ناشی از افزایش سن و آفتاب، اسکار پوستی و ضایعات رشد یافته پیش سرطان استفاده می شود. ترکیبات به کار رفته در این محلول ها، ترکیبات فنل هستند که عوارضی مانند بیهوشی و نیاز به بستری شدن دارند.

لایه برداری مکانیکی پوست چگونه انجام می شود؟

در پیلینگ مکانیکی مواد ساینده ای مانند سنباده را روی سطح پوست به منظور پاکسازی سطح پوست ازسلول های مرده می کشند. این روش لایه برداری کمک زیادی به درمان دارویی مثلا بهبود لک های صورت می کند. زیرا تاثیر و نفوذ داروهای پوست را افزایش می دهد. کرم ها و صابون های اسکراب حاوی دانه های خشن هستند. این مواد به عنوان خراشنده و ساینده پوست برای جداسازی سلول های مرده سطح پوست استفاده می شوند. کاربرد این کرم ها برای درمان ضایعات پوستی مثل آکنه های کومدونال (جوش های سرسیاه یا سفید)، چربی پوست، خشونت پوست و افزایش اثر داروهای موضعی است. یکی از انواع روش های لایه برداری پوست که سنتی نیز است، کیسه کشیدن در حمام با سفید آب می باشد. استفاده از سنگ پا برای کاستن از زبری کف پا نیز مثالی دیگر از لایه برداری مکانیکی می باشد.

روش میکرودرم ابریژن نوع دیگری از انواع روش های لایه برداری پوست است که به صورت مکانیکی انجام می شود. روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. در این روش با استفاده از تکنیک ‌های مختلف، لایه ی سطحی پوست برداشته می‌شود. بعد از التیام کامل، لایه‌ ی سطحی جدید زیباتر، یکدست ‌تر و جوان ‌تر به نظر می‌ رسد. در این روش پودر کریستال های سخت اکسیدآلومینیوم با فشار توسط دستگاهی روی پوست پاشیده می شود.

سپس این دستگاه به پوست فشار منفی وارد می کند و عملی شبیه بادکش انجام می دهد. ساباندن و ایجاد فشار منفی سبب می شود که روی پوست یک لایه برداری مکانیکی انجام گیرد. از این روش لایه برداری برای بهبود منافذ باز پوست، بهبود جوش های سرسیاه و سرسفید، کم رنگ شدن لک های صورت و حتی بدن، بهبود چین و چروک های ظریف استفاده می شود. دستگاه هیدرودرمی درمیس برای تمامی افراد با رنگ پوست‌ های مختلف، ایمن و موثر است.

روش انجام پیلینگ پوست با لیزر

یکی از درمان های رایج در مطب های متخصصان پوست و مو و یکی از انواع روش های لایه برداری پوست، لیزر درمانی است. از این روش برای درمان بیماری های پوستی مثل ضایعات عروقی (همانژیوم)، ماه گرفتگی، بهبود زخم های برجسته و کلوئید، بهبود اسکارهای مختلف، بهبود برخی لک ها مثل کک ومک، لکه های قهوه ای و جوان سازی پوست استفاده می شود. در صورتیکه این روش توسط متخصص پوست و مو و در بیمار مناسب انجام شود، می تواند نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته باشد. لیزرهای لایه بردار پوست به دو گروه تقسیم می شوند:

  • لیزرهای لایه برداری مثل لیزر CO2 هستند که به صورت سراسری یک ناحیه از پوست را لایه برداری می کند.
  • لایه برداری فراکشنال می باشد. از این گروه لیزرها، برای درمان برخی لک های پوست، بهبود چین و چروک صورت استفاده می شود.

انواع لایه برداری پوست به روش های خانگی

علاوه بر موارد ذکر شده، انواع روش های لایه برداری پوست را می توان در خانه انجام داد. با مواد طبیعی نیز می توان پوست را لایه برداری نمود و با این مواد لایه بردار شیمیایی و لایه بردار مکانیکی ساخت. برای مثال از آنزیم های طبیعی درون میوه هایی مانند آناناس، انبه، کدو تنبل، قارچ، گیلاس، تمشک، انار، انگور، گوجه فرنگی، هلو، خیار، توت فرنگی و زرد آلو و … به عنوان لایه بردار های شیمیایی خانگی استفاده کرد.

همچنین می توان از این مواد درون ماسک های خانگی استفاده نمود. برای لایه برداری از پوستتان در شامپوی بدن خود مواد پودری و خشن بریزید و اسکراب بسازید. بدین ترتیب سلول های مرده پوست شما از بین خواهد رفت. توصیه می شود افرادی با پوست خشک، از آرد جو دو سر استفاده کنند. برای پوست نرمال نیز بهتر است از شکر استفاده کنند.

انواع روش های لایه برداری پوست 7684531345645321

بهترین زمان برای لایه برداری پوست

بهتر است بدانید بهترین فصل برای انجام لایه برداری پوست، پاییز و زمستان یا اوایل بهار می باشد. چرا که اشعه خورشید از نفوذ کمتری برخوردار است و با توجه به اینکه دوره ترمیم و بازسازی سلول های پوستی یک ماه است. با این وجود مراقبت پوست در فصل پاییز هم باید مورد توجه قرار گیرد. برای جوانی و طراوت مداوم پوست، تکرار لایه برداری هر ۶-۳ ماه یکبار توصیه می شود. با لایه برداری منظم پوست روند رشد سلول های جدید را افزایش دهید. پاکسازی پوست به صورت دوره ای از مهمترین روش های مراقبت از پوست می باشد.

در پاکسازی دوره ای بسیاری از مشکلات پوستی پیشگیری می کند. علاوه بر این باعث می شود تا برای همیشه پوستی زیبا و شفاف داشته باشیم و نیاز کمتری به کرم و کانسیلر و دیگر موارد آرایشی داشته باشید. توجه کنید که انواع روش های لایه برداری پوست برای پوست های مختلف وجود دارد.

انجام پیلینگ برای انواع مختلف پوست

  • پوست حساس

پوست حساس باید با لیف نرم، گرم و مرطوب لایه برداری شود. ماسک‌ های شیمیایی ملایم با درصد کمی از مواد فعال هم برای پوست حساس در صورتی مجاز است که یک یا نهایت دو بار در هفته انجام شود. باید از استفاده اسکراب و لایه بردار قوی پوست صورت برای پوست‌های حساس صرف نظر کرد.

  • پوست چرب

پوست چرب مقاومت و تحمل بیشتری نسبت به ابزار و محصولات قوی دارد. می ‌توانید تا ۵ بار در هفته هم از لایه بردارها استفاده کنید. می ‌توانید از دستگاه پاک‌ سازی صورت در زمان صبح و از سرم و ماسک‌ های لایه بردار در شب استفاده کنید.

  • پوست معمولی و مختلط

افرادی دارای پوست معمولی، دستشان باز است و می ‌توانند از انواع روش های لایه برداری پوست  استفاده کنند.

  • پوست خشک

بهتر است برای لایه برداری پوست خشک روش‌های غیر شیمیایی و به صورت گیاهی انتخاب شود.

کلام آخر

با انواع روش های لایه برداری پوست آشنا شدید. از فواید پیلینگ می توان به از بین بردن سلول‌های پوستی مرده و دیگر لکه ‌های سیاه پوستی اشاره کرد. همچنین با لایه برداری تمام جوش‌های سر سیاه و سر سفید از بین خواهند رفت. پیلینگ در کنار بهبود وضعیت پوست، آن را نرم می ‌کند. لایه ‌برداری موجب بهبود گردش خون در صورت و درنتیجه جوانسازی چوست شما خواهد شد. زمان ریکاوری بعد از لایه برداری پوست بسته به نوع پیلینگ پوست صورت متغیر است.

زیرا انواع روش های لایه برداری پوست، با مقادیر متفاوتی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. پوست پس از انجام لایه برداری به اشعه خورشید حساس می شود. بنابراین باید در مقابل خورشید از پوست محافظت کرد و لایه حفاظتی ضخیم تری از ضد آفتاب های قوی بر روی پوست مالید.از قرار گرفتن مستقیم و غیرمستقیم در برابرنور خورشید پرهیز کنید. رعایت بهداشت پوست بعد از پیلینگ به منظور جلوگیری از عفونت پوست، الزامی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *