آرشیو بلاگ

آشنایی با عارضه های شایع در میان شناگران

عارضه های شایع در میان شناگران 54568454312

یکی از سوالات اساسی درباره شنا، عارضه‌های شایع در میان شناگران هستند. شنا یکی از تفریحات پرطرفدار فصل تابستان است که برخی از افراد به طور حرفه‌ای این رشته ورزشی را دنبال می‌کنند. اما سوالی که پیش می‌آید، آیا آب مشترک بین عموم سلامت پوست را به خطر می‌اندازد؟ باید بگوییم بله، زیرا استخرها در همه فصول، مخصوصاً در روزهای گرم سال دارای مشتریان فراوانی هستند و به همین علت می‌توانند ریسک انتقال آلودگی را به همان نسبت افزایش دهند.
بیماری های انتقال یافته به بدن فرد می تواند گوناگون و متنوع باشد که ما در این مطلب قصد داریم بیماری های پوستی ناشی از شنا کردن دراستخرها را برای شما معرفی نماییم .

خشکی پوست شناگران

شاید شما هم بعد از بیرون آمدن از استخر احساس خشکی پوست به شما دست داده اما علت آن چیست؟ خشکی پوست یکی از مسئله های رایج در میان شناگران است . علت آن هم این است که پوست ما از یک لایه چربی برای جلوگیری از خشکی زیاد و آسیب های ناشی از آن شکل گرفته که عدم چربی و رطوبت پوست باعث خشکی ، قرمزی ، التهاب وخارش ها را در سطح پوست می شود. اما ماندن ساعات طولانی در آب ، استحمام با آب داغ باعث از بین رفتن این لایه های محافظتی پوست می شود.ناگفته نماند کلر و مواد خاص برای ضد عفونی آب درون استخر با اینکه باعث پاکسازی آب می شوند از طرف دیگر موجب خشکی پوست نیز می شوند.
برای رفع این مشکل بهتر است برای دوش گرفتن از آب ولرم استفاده کنید وسعی کنید زمان آن را تاحد امکان کوتاه و حین شستن بدن خود از صابون های ملایم که قلیایی نیستند همچون صابون های بچه و یا پن های شستشو استفاده شود. لازم به ذکر است که بعد از خشک کردن پوست بهتر است از یک مرطوب کننده کمک بگیریم تا بدن رطوبت را بازسازی کند .برای این منظور می توانید از لوسیون ها و روغن های سبک تر چون روغن زیتون ، روغن نارگیل و هسته انگور و یا از ماسک های آلوئه ورا هم استفاده نمایید. اما اگر با رعایت این نکات بازهم دارای خشکی و خارش شدید هستید لازم است برای درمان آن به پزشک مراجعه نمایید.

عارضه های شایع در میان شناگران 7896455684312

قارچ های پوستی

قارچ یک بیماری های عفونی واگیر دار است که حتی با برخورد سطحی پوست فرد مبتلا با فرد دیگر ، انتقال صورت می گیرد. لازم به ذکر است درمان این معضل پوستی ، بسیار مهم می باشد چراکه ممکن است به تمام بدن سرایت کند و باعث تحت تاثیر گذاشتن سلامتی وزیبایی فرد شود. قارچ ها می توانند دارای انواع مختلف با شکل و ظاهر متفاوت باشند اما معمولا لک های برجسته قرمز هستند که به مرور زمان تغییر رنگ می دهند و تبدیل به رنگ قهوه ای می شود که اغلب با خارش های شدید همراه می باشند.
• قارچ پا : از قارچ های پوستی رایج در استخر ها ” تینه آ پدیس ” است که اغلب در لای پای انگشتان شکل می گیرد. این بیماری پوستی ممکن است با تماس با پوست دیگران و استفاده از حوله دیگران و یا راه رفتن با دمپایی های مشترک در فضای استخر ها انتقال یابد. شکل ظاهری این نوع عارضه پوستی لک های قرمز است که با پوسته های فلس مانند که سطح رویی آن را پوشانده می شود.

 • تینا ورسیکولر : یک نوع از قارچ های پوستی تیناورسیکولر است که این نوع از قارچ ها لک های سفید ، قهوه ای بر همه نواحی بدن می توانند شکل بگیرند.
 • قارچ های ناخن : قارچ ها می توانند برروی ناخن ها هم تاثیر بگذارد و آن را بد شکل و ضخیم کنند . ناخن هایی که از عارضه عفونت قارچی برخودارند دارای رنگ غیر طبیعی بوده و به آسانی خرد و شکننده می شوند.

از دیگر قارچ های پوستی

• قارچ کشاله ران
• قارچ کف سر
• قارچ های کچلی

درمان های خانگی

• استفاده از صابون های ضد قارچ
• استفاده از سرکه سیب حداقل روزی دوبار
• استفاده از روغن های ( روغن سیر ، روغن پونه ، روغن نارگیل )
• برگ زیتون

بیماری ویروسی

یکی از بیماری های ویروسی زگیل کف پا است که یکی از بیماری های بی خطر ، شایع در استخر ها هستند که بر روی بیرونی ترین لایه پوست شکل می گیرد و با راه رفتن پا برهنه و یا استفاده از دمپایی عمومی فرد مبتلا می تواند این ویروس این باکتری را در محوطه ی استخر پخش نماید .

عارضه های شایع در میان شناگران 84652165431255120

اما زگیل چیست ؟

زگیل ها گوشت های اضافی کوچکی هستند که معمولا در مناطقی از پا شکل می گیرند که تحت فشار هستند مانند کف پا کناره های پا که مرور زمان پوست آن ناحیه ضخیم تر و درشت تر می نماید و راه رتن را برای فرد دشوار ی سازد .
لازم است بدانید که زیگل ها همان هنگام تماس با پوست شخص ، بروز پیدا نمی کنند و خود را نشان نمی دهد به طوری که می توانند یک سال یا بیشتر در بدن فرد نهفته بماند . توصیه می شود کسانی که دارای ویروس زگیل در پای خود هستند از رفتن به استخر خود داری نمایند و برای رفتن به حمام از دمپایی شخصی استفاده نمایند و در صورت خیس بودن ، پای خود را به طور کامل خشک نمایند تا درصد انتقال را به حداقل برسانند.

راه های درمان

 • اسید سالسیلیک : این نوع پماد می تواند مانند یک لایه بردار قوی برای پوست عمل کند و باعث از بین بردن تدریجی زگیل بر روی سطح پوست می شود. همچنین با تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند به عنوان یک مبارز قوی در برابر زگیل ها به حساب بیاید.
 • کرایو تراپی : کرایوتراپی یا همان سرما درمانی که توسط پزشک در مطب ها انجام می شود ، یکی از روش های کار آمد برای بهبود این عارضه می باشد. در این روش پزشک پنبه آغشته به نیتروژن مایع را به ناحیه دارای زگیل زده و در طی چندین جلسه باعث از بین رفتن زگیل و پوست های مرده اطراف آن می شود. این روش کمی دردناک است اما اسپری بی حسی قبل از شروع کار ، درد ناشی از آن حس نمی شود.

روش های دیگر

• جراحی
• درمان با لیزر
• واکسن

لازم به ذکر است که هنگام دیده شدن این عارضه بر روی پوست به هیچ عنوان آن ها را نخراشید و زخم نکنید زیرا باعث حادتر شدن این مسئله نیز می شود. همچنین با درگیر شدن به این عارضه از سوهان و ناخن گیر و یا سنگ پای خود را از دیگر افراد خانواده جدا کنید.

عارضه های شایع در میان شناگران 58746543215321

تغییر رنگ مو

شاید برای شما پیش آمده باشد که با شنا کردن در آب های استخر رنگ موی شما تغییر رنگ داده است اما دلیل آن را نمی دانید؟ آب استخر به دلیل داشتن مقدار زیادی مس توانسته باعث تغییر رنگ نامحسوس موی شما شود. آب استخر به دلیل اسیدی بودن ، مس درون لوله های آب را خود حل می کند و به همین سبب درصد مس در آب های استخر زیاد می شود.
آیا آب استخر باعث ریزش مو می شود؟ آب استخر به دلیل داشتن کلرو مواد ضدعفونی باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو می شود و در نتیجه منجر به خشکی مو می شود . اما هنوز مدرکی از اینکه مواد درون آب های استخر باعث ریزش مو می شوند وجود نداشته اما بهتر است برای پیشگیری این معضل از کلاه استفاده کنید و در انتها موی خود را خوب با شامپو شستشو دهید چراکه احتمال وجود قارچ کچلی درون آب های استخر وجود دارد اما بتر است بدانید این نوع قارچ در سنین کودکی بیشتر دیده می شود.

گرانولوم استخر شنا

اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم این معضل برجستگی های گره ای شکل است که بر نواحی زانو، آرنج ، پشت دست و یا پا ها ایجاد می شود که از نشانه های آن خارش و درد نام برده اند . لازم به ذکر است که این میکروب از گروه مارینوم است که بیشتر در آکواریوم های خانگی و یا آب های شور یافت می شود. برای

توصیه های پیشگیرانه

 • همیشه قبل از ورود به آب های استخر خوب دوش بگیرید این کار شما باعث پیشگیری از ورود آلودگی به آب نیز می شود.
 • از کودکان شیر خوار پوشک دار به داخل استخر جلوگیری کنید
 • اگر آب استخر کدر و دارای بوی شدید کلرین و ایر مواد شیمیایی از رفتن به داخل آن جدا پرهیز کنید .
 • از دمپایی حوله و مایوی مخصوص به خود استفاده نمایید.
 • قبل از ورود پای خود را در خوض کلر قرار دهید
 • برای جلوگیری از شپش سر و قارچ های سر همیشه از کلاه استفاده نمایید.
 • پس از اتمام بدن خود را خوب خشک نمایید وسپس از کرم های مرطوب کنده استفاده نمایید .

 

مطالب مرتبط