آرشیو بلاگ

چگونه می‌توان از افزایش رنگدانه روی پوست خلاص شد؟

میکرودرم آبریژن78418741874187418741

رنگ پوست با توجه به مقدار رنگدانه ملانین در پوست که توسط سلولهای ملانوسیت تولید می شود ، تعیین می شود. بنابراین، هرچه مقدار ملانین در پوست بیشتر باشد، رنگ آن تیره‌تر است.

پوست به طور کلی رنگ یکنواخت دارد، اما گاهی اوقات به دلایل مختلف، از جمله افزایش تولید ملانین یا افزایش تعداد ملانوسیت ها، برخی از مناطق پوست ممکن است تیره تر به نظر می رسد. این وضعیت تکه های رنگی تیره در پوست به عنوان هایپرپیگمنتیشن شناخته می شود و به طور معمول لکه های پیری، لکه های خورشید یا ملاسما نامیده می شود.

ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء UV بنفش، عدم تعادل هورمونی،  استعمال دخانیات، آلرژی، آسیب، برخی از درمان های سرطان، افزایش غلظت آهن و حتی مصرف بیش از حد الکل، دچار لکه های پوستی شوید.

 

پوست 78418741874187418741

 

روش های بالینی برای از بین بردن لکه های پوستی

چندین روش درمانی می تواند به محو شدن لکه های تیره روی پوست کمک کند.

در مورد روش درمانی مناسب برای مشکلتان، با متخصص پوست مشورت کنید. پزشک ممکن است پوست شما را معاینه کند و در مورد سابقه پزشکی شما سوال کند تا علت لکه های پوستی شما مشخص شود.

سپس متخصص پوست شما ممکن است هر یک از روش های درمانی زیر را بر اساس شرایط و نوع پوست شما پیشنهاد دهد.

۱٫لیزر درمانی

درمان با لیزر ممکن است گران باشد، اما برای درمان نقاط تیره پوست موثرترین هستند. لیزرها با آسیب رساندن به سلولهای ملانوسیت و در نتیجه تخریب آنها کار می کنند. این امر به کاهش محتوای ملانین در پوست و در نتیجه بهبود افزایش رنگدانه کمک می کند.

می توان از لیزرهای مختلفی مانند لیزر Q: switched Nd: YAG ، لیزر PDL ، لیزر دی اکسید کربن و لیزر یاقوتی سوئیچ Q استفاده کرد، تا رنگ آمیزی پوست را  با حداقل زخم درمان کند.

متناوباً، ممکن است از نور پالس شدیداستفاده شود. با این حال، این لیزر تمرکز کمتری دارد و بنابراین، می تواند پوست اطراف را تحت تأثیر قرار دهد.

برای جلوگیری از سوختگی و پاسخ التهابی، با یک متخصص پوست در مورد لیزر درمانی متمرکز مشورت کنید.

۲٫لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی به لایه برداری از پوست با استفاده از اسیدهای ملایم اشاره دارد. این روش درمانی با از بین بردن لایه سطحی پوست، جایی که ملانین وجود دارد، عمل می کند، بنابراین لکه های تیره محو می شود.

علاوه بر این، این روش لایه های جدید و لطیف پوست را نشان می دهد، باعث تحریک تولید سلول های پوستی جدید و تقویت سنتز کلاژن می شود. اسیدهای معمول برای لایه برداری شیمیایی شامل اسید لاکتیک، اسید گلیکولیک، اسید ماندلیک، اسید سالیسیلیک و اسید استیک است.

یکی دیگر از مواردی که اخیراً در درمان های لایه برداری شیمیایی استفاده شده است، استفاده از ترکیب اسید فیتیک، اسید آزلاییک، اسید رتینوئیک و اسید کوجیک است که اثرات ضد رنگدانه تولید می کند.

این محلول با تأثیر بر حسگرها و گیرنده ها در سطوح سلولی به درمان پر رنگی پوست کمک می کند. همچنین به افزایش گردش خون در منطقه کمک می کند و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی را افزایش می دهد.

علاوه بر این، محتویات این ترکیب باعث تحریک تکثیر پوست، کنترل تولید سبوم و اثرات آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی می شود.

لایه بردارهای شیمیایی بدون نسخه ( OTC) نیز برای استفاده در دسترس هستند. با این حال، بهترین روش برای لایه برداری ملایم است و ممکن است در درمان هایپرپیگمنتیشن موثر نباشد.

۳٫ درمابراژن و میکرودرم

درمابراژن یکی دیگر از روش های لایه برداری است و به کاربرد کریستال هایی ریز مانند شن و ماسه  روی سطح پوست با استفاده از برس چرخان اشاره دارد. این روش ممکن است چند بار برای نتایج موثر تکرار شود.

با این حال، می تواند باعث قرمزی، پوسته پوسته شدن و تورم در پوست شود. در بعضی موارد، بهبود کامل پوست ممکن است چندین ماه طول بکشد.

میکرودرم ابریژن فرم دیگری از درم ابریژن است که با استفاده از برس های نوک الماس یا کریستال برای لایه برداری سلول های سطح پوست استفاده می شود. این روش معمولاً برای درمان لکه های پوستی خفیف استفاده می شود.

۴٫جراحی

جراحی شامل انجماد بافت آسیب دیده در دمای بسیار کم با استفاده از CO2 مایع، نیتروژن مایع (NO2) یا یخ و نمک است. این فرآیند سلول های ملانوسیت را از بین می برد و در نتیجه باعث کاهش لکه های پوستی می شود.

 

پوست 874874874874874187181781

 

درمان موضعی لکه های تیره پوستی

علاوه بر اقدامات بالینی، می توانید از سرم ها، کرم ها، لوسیون ها و پمادها برای کاهش لکه های پوستی استفاده کنید. این کرم ها هم به صورت OTC و هم با نسخه تجویز می شوند.

۱٫کرم های دارای نسخه

متخصص پوست شما ممکن است کرم هایی با اسید گلیکولیک، رتینوئید، دیوکسیاربوتین، اسید کوجیک یا هیدروکینون تجویز کند. این ترکیبات تولید ملانین را کند می کنند و باعث می شوند لکه های تیره به تدریج محو شوند.

۲٫سفید کننده

برای روشن شدن پوست می توانید از سفیدکننده های با نسخه پزشک نیز استفاده کنید. این ماده حاوی دو برابر سفیدکننده های OTC هیدروکینون است.

توجه: هیدروکینون در غلظت های بالا می تواند سرطان زا باشد. اطمینان حاصل کنید که غلظت هیدروکینون در سفید کننده شما در حد ۳ تا ۴٪ باشد.

۳٫کورتیزون و ترتینوئین

در موارد شدید هایپرپیگمنتیشن، پزشک ممکن است کرم های حاوی کورتیزون و ترتینوئین را توصیه کند. این کرم ها نتیجه ۳-۶ ماه را نشان می دهند و ممکن است پوست حساس را تحریک کنند.

۴٫کرم های OTC

کرم های بدون نسخه  اگر به طور منظم استفاده شوند، می توانند در عرض چند ماه رنگ پوست را یکدست کنند. کرمهایی را انتخاب کنید که حاوی ترکیبات زیر باشد:

 • اسید گلیکولیک یا اسید کوجیک
 • ویتامین E
 • نیاسین آمید
 • عصاره سویا، گل سرخ، دانه گریپ فروت، شیرین بیان، گل ارکیده، آلوئه ورا، جلبک های دریایی، چای سبز، قهوه و توت
 • کوئرستین
 • اسید سینامیک
 • N-استیل گلوکزامین

احتیاط: ترکیبات موجود در کرم های تجویزی و OTC مختلف می توانند حساسیت به آفتاب را افزایش دهند. علاوه بر این  برخی از کرم ها ممکن است باعث مسمومیت با فلزات سنگین شوند، در صورتی که دارای فلزات سمی مانند جیوه هستند، باید با احتیاط استفاده شود.

درمان های خانگی برای کاهش لکه های پوستی

از آنجا که لکه ها به طور کلی به دلیل افزایش تولید ملانین ایجاد می شود، می توان آن را با عواملی که مانع این روند بیوشیمیایی هستند، درمان کرد.

بسیاری از مواد طبیعی فعالیت آنزیم تیروزیناز را که مسئول تبدیل ملانین زودرس به ملانین فعال است، مسدود می کنند. کاهش تولید ملانین باعث می شود که ملانین موجود قبلی به تدریج کاهش یابد، بنابراین با گذشت زمان لکه های تاریک محو می شوند.

در اینجا برخی از داروهای خانگی آورده شده است که می توانند لکه های تیره  را بهبود ببخشند و استفاده از آنها ایمن است.

احتیاط: اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از این مواد، تست پچ را انجام دهید تا هرگونه واکنش آلرژی یا حساسیت را بررسی کنید.

 

پوست 968678686856896874967

 

از اسیدهای آلفا-هیدروکسی استفاده کنید

انگور فرنگی هندی و محصولات لبنی مانند ماست و شیر حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی هستند، مشابه اسیدهایی که برای لایه برداری شیمیایی استفاده می شود. از این مواد می توان برای لایه برداری ملایم پوست استفاده کرد.

 • هر یک از مواد را با ۱ قاشق غذاخوری گلاب و ۱ قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید تا ماسک شود.
 • اگر ماسک خیلی نازک است مقداری بلغور جو دوسر یا چوب صندل اضافه کنید.
 • ماسک را به صورت خود بمالید و بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه آن را بشویید.
 آب لیمو  بزنید

آب لیمو یک ماده سفید کننده طبیعی است که می تواند لکه های تیره را روشن کند.

 • ۱-۲ قاشق غذاخوری آبلیمو را با آب مخلوط کنید. همچنین می توانید روغن ویتامین E را برای مزایای بیشتر به آن اضافه کنید. (۱۵)
 • مخلوط را به لکه های تیره بمالید.
 • بعد از ۱۵ دقیقه محل را بشویید.

توجه: آب لیمو می تواند پوست شما را در برابر آسیب های خورشیدی حساس کند. بنابراین ، از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.

 با ژل آلوئه ورا درمان کنید

ترکیب فعال ژل آلوئه ورا، معروف به آلوئین، دارای اثرات روشن کنندگی پوست است.

یک برگ تازه آلوئه ورا را برش داده و ژل آن را استخراج کنید. آن را روی پوست آسیب دیده بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

همچنین می توانید ۱ قاشق چایخوری آب لیمو را به ۲ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا اضافه کنید و از آن به عنوان ماسک استفاده کنید.

 زردچوبه بزنید

زردچوبه یکی دیگر از مواد طبیعی است که می تواند با جلوگیری از فعالیت تیروزیناز، هایپرپیگمنتیشن را درمان کند.

 • ۲ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با شیر مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. همچنین می توانید آب لیمو نیز اضافه کنید.
 • خمیر را به مناطق آسیب دیده بمالید.
 • خمیر را بعد از ۲۰ دقیقه با استفاده از آب ولرم بشویید.

 

پوست 69489698689686789678

 

از ماسک های پایه عسل استفاده کنید

استفاده از عسل ارگانیک و میتواند لکه ها را کم رنگ کند.

 • نصف آووکادوی رسیده را با ۲ قاشق چایخوری عسل و ۱ قاشق چایخوری شیر مخلوط کنید. خمیر را له کنید تا قوام یکنواختی بدست آید.
 • خمیر را به مناطق آسیب دیده بمالید.
 • پس از خشک شدن خمیر با استفاده از آب ولرم پوست را بشویید.

از روغن های روشن کننده پوست استفاده کنید

روغنهایی مانند روغن گل محمدی،  روغن چوب صندل  و روغن بادام باعث افزایش رنگ آمیزی می شوند.

عصاره گل رز استفاده کنید

ماسکهایی که با استفاده از عصاره های گلاب، به ویژه بر پایه الکل ساخته شده اند، می توانند رنگ پوست را یکدست کنند. با این حال، هنگام تهیه عصاره گل رز در خانه  از استفاده از الکل خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث کمبود آب در پوست شود.

 • چند گلبرگ را در شیر خیس کنید. بعد از یک ساعت له کنید تا به صورت خمیر در بیاید. خمیر را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست آسیب دیده قرار دهید و سپس آن را بشویید.
 • ۲ قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را به عصاره گل رز اضافه کنید تا به صورت خمیر غلیظ در آید. ماسک را به صورت خود بمالید و بعد از ۳۰ دقیقه با آب ولرم آن را بشویید.

 مقداری آب انار بزنید

آب انار همچنین با تأثیر بر تیروزیناز میتواند باعث افزایش رنگ آمیزی شود.

مکمل های خوراکی را امتحان کنید

بیش از حد رنگ آمیزی میتواند به دلیل کمبودهای تغذیه ای مانند کمبود ویتامین B12 به خصوص در افراد با پوست تیره رخ دهد. برای جلوگیری از مشکلات مشابه می توانید مکمل مصرف کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *