آرشیو بلاگ

چگونه یک ضد آفتاب طبیعی و ایمن انتخاب کنیم؟

ضد آفتاب طبیعی 87699789789789

ضد آفتاب های طبیعی بدون استفاده از مواد شیمیایی سخت که می توانند پوست حساس را تحریک کنند، از پوست در برابر آفتاب محافظت می کنند. مانند ضد آفتاب های مرسوم، محصولات طبیعی می توانند مانع از آفتاب سوختگی، سرطان پوست و پیری زودرس شوند، اما ضد آفتاب های طبیعی از مکانیسم های مختلفی برای محافظت از پوست استفاده می کنند در نتیجه، هنگام انتخاب ضد آفتاب طبیعی باید از معیارهای خاصی پیروی کنید. هنگامی که به دنبال ضد آفتاب طبیعی می گردید، بدنبال غلظت بالای مواد ضد آفتاب مانند اکسیدروی یا دی اکسید تیتانیوم باشید و برای محافظت بیشتر در برابر آفتاب، از نور آفتاب اجتناب کرده و از موانع محافظ دیگر مانند لباس استفاده کنید. در خرید ضد آفتاب طبیعی به مواردی که در ادامه به آنها می پردازیم، دقت کنید.

ضد آفتاب طبیعی 87699789789789

مطالعه کامل بروشور

در بروشور ضدآفتاب طبیعی به دنبال ۱۰ درصد اکسیدروی یا دی اکسید تیتانیوم باشید. در تولید ضد آفتاب های طبیعی معمولاً از موادی غیرشیمیایی استفاده می كنند كه باعث جلوگیری از آفتاب سوختگی می شوند اما از آنجایی که این محصولات به خودی خود SPF بالایی را ارائه نمی دهند، باید اطمینان حاصل کنید که غلظت کافی در ضد آفتاب برای جلوگیری از اشعه ماورا بنفش خورشید را دارا باشند. ضد آفتابی را انتخاب کنید که دارای غلظت ۱۰ درصد یا بیشتر اکسیدروی یا دی اکسید تیتانیوم باشد.

این دو ماده تنها مواد مورد تایید FDA برای جلوگیری از آفتاب سوختگی است که اغلب در ضد آفتاب های طبیعی استفاده می شود. به یاد داشته باشید برچسب ارگانیک به این معنی نیست که این محصول حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسیدروی است، بنابراین همیشه قبل از خرید یا استفاده مواد موجود در برچسب را بررسی کنید!

برای اطمینان از اینکه ضد آفتاب طبیعی شما از پیری زودرس، لکه های تیره، رنگ پوست ناهموار و سرطان پوست محافظت می کند، به یکی از این مواد نیاز دارید:

SPF را بین ۳۰ تا ۵۰ انتخاب کنید

ممکن است فکر کنید خرید بالاترین سطح SPF بهترین اقدام است. اگرچه این خرید هیچ صدمه‌ای به شما نخواهد زد اما SPF های بالاتر در حفاظت بهبود چشمگیری ایجاد نمی کنند.

SPF 30 ، ۹۷ درصد از اشعه خورشید را مسدود می کند. حرکت به سمت SPF 60 فقط یک درصد بیشتر، ۹۸ درصد را مسدود می کند. اگر پوست شما بسیار حساس است، ممکن است SPF 50 به برخی از مناطق آسیب پذیرتر مانند بینی و گوش کمک بیشتری کند.

اما سعی کنید زیر ۳۰ SPF نروید، به خصوص اگر پوست حساس و نازک دارید. ۱۵ SPF فقط ۹۳٪ از نور خورشید را مسدود می کند و هرچه پایین بیایید از محافظت کمتری برخوردار خواهید شد.

SPF 30 یا بالاتر: آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند که یک ضد آفتاب با درجه SPF 30 یا بالاتر انتخاب کنید. مقدار SPF میزان محافظت در برابر آفتاب سوختگی را نشان می دهد که توسط محصول ضد آفتاب ارائه می شود. تمام ضد آفتاب ها برای اندازه گیری میزان اشعه ماوراء بنفش مورد نیاز جهت ایجاد آفتاب سوختگی در مقایسه با میزان اشعه ماورا بنفش برای ایجاد آفتاب سوختگی در صورت عدم استفاده از ضد آفتاب، در هنگام استفاده از ضد آفتاب آزمایش می شوند. سپس محصول با مقدار SPF مناسب برچسب گذاری می شود. مقادیر بالاترSPF تا ۵۰ محافظت بیشتری در برابر آفتاب سوختگی ایجاد می کند. از آنجا که مقادیر SPF از آزمایشی تعیین می شود که میزان محافظت در برابر آفتاب سوختگی ناشی از تابش UVB را اندازه گیری می کند، مقادیر SPF فقط نشان دهنده محافظت در برابر UVB ضد آفتاب است.

یک ضد آفتاب با طیف گسترده انتخاب کنید

حتی اگر از ضد آفتاب طبیعی استفاده می کنید،  باز هم دوست دارید این ماده از شما در برابر تمام اشعه های خورشید محافظت کند، بنابراین به دنبال طیف گسترده یا طیف کامل بر روی برچسب باشید.

طیف گسترده: جمله طیف گسترده به این معنی است که ضد آفتاب می تواند از پوست شما در برابر هر دو نوع اشعه UV مضر یعنی اشعه UVA و اشعه UVB محافظت کند.

همه ضد آفتاب ها طیف گسترده ای نیستند، بنابراین جستجوی آن در برچسب مهم است. کرم ضد آفتاب با طیف گسترده باعث محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش UVخورشید می شود. دو نوع اشعه ماورا بنفش وجود دارد که شما باید از خودتان در برابر آنها محافظت کنید – UVA و UVB طیف وسیع یا گسترده با ایجاد یک سد شیمیایی که باعث جذب یا بازتاب اشعه ماوراء بنفش می شود قبل از اینکه به پوست آسیب برساند از هر دو محافظت می کند و ضد آفتاب هایی که طیف گسترده  ندارند یا حداقل SPF 15 ندارند، باید این هشدار را داشته باشند:

هشدار سرطان پوست / پیری پوست: گذراندن زمان طولانی در معرض نور خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس پوست را افزایش می دهد. نشان داده شده است که این محصول فقط برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و نه سرطان پوست یا پیری زودرس پوست است.

ضد آفتاب طبیعی 46879456841658485485

از مواد فعال مصنوعی برای پوست های حساس خودداری کنید

اگرچه در اکثر ضد آفتاب های طبیعی از این مواد استفاده نمی شود اما هنوز ایده خوبی است که اگر پوست حساس دارید، حتما این موارد را بررسی کنید. این ترکیبات شامل دیوکسی بنزون، اکسی بنزون، اسید پارا آمینوبنزوئیک (PABA) و سولیزوبنزون است.

اگر از بیماری های پوستی مزمن مانند اگزما یا پسوریازیس رنج می برید، ضد آفتاب های طبیعی یک انتخاب عالی هستند اما توجه ویژه ای به اجتناب از این ترکیبات مصنوعی داشته باشید.

از ترکیب های ضد آفتاب و کرم پودر استفاده نکنید

برای اینکه ضد آفتاب موثر باشد، باید هر دو ساعت یکبار آن را تجدید استفاده کنید. با این حال، کرم پودرهای پوشاننده نواقص پوستی معمولاً نیازی به استفاده از آن به دفعات زیاد ندارد. بنابراین، بهتر است ضد آفتاب و کرم پودر خود را جداگانه خریداری کنید.

سایر ترکیباتی را که ممکن است به آنها حساسیت داشته باشید بررسی کنید

ضد آفتاب های طبیعی نیز ممکن است حاوی موادی باشند که می توانند پوست شما را تحریک کنند، زیرا همه اینها به آنچه پوست شما می تواند تحمل کند، بستگی دارد. برخی از شرکت ها در ترکیب این ضدآفتاب ها از روغنهای اساسی استفاده می کنند که ممکن است نسبت به آنها واکنش نشان دهید. اگر آگاهی دارید این  که به بعضی از مواد واکنش نشان می دهید، قبل از خرید بروشور را بررسی کنید.

مواد به کار رفته در فرمول کرم های ضد آفتاب

هر دارویی دارای مواد فعال و مواد غیرفعال است. در مورد ضد آفتاب، مواد فعال موادی هستند که از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش مضر آفتاب محافظت می کنند. مواد غیرفعال هم مواد دیگری هستند که تاثیرگذاری چندانی ندارند، مانند آب یا روغنی که ممکن است در فرمول ضد آفتاب استفاده شود. در زیر لیستی از مواد موثره قابل قبول در محصولاتی که دارای برچسب ضد آفتاب هستند آورده شده است:

 

 • اسید آمینوبنزوئیک
 • آووبنزون
 • سینوکسات
 • دیوکسی بنزون
 • هوموسالات
 • Meradimate
 • اکتوکریلن
 • اکتینوکسات
 • اکتیزالات
 • اکسی بنزون
 • Padimate O
 • انسولیزول
 • سولیزوبنزون
 • دی اکسید تیتانیوم
 • سالاسیلات ترولامین
 • اکسید روی

اگرچه عملکرد محافظتی محصولات ضد آفتاب در سطح پوست صورت می گیرد، اما شواهدی وجود دارد که حداقل برخی از مواد فعال ممکن است از طریق پوست جذب شده و وارد بدن شوند. این امر انجام مطالعات را برای تعیین اینکه تا چه حد استفاده از محصولات ضد آفتاب طبق دستورالعمل ممکن است منجر به قرارگیری ناخواسته، مزمن و سیستمیک در برابر مواد فعال ضد آفتاب شود  مهم می کند. ضدآفتاب های طبیعی از این حیث ایمن تر هستند.

نحوه نگهداری ضد آفتاب

برای نگه داشتن ضد آفتاب در شرایط مناسب توصیه می شود که ظروف ضد آفتاب نباید در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرند. با بسته بندی ظروف ضد آفتاب در حوله یا نگه داشتن آنها در سایه، می توانید از آن به درستی محافظت کنید. ظروف ضد آفتاب را می توان به مدت طولانی در خنک کننده ها نگهداری کرد. به همین دلیل است که در تمام برچسب های ضد آفتاب نوشته می شود: از محصول موجود در این ظرف در برابر گرما و آفتاب مستقیم محافظت کنید.

ضد آفتاب طبیعی 468486545848541

ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان

ضد آفتاب برای نوزادان توصیه نمی شود، به همین دلیل قبل از استفاده از ضد آفتاب برای کودکان زیر شش ماه از  یک پزشک سوال کنید.

بهتر است نوزادان در بین ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر از از قرارگیری در معرض آفتاب خودداری کنند اما اگر مجبور به آفتاب گرفتن هستند از لباس محافظ استفاده کنند. نوزادان بیشتر از بزرگسالان در معرض عوارض ضد آفتاب مانند بثورات پوستی هستند و بهترین محافظت برای نوزادان این است که آنها را کاملاً در معرض آفتاب قرار ندهید.

نکته:

 • پوست خود را بشناسید: افراد با پوست روشن احتمالاً انرژی خورشیدی بیشتری نسبت به پوست تیره در همان شرایط جذب می کنند، در نتیجه نیاز به تجدید ۲ ساعت یکبار ضدآفتاب برای این افراد مهم‌تر است.
 • مقاوم در برابر آب: متخصصان پوست همچنین توصیه می کنند در برچسب ضدآفتاب به دنبال کلمات مقاوم در برابر آب باشید. این به شما می گوید ضد آفتاب قبل از اینکه شود، برای مدتی روی پوست مرطوب یا عرق کرده می ماند. مقاومت در برابر آب ۴۰ یا ۸۰ دقیقه طول می کشد. همه ضد آفتاب ها مقاومت در برابر آب ندارند.
 • ۲۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب ضد آفتاب بزنید و مطمئن شوید که تمام پوست از جمله  صورت، گوش، گردن و پوست سرتان را کامل با کرم پوشانده اید.
 • حداقل هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب بزنید، اگر زیاد عرق می کنید یا در آب فرو رفته اید، باید مرتباً آن را دوباره اعمال کنید. مخصوصا اگر پوست حساسی دارید، ممکن است نیاز باشد هر یک ساعت آن را تجدید کنید.

با استفاده از سایر روشهای طبیعی از خود محافظت کنید

وقتی زیر آفتاب هستید، کلاه بگذارید: یک راه آسان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، پوشش مناسب و پوشیده است؛ کلاه های عریض و عینک های آفتابی گزینه های خوبی برای شروع هستند و شلوارها و پیراهن های آستین بلند حتی محافظت بیشتری می کنند.

در زمان های اوج گرمای خورشید از منزل خارج نشوید: سعی کنید از قرار گرفتن در معرض آفتاب بین ساعت ۱۰ صبح و ۲ بعدازظهر خودداری کنید. اشعه خورشید در این ساعات شدت بیشتری دارد.

در ارتفاعات مانند زمانی که در کوهستان اسکی می کنید احتیاط ویژه داشته باشید زیرا در ارتفاعات، خورشید قوی تر است.

در مناطق نزدیک به خط استوا، خورشید برای مدت طولانی تری در آسمان باقی می ماند، بنابراین باید از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

به دنبال سایه باشید: اگر مجبور هستید که در ساعات آفتابی بیرون از منزل باشید، مقداری سایه پیدا کنید و زیر سایبان یا درخت قرار بگیرید. حتی می توانید یک چتر با خود داشته باشید تا از شما در برابر آفتاب محافظت کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *