آرشیو بلاگ

مزایای شگفت انگیز خواب خوب برای زیبایی و سلامت پوست

تاثیر خواب بر زیبایی 79854644189454845158

تاثیر خواب بر زیبایی انکارناپذیر است و متخصصان پوست معتقدند اگر شما در طول شبانه روز کمتر از ۶ ساعت وقت برای خواب دارید، احتمالاً روی ظاهر شما تأثیر منفی می گذارد و اگر خواب خود را به ۷ الی ۹ ساعت در شبانه روز ارتقاء دهید، در عرض ۲ تا ۳ هفته، متوجه خواهید شد که از لحاظ ظاهری بهتر شده‌اید.

در اینجا نگاهی خواهیم انداخت به این که چرا خواب برای کمک به شما در ظاهر بهتر و پوست شاداب تر ضروری است و راههایی که به اندازه کافی می تواند بر ظاهر شما تأثیر بگذارد، کدامند و اینکه چگونه مطمئن شوید که با استراحت زیبایی را که سزاوار آن هستید، به دست می آورید.

قبل از هر چیزی بهتر است بدانید این فقط مغز شما نیست که هر شب به حالت ترمیم می رود؛ بدن شما نیز چنین می کند و این البته شامل پوست شما نیز می شود که سلولهای  تازه‌ای را جایگزین سلولهای قدیمی و فرسوده می کند.

اما وقتی خواب شما از بین می رود یا خواب کم دارید، سلول های شما برای انجام کارهای نگهداری شبانه دچار اختلال می شوند. در نتیجه  ظاهر شما به نظر دچار نوعی افتادگی، چروکیدگی  شده و به طور کلی ناخوشایند می شود.

تاثیر خواب بر زیبایی 79489849849848499641

 

به دلایل زیر خواب زیبایی را که لازم دارید بدست آورید:

  1. چین و چروک کمتر

پوست هنگام خواب کلاژن جدید ایجاد می کند، که از افتادگی و ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند. این بخشی از روند ترمیم  پوست است. کلاژن بیشتر به این معنی است که پوست پرتر است و کمتر دچار چین و چروک می شود.

فقط ۵ ساعت خواب شبانه مفید می تواند دو برابر بیشتر از ۷ ساعت خواب در طول روز باشد. بی خوابی همچنین پوست را خشک تر می کند که باعث می شود خطوط بیشتر دیده شوند.

در واقع در حالی که می خوابیم بدن ما هورمون های رشد انسانی را بیرون می کشد که به تحریک تولید کلاژن (پروتئینی که به پوست شما لطافت می بخشد )کمک می کنند، و این در اصل مانند نسخه رایگان کرم های ضد پیری گران قیمت است.

  1. چهره درخشان

بدن شما هنگام چرت زدن جریان خون به پوست را افزایش می دهد، این بدان معناست که با یک پوست درخشان و سالم از خواب بیدار می شوید. با کمبود خواب، چهره شما می تواند خسته کننده  یا بی روح به نظر برسد زیرا کمبود خواب باعث کاهش جریان خون در پوست اطراف صورت شما می شود و اینگونه پوست کدر شده  و شما دیگر گونه های گلگون  و زیبایی نخواهید داشت.

سلول های قدیمی پوست می توانند چهره شما را از بین ببرند و همچنین منافذ پوست را مسدود کنند و منجر به شکستگی شوند. اما هنگام خواب، آن سلول های قدیمی با سلول های جدید جایگزین می شوند و  نتیجه آن چیزی نیست جز چهره ای روشن تر و درخشان تر.

  1. چشمان روشن تر و کمتر پف کرده

به احتمال زیاد، شما بعد از یک شب کم خوابی،  شاهد سیاهی یا کیسه های زیر چشم خود بوده‌اید که این نیز از دیگر موارد تاثیر خواب بر زیبایی است منتها تاثیر منفی!

چشم های پف کرده یکی از اولین چیزهایی است که وقتی خوب نمی خوابیم، مشاهده می کنیم. علاوه بر خواب کافی برای پیشگیری از این مشکل پوست خود را به اندازه کافی مرطوب کنید و شب ها نیز با یک بالشت اضافی زیر سر خود را بالا ببرید، این اعمال می تواند به کاهش تورم کمک کند.

استراحت زیاد همچنین می تواند تیرگی زیر چشم را به حداقل برساند. هنگامی که خون به خوبی جریان ندارد، که در صورت کم خوابی اتفاق می افتد، می تواند زیر چشم جمع شده و قابل مشاهده شود، زیرا پوست در این قسمت از صورت بسیار نازک است.

تغییر رنگ در زیر چشم همچنین می تواند به دلیل ژن ها، افزایش سن و افزایش ملانین (رنگدانه قهوه ای رنگ پوست که باعث برنز شدن آن در برابر آفتاب می شود) باشد. در این صورت کمبود خواب می تواند مسئله زیر چشم شما را بدتر کند.

 

تاثیر خواب بر زیبایی 746845496849684

 

  1. موهای سالم و پر

ریزش مو، شکستگی، آسیب دیدگی و حتی رشد مو همه می تواند تحت تأثیر کمبود خواب باشد. فولیکول های مو (جایی که رشد مو شروع می شود) از جریان خون مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی به دست می آورند. از آنجا که جریان خون در مدت کوتاهی کاهش می یابد، مو غذای کمتری دریافت می کند و در نتیجه ضعیف شده و رشد آن دشوار می شود.

کمبود خواب همچنین می تواند باعث استرس بیشتر شود و استرس باعث افزایش هورمون کورتیزول می شود که می تواند باعث از دست دادن مو شود.

وقتی سلول ها بتوانند خود را به میزان کافی ترمیم کنند، بدن شما به اندازه کافی کلاژن تولید می کند، در نتیجه موهایتان قوی تر و براق تر است و ناخن های شما دیگر شکننده یا ترک خورده  نیست.

  1. خوشحال تر با ظاهر سالم تر

کمبود خواب می تواند باعث افتادگی گوشه های دهان شود و این موضوع باعث می شود غمگین تر از آنچه بعد از استراحت شبانه خوب انجام می دهید، باشید.

هنگامی که خسته هستید، حالت های صورت شما به روش های ظریف و سازگار تغییر می کند و ما در این شرایط تمایل بیشتری به اخم کردن داریم. وقتی اطرافیان به شما می گویند به نظر می رسد خسته ای، این جمله می تواند به دلیل این مشکلات باشد.

چشم های قرمز، متورم، سیاهی حلقه زیر چشم، افتادگی پلک ها و پوست رنگ پریده نیز می تواند به دیگران سیگنال خستگی شما را بدهد.

افرادی که استراحت کافی ندارند نیز نسبت به زمان استراحت کمتر سالم به نظر می رسند و این است تاثیر خواب بر زیبایی!

  1. محصولات آرایشی جلوه بهتری روی پوست دارند

پوست شما می تواند هنگام  خواب بر روی ترمیم و بازسازی خود تمرکز بیشتری داشته باشد، زیرا از خود در برابر آفتاب و رادیکال های آزاد (مولکول های مضر محیط) دفاع نمی کند، جریان خون نیز سازگارتر است و این به پوست شما کمک می کند تا از مواد ترمیم کننده موجود در محصولات زیبایی  بیشتر بهره مند شود.

همچنین پوست هنگام خواب آب بیشتری نسبت به روز در بدن از دست می دهد، بنابراین بهتر است  قبل از خواب یک مرطوب کننده قوی‌تر استفاده کنید و در طول روز آب زیادی بنوشید تا  چهره شما در طول شب مرطوب بماند.

تاثیر خواب بر زیبایی 79854644189454845158

  1. وزن شما متناسب است

وقتی مرتباً خواب مورد نیاز خود را دریافت می کنید، به احتمال زیاد وزن متناسبی را تجربه خواهید کرد. در حقیقت افرادی که برنامه خواب آنها فقط یک ساعت است، در مقایسه با افرادی که به طور منظم و  به اندازه کافی می خوابند، ۳۳٪ بیشتر دچار اضافه وزن یا چاقی می شوند.

  1. لبخندهای بیشتر و درخشان تری خواهید زد

مطمئناً به نظر کمی خنده دار می رسد اما لبخند دوستانه بهترین لوازم جانبی همه است. اما اگر استرس یا افسردگی دارید، همانطور که معمولاً در مورد افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند صدق می کند، احتمال اینکه آن مرواریدهای سفید را به نمایش بگذارید بسیار کم است.

برای بهره مندی از مزایای فراوان زیبایی، متخصصان توصیه می کنند هر شب هشت ساعت خواب مفید داشته باشید. اگر شما یکی از افرادی هستید که احساس می کنید فقط هفت ساعت استراحت کرده اید،  باز جای شکرش باقی است و این احتمال وجود دارد که اگر احساس انرژی و بیداری می کنید، بهترین ظاهر را نیز داشته باشید.

اما آیا این بدان معناست که خواب بیشتر به معنای زیبایی بیشتر است؟ خیر! جواب منفی است، به طور شگفت آور، خواب زیاد می تواند تجزیه سلول های پوستی را افزایش دهد، بنابراین افراط و تفریط در خواب ممنوع!

در آخر، مهم است که با به حداقل رساندن اختلالات و حواس پرتی مطمئن شوید که خوابی که سپری می کنید، بهترین کیفیت ممکن را دارد.

و اگر می دانید که خوابتان بسیار  سبک است، اگر با هم اتاقی ها یا در محله ای پر سر و صدا زندگی می کنید از گوش گیر( محافظ ضد صدا) استفاده کنید و نور را با پرده های ضخیم و تیره و یا  با ماسک چشم مسدود کنید و از تاثیر خواب بر زیبایی بهره مند شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *