آرشیو بلاگ

نکات طلایی برای داشتن ناخن های سالم و زیبا

ناخن های سالم 475678778

از آنجا که ناخن های سالم مهم هستند و حتی می توانند به پزشک کمک کنند بفهمد شما سالم هستید یا خیر، مراقبت خوب از آنها  را بسیار مهم می کند. مراقبت از ناخن ها آنقدرها هم سخت نیست در اینجا برخی از باید ها و نبایدهای مراقبت از ناخن انگشتان دست و پا آمده است.

داشتن ناخن های سالم و تمیز برای رعایت بهداشت و حفظ ظاهر زیبا ضروری است! با این حال، ناخن ها نیز می توانند به آسانی آسیب ببینند، چه از مانیکور نامناسب و چه در اثر کارهای روزمره زندگی. با تمرین چند عادت ساده  می توانید مطمئن شوید که ناخن های شما قوی و سالم هستند، مهم نیست که چگونه در سایر زمینه های زندگی خود به کار می گیرید!

 

ناخن های سالم 475678778

 

آنها را کوتاه و تمیز نگه دارید

 

ناخن هایتان را کوتاه و تمیز نگه دارید. از یک ناخن گیر خوب یا یک قیچی ناخن کوچک برای کوتاه کردن آنها هر دو هفته یکبار استفاده کنید. اگر اجازه دهید ناخن های شما بیش از حد بلند شوند، احتمال شکستگی آنها بیشتر است و میکروب هایی در زیر آنها ایجاد می شود که می تواند شما را بیمار کند.

آنها را به شکل نوک انگشت خود کوتاه کنید

ناخن ها را به شکل نوک انگشت خود برش دهید، به طور مستقیم در سراسر اما کمی در طرفین گرد، تا قوی شوند.

ناخن های خود را به طور مستقیم کوتاه کنید. این به شما کمک می کند از ناخن های فرو رفته در گوشت جلوگیری کنید. همچنین سعی کنید ناخن های خود را بلافاصله بعد از دوش گرفتن یا استحمام که ناخن ها نرم تر هستند کوتاه کنید. اگر می خواهید گوشه ها یا لبه های ناخن خود را نرم کنید، از سوهان ناخن یا تخته سنگ مرمر استفاده کنید.

جهت جلوگیری از ضعیف شدن ناخن های خود در جهت ثابتی سوهان بزنید. ورق زدن جلو و عقب به مرور زمان به ناخن ها آسیب جدی می رساند.

ابزارهای مراقبت از ناخن خود را ماهانه با ۷۰ درصد یا الکل ایزوپروپیل قوی تر ضد عفونی کنید.

برای حفظ انعطاف پذیری ناخن و جلوگیری از شکستگی ناخن، ناخن های خود را پس از کوتاه کردن آنها مرطوب کنید.

درست سوهان بکشید

برخی از افراد برای صاف کردن انتهای ناخن های خود از سوهان ناخن یا تخته سنگ مرمر استفاده می کنند. اطمینان حاصل کنید که این ابزار قدیمی نیست. اگر جدید باشد بهتر کار می کند. آن را به آرامی در انتهای ناخن خود به جلو و عقب بمالید تا لبه های ناهموار برداشته شود.

اگر نمی دانید چگونه ناخن های خود را کوتاه کنید، از مادر یا پدر خود کمک بخواهید.

دستان خود را خشک کنید

بعد از شستن دست ها یا خیس شدن آنها، دستان خود را به خوبی خشک کنید.

از لوسیون استفاده کنید

لوسیون را روی ناخن های خود بمالید، به ویژه هنگامی که دستان شما احساس خشکی می کند. ناخن های خود را با روغن مرطوب کنید تا انعطاف پذیر و محکم بمانند. مانند دیگر نواحی بدن، ناخن های شما نیز می توانند از هیدراته نگه داشتن آنها سود ببرند. قبل از خواب، سعی کنید روغن بادام یا آووکادو را روی بستر ناخن و کوتیکول های خود بمالید تا از خشک شدن، شکنندگی و پوسته پوسته شدن آنها جلوگیری شود.

اگر روغن بادام یا آووکادو ندارید، از بالم لب استفاده کنید.

مرطوب کننده های کوتیکول نیز برای خرید در داروخانه ها و فروشگاه های زیبایی موجود است. هنگام مالیدن لوسیون یا روغن به دستان خود، مطمئن شوید که آن را روی کوتیکول ها و ناخن ها نیز استفاده می کنید. شستن منظم دست یا استفاده از ضدعفونی کننده دست می تواند پوست و بستر ناخن را سریع خشک کند، بنابراین در صورت امکان سعی کنید بعد از هر بار شستشو مرطوب کنید. روغن نارگیل برای مالیدن به ناخن و کوتیکول عالی است.

غذاهای سالم بخورید

خوردن یک رژیم غذایی متعادل سالم ناخن های شما را قوی نگه می دارد. پروتئین و اسیدهای چرب امگا ۳ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اگر از غذاهای بیشتری مانند ماهی، آجیل و لوبیا استفاده می کنید، کراتین، پروتئین سازنده ناخن ها، می تواند بهتر تولید شود. همچنین می توانید مکمل های روزانه مانند بیوتین و روغن ماهی را که می توانید در خواربارفروشی محلی یا فروشگاه غذای سالم پیدا کنید، مصرف کنید.

ویتامین B همچنین می تواند ناخن های شما را تقویت کند، روی می تواند لکه های سفید را از بین ببرد و آهن می تواند به جلوگیری از تشکیل برجستگی ناخن کمک کند.

ویتامین های A و C می توانند به ناخن های شما هیدراته و براق تر شوند.

دمپایی بپوشید

هر روز جورابتان را عوض کنید و برای جلوگیری از عفونت های ایجاد شده توسط قارچی که می تواند در ناخن های پا وارد شود، در حمام عمومی و در استخر از دمپایی به پا کنید.

ناخن های خود را نجوید

ناخن و همچنین اطراف ناخن هایتان را نجوید، این می تواند باعث عفونت شود. در صورت جویدن ناخن ها اقدامات لازم را انجام دهید. در حالی که ترک این عادت دشوار است، اما مهم است زیرا دهان شما دارای میکروب ها و باکتری هایی است که به راحتی می توانند از طریق سایش دندان های شما وارد بدن شما شوند.

سعی کنید از ناخن های خود با رنگ آمیزی لایه ای از ژل شفاف محافظت کنید، که ممکن است جویدن آن دشوارتر باشد.

همچنین می توانید از لاک ناخن استفاده کنید که طعم تلخی دارد، به طوری که طعم ناخوشایند شما را از جویدن ناخن منصرف می کند.

با ناخن هایتان چیزی را فشار ندهید

با ناخن های خود به چیزی ضربه نزنید، این می تواند به آنها آسیب برساند.

از بریدن و چیدن کوتیکول خود خودداری کنید

در حالی که ممکن است همیشه از نظر زیبایی خوشایند نباشند، کوتیکولها در واقع از بستر ناخن شما محافظت می کنند. هر بار که کوتیکول های خود را کوتاه می کنید، در معرض خطر قرار دادن میکروسکوپ هایی هستید که آلودگی هایی مانند باکتری ها و قارچ ها را وارد بدن شما می کند. اینها به نوبه خود می توانند باعث عفونت شوند.

اگر به طور کامل نیاز دارید ناخن های خود را کشیده تر نشان دهید، با دقت لبه های چوبی، کوتیکول های خود را از نوک ناخن خود دور کنید.

این یک افسانه است که بریدن منظم کوتیکول ها به این معنی است که با توقف سریعتر رشد می کنند.

بیش از دوبار در ماه از لاک پاک کن ناخن استفاده نکنید

بیش از دوبار در ماه از پاک کننده  لاک ناخن استفاده نکنید. از استفاده از لاک های سخت ناخن خودداری کنید. آنهایی که حاوی ترکیباتی مانند فرمالدئید و دی بوتیل فتالات هستند، ناخن را ضعیف می کنند. علاوه بر این، استفاده مکرر از رنگ های پررنگ می تواند ناخن های شما را زرد یا ضعیف کند.

از ناخن های اکریلیک استفاده نکنید

از ناخن های اکریلیک (ناخن های مصنوعی) استفاده نکنید زیرا این می تواند برای ناخن شما بسیار مضر باشد و توصیه نمی شود.

هنگام انجام مانیکور و پدیکور احتیاط کنید

از ناخن کار خود بخواهید تا کوتیکول های شما دست نخورده باقی بماند و مطمئن شوید که وسایل مورد استفاده آنها استریل شده است. شما همچنین باید بررسی کنید که وسایل و ابزار مورد استفاده با محلول سفید کننده بین جلسات ضدعفونی می شوند تا از انتقال بیماری های پا جلوگیری شود.

مانیکور اکریلیک و ژلی روی ناخن شما سخت است و اشعه ماوراء بنفش مورد استفاده برای مانیکور ژل می تواند به پوست شما آسیب برساند و حتی خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

اگر مانیکور ژلی انجام دادید، آن را جدا نکنید، زیرا لایه های ناخن شما نیز پاره می شود.

کفش های خیلی تنگ نپوشید

کفش های خیلی تنگ نپوشید که می تواند انگشتان پای شما را گرفتار کند.

از نگهداری ناخن ها در محیط های مرطوب یا کثیف خودداری کنید

چنین شرایطی باعث رشد باکتری ها در زیر ناخن های شما می شود که جدا شدن آنها دشوار است. علاوه بر این، تماس طولانی مدت مکرر با رطوبت می تواند احتمال شکستگی ناخن ها را افزایش دهد.

اگر مکرراً ظرف ها می شورید یا  باغچه ها را تمیز می کنید یا با مواد شیمیایی سخت تمیز می کنید، سعی کنید دستکش های پلاستیکی بپوشید که می تواند پوست و ناخن های شما را از استرس بی مورد محافظت کند.

 

ناخن های سالم 574687468797

 

کلام آخر

 

اگر ناخن های شما به طور مرتب باعث درد می شوند، با پزشک مشورت کنید. اگر ناخن های شما سالم هستند، هیچ گونه لکه یا تغییر رنگی ندارند، همه جا یک رنگ و انعطاف پذیر هستند و فاقد دهانه یا فرورفتگی هستند. کوتیکول ها باید وجود داشته باشند و بستر ناخن باید به رنگ صورتی مایل به سفید باشد. مواردی مانند درد، تورم یا خون در ناحیه ناخن باعث نگرانی می شود.

همچنین در صورت متوقف شدن رشد ناخن ها یا شروع به فر شدن، باید به پزشک مراجعه کنید. با این حال، برجستگی های عمودی که طول ناخن را طی می کنند طبیعی است.

برای داشتن ناخن های سالم و زیبا لازم نیست به طور منظم به سالنهای زیبایی مراجعه کنید. ترکیبی از یک رژیم متعادل، یک رژیم زیبایی متفکرانه و بهداشت شخصی خوب می تواند ناخن هایی با ارزش کم در هزینه و بار شیمیایی به شما هدیه دهد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *