آرشیو بلاگ

بدن چرا به ویتامین B12 نیاز دارد؟

ویتامین B12 41785741874874874874

ویتامین ها به طور طبیعی در غذا وجود دارند و به مقدار بسیار کم برای عملکردهای مختلف بدن مانند تولید انرژی و ساختن گلبول های قرمز مورد نیاز هستند. ۱۳ ویتامین مورد نیاز بدن ما وجود دارد که هشت مورد از آنها ویتامین های گروه B یا ( ب کمپلکس) را تشکیل می دهند.ویتامین های گروه B برای کمک به بدن در استفاده از مواد مغذی بازده انرژی (مانند کربوهیدرات ها، چربی و پروتئین) برای سوخت مورد نیاز است. سایر ویتامین های گروه B برای کمک به تکثیر سلول ها با ساخت DNA جدید مورد نیاز است.سیانوکوبالامین یا ویتامین  B12 به تولید و حفظ سلول های عصبی میلین اطراف، توانایی ذهنی، تشکیل گلبول های قرمز و تجزیه برخی اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه برای تولید انرژی کمک می کند. ویتامین B12 با فولات رابطه نزدیک دارد، زیرا هر دو برای کار صحیح به دیگری بستگی دارند.

بدن قادر به ساخت ویتامین B12 مورد نیاز خود نیست، بنابراین برای تأمین نیازهای روزانه خود باید کاملاً به منابع غذایی اعتماد کنید و از آنجا که ویتامین B12 فقط در غذاها از منابع حیوانی یافت می شود، افرادی که از رژیم های غذایی وگان سخت پیروی می کنند و همچنین نوزادانی که از مادران وگان با شیر مادر تغذیه می کنند، بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

جذب B12 از روده نیز با افزایش سن کاهش می یابد، بنابراین افراد مسن گروه دیگری است که بیشتر در معرض کمبود هستند.

ویتامین B12 همراه با فاکتور ذاتی، پروتئینی که توسط سلولهای جداری معده تولید می شود، جذب می شود. کمبود عوامل ذاتی می تواند منجر به کم خونی مخرب شود، بیماری که در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب به قلب و اعصاب شود.

 

ویتامین B12 445445454

 

سطح طبیعی ویتامین B12

سطح سالم ویتامین ب ۱۲ برابر یا بیشتر از ۴۰۰ pg / mL است و سطح طبیعی آن بین ۱۵۰ تا ۳۹۹ pg / mL است. سطح پایین آنهایی که کمتر از ۱۵۰ pg / mL هستند.

دلایل کمبود ویتامین B12

برخی از شرایط پزشکی که می تواند باعث کمبود ویتامین ب۱۲ شود:

 • زوال عقل افسردگی و مصرف خوراکی ضعیف در افراد مسن کم توان.
 • مشکلات جذب مانند مشکلات ناشی از برداشتن معده یا روده کوچک، و به طور کلی بیماری های التهابی روده.
 • کمبود فاکتور ذاتی، به احتمال زیاد به دلیل واکنش خود ایمنی که سلولهای معده را تولید می کند، سطح کافی فاکتور ذاتی می تواند جذب ویتامین B12 در بدن را مهار کند و متعاقباً منجر به کمبود ویتامین B12 شود.
 • دیابت نوع ۲: مصرف بیش از ۴ ماه متفورمین برای درمان دیابت می تواند منجر به کمبود ویتامین ب ۱۲ شود.
 • بیماری ریفلاکس دستگاه گوارش: مصرف داروهای ضد اسید مانند مهار کننده های پمپ پروتون و مسدود کننده های H2 هیستامین برای بیش از ۱۲ ماه نیز می تواند منجر به کمبود ویتامین B12 شود.
 • گیاهخواری یا گیاهخواری سختگیرانه.

علائم ظاهری کمبود ویتامین B12

برخی از علائم ظاهری کمبود ویتامین ب ۱۲ بر اساس سیستم ها تقسیم می شوند:

پوستی: رنگ پریدگی پوست، زردی و ویتیلیگو

دستگاه گوارش: تغییرات التهابی زبان

Hematologic: کم خونی همراه با خستگی عمومی و بی حالی. تضعیف سیستم ایمنی بدن، تأثیر بر مکانیسم های دفاعی شما در برابر عفونت ها

اعصاب و روان: علائم شبه دمانس، روان پریشی، افسردگی ، تغییرات خلقی، اختلال بویایی، بی ثباتی راه رفتن و بی حسی

قلب و عروق: تصلب شرایین و افزایش خطر ابتلا به سکته قلبی و سکته مغزی

اسکلتی عضلانی: پوکی استخوان

دستگاه ادراری تناسلی: بی اختیاری ادرار و روده

 

ویتامین B12 4874874187487458741

 

تغییرات رژیم غذایی برای افزایش سطح ویتامین B12 در بدن

منابع عمده ویتامین B12 حیوانات و محصولات لبنی است. بنابراین، برای افزایش سطح ویتامین ب۱۲ رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • گوشت اندام مانند کبد و کلیه از منابع گوشت بره و گوشت گاو
 • سینه مرغ
 • تخم مرغ
 • محصولات دریایی مانند صدف، ساردین، ​​ماهی تن، ماهی قزل آلا، ماهی آزاد، شاه ماهی، اختاپوس و صدف
 • لبنیات مانند شیر کم چرب، پنیر سوئیسی و ماست یونانی ساده و بدون چربی
 • محصولات غنی شده مانند آب غنی شده، توفو غنی شده و پودر آب پنیر

از گیاهخواران و گیاهخواران متعصب باید به طور مناسب توصیه شود تا هر یک از موارد زیر را برای حفظ سلامت عصبی و تشکیل سلولهای قرمز خون کافی مصرف کنید:

 • غلات غنی شده
 • مخمر تغذیه ای غنی شده، که سرشار از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی است
 • مکمل

اثرات مضر کمبود ویتامین B12 بر سلامت فرد

کمبود ویتامین ب ۱۲ مادر در دوران بارداری یا هنگام شیردهی می تواند منجر به نقص لوله عصبی در نوزاد شود که می تواند منجر به تأخیر در رشد و عدم رشد  جنین شود.

بنابراین، مصرف مکمل ویتامین B12 در دوران بارداری یا در دوران شیردهی بسیار توصیه می شود.

در جمعیت بزرگسال، کمبود ویتامین ب ۱۲ مربوط به اختلال عملکرد عصبی است. این می تواند به صورت اختلال در حافظه، افسردگی، بی ثباتی راه رفتن، بی حسی و سوزن سوزن شدن از جمله علائم دیگر باشد.

ارتباط بین کمبود ویتامین B12 و اضطراب

کمبود ویتامین B12 می تواند انتقال تکانه های عصبی و سنتز DNA را مختل کند. این ها ممکن است منجر به طیف وسیعی از اختلالات روانپزشکی شود و اضطراب یکی از آنها باشد.

آیا کمبود ویتامین B12 باعث افزایش وزن می شود؟

هنوز این موضوع کامل روشن نیست، اما شواهد بیشتری نشان می دهد که کمبود ویتامین B12 ممکن است با کاهش اشتها به کاهش وزن کمک کند، به ویژه در بیمارانی که کم خونی یا افسردگی ثانویه نسبت به این نوع کمبود تغذیه ای دارند.

 

ویتامین B12 41785741874874874874

 

آیا کمبود ویتامین B12 منجر به آسیب عصبی می شود؟

ویتامین B12 برای عملکرد صحیح عصبی لازم است. این ویتامین B در متابولیسم میلین نقش دارد و کمبود آن با ضایعات دفع میلین سیستم عصبی مرکزی ارتباط دارد.

غلاف میلین پوشش عایقی است که اعصاب را احاطه کرده است و یکی از عملکردهای آن انتقال سریع و کارآمد تکانه های الکتریکی است. بنابراین، کمبود ویتامین B12 می تواند صدمات جبران ناپذیری به اعصاب وارد کند.

آیا ویتامین B12 با استخوان های قوی مرتبط است؟

چندین مطالعه مشاهده ای ارتباط بین دریافت ناکافی ویتامین های گروه B و افزایش خطر شکستگی مفصل ران را اثبات کرده است، در حالی که سایر آزمایشات برعکس این مسئله است.

نتایج برخی از مطالعات نشان داد که مصرف بیش از حد ویتامین های B6 و B12 حتی ممکن است در بزرگسالان مسن به ضعف استخوان ها کمک کند و در نتیجه آنها را مستعد شکستگی مفصل ران می کند.

تحقیقات کافی برای مشخص کردن اینکه آیا مکمل ویتامین B12 می تواند با تقویت استخوان ها از پوکی استخوان یا شکستگی جلوگیری کند یا خیر، وجود ندارد.

توجه: همیشه قبل از شروع مصرف هر مکمل با پزشک خود مشورت کنید تا ببیند آیا برای شما مناسب است  یا خیر و از دوز مناسب آن  نیز مطلع شوید. همین مسئله در مورد مکمل ویتامین B12 صدق می کند، که فقط در صورت مصرف مقادیر مناسب مفید است. مصرف ناکافی و بیش از حد این ویتامین حیاتی می تواند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد.

سخن پایانی

هنگامی که بیمار توسط پزشک مراقبت های اولیه خود در مورد کمبود ویتامین B12 ارزیابی و تشخیص داده شد، درمان براساس یافته های پزشکی خاص مورد تنظیم می شود. اگر کمبود مربوط به کاهش خوراکی ویتامین باشد، مصرف منابع غذایی حیوانی و لبنیات بدون سوال تأثیر مثبتی خواهد داشت.

به گیاهخواران نیز  توصیه می شود برای تقویت سطح ویتامین ب۱۲، وعده های غذایی غنی شده، ویتامین ها و مکمل هایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

بیمارانی که با کمبود فاکتور ذاتی تشخیص داده شده اند، به تجویز ویتامین ب۱۲ تزریقی احتیاج دارند و ارزیابی منظم پزشکی برای نظارت دقیق توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *