آرشیو بلاگ

چگونه می توان با درمان های بالینی و طبیعی پوست را صاف کرد؟

پوست 87498749879847947847877485748

در این مقاله روشهای مختلف بالینی  محصولات پوستی و داروهای زیبایی به همراه مراقبت از پوست  و نکات غذایی و سبک زندگی که می تواند در رسیدن به اهدافتان به شما کمک کند، لیست شده است.

چه چیزی پوست را خشن می کند؟

پوست به دلیل عوامل محیطی و بیولوژیکی آسیب زیادی به ساختار خود وارد می کند و با افزایش سن، این آسیب به تدریج بدتر می شود. پوست تمام بدن را پیله می کند و به عنوان سدی در برابر تحریک کننده های خارجی مانند اشعه ماورا بنفش خورشید، گرد و غبار، مواد شیمیایی، آلاینده ها و عفونت ها که با گذشت زمان آن را از بین می برند، عمل می کند. این هجوم مداوم مواد تحریک کننده می تواند پوست را خشن و خشک کند.

علاوه بر این، پوست به عنوان گسترده‌ترین و در معرض دیدترین قسمت بدن  صدمات و آسیب های جسمی زیادی را متحمل می شود که می تواند جای زخمهای زیادی را برجای بگذارد.

خوشبختانه، پوست کاملاً قادر به ترمیم خود برای غلبه بر این مشکلات است. بدن سلولهای آسیب دیده پوست را از سطح خارج کرده و سلولهای جدید را جایگزین آنها می کند.

سلولهای پوستی از پروتئینی به نام کلاژن تشکیل شده است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود، اما با افزایش سن مقادیر آن کم و کمتر میشود. این کاهش سنتز کلاژن مربوط به سن، تجدید پوست را دشوار می کند و منجر به تجمع پوست مرده می شود که کسل کننده  و ناهموار به نظر می رسد.

کاهش تدریجی کلاژن باعث می شود پوست حجم خود را از دست داده و دچار افتادگی شود. پوست شل بیشتر مستعد ایجاد چین و چروک است که باعث می شود فرد پیرتر از سن واقعی خود به نظر برسد.

افرادی که دارای بیماری های التهابی پوستی هستند، مانند روزاسه، اگزما و درماتیت تمایل به پوستی بیش از حد خشک و تحریک شده دارند که اغلب با ضایعات خشن مشخص می شوند. آکنه شدید می تواند گودال هایی را در پوست ایجاد کند تا ظاهر و بافت ناهمواری به آن بدهد.

 

پوست 87498749879847947847877485748

 

روش های بالینی برای صاف کردن پوست

بیماری های شایع پوستی مانند آکنه یا لایه برداری شدید از پوست اغلب منجر به زخم شدن و ایجاد بافت ناهموار در پوست می شود که می تواند از طریق انواع روشهای درمانی پوستی رفع شود.

پزشک ابتدا تشخیص صحیح را انجام داده و سپس مناسب‌ترین گزینه را به شما توصیه می کند. این روشهای درمانی می تواند از لیزرهای سطحی و خفیف تهاجمی تا جراحی ها باشد، اما همه آنها به متخصص احتیاج دارند.

هدف از این روشهای داخلی پوست عمدتا تسریع در روند نوسازی پوست است. از ابزارهای ویژه برای لایه برداری لایه های سطحی آسیب دیده استفاده می شود تا پوست صاف و لطیف بتواند به سطح بالایی برسد.

قبل از شروع به کار درباره مکانیزم، عوارض جانبی و فواید درمان با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید چه انتظاری دارید.

روش لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی شامل استفاده از آلفا هیدروکسی یا بتا هیدروکسی اسید بر روی پوست برای از بین بردن پیوند سلولهای مرده پوست است تا ریزش آنها آسان تر شود. این عوامل شیمیایی روند لایه برداری پوست را تسریع می کنند تا پوست صاف جدید به سطح بالایی برسد.

این روش به از بین بردن جای زخم های لجباز، تغییر رنگ و سایر لکه های التهابی کمک می کند، اما برای دستیابی به پوست بدون لک لازم است چندین جلسه انجام شود.

گلیکولیک اسید متداول ترین ماده لایه بردار برای این روش درمانی است اما اسید لاکتیک، اسید سالیسیلیک و اسید کوجیک نیز می توانند موثر باشند.

شما همچنین می توانید لایه بردارهای شیمیایی با مقاومت پایین را تهیه کنید و یا آنها را در محصولات مختلف مراقبت از پوست پیدا کنید که می توانند به رژیم زیبایی شما در خانه اضافه شوند، اما  مشاهده نتایج طول می کشد. مواردی که در روش های بالینی مورد استفاده قرار می گیرند غلظت بیشتری دارند و سریعتر سطح پوست را لایه برداری می کنند، اما  باید توسط یک متخصص پوست تجویز شوند.

پوست 487874874874874857

 میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ شامل استفاده از سوزن های کوچک در پوست برای تحریک تولید کلاژن است.

سوراخ كردن پوست از این طریق پاسخ ترمیم كننده مغز را ایجاد می كند. به عبارت دیگر، مغز شما سیگنالی برای افزایش تولید کلاژن در محل میکرونیدلینگ ارسال می کند تا آسیب پوستی که به خود وارد شده را ترمیم کند.

میکرودرم ابریژن

متخصص پوست با استفاده از برس نوک الماس یا نوک کریستال، لایه فوقانی پوست آسیب دیده را سمباده می زند تا پوست صاف و جدیدی جای آن را بگیرد.

بعد از عمل احتمالاً قرمزی و تحریک پوستی وجود دارد که ممکن است مدتی طول بکشد تا فروکش کند. برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشید.

پرکننده های پوستی و سایر مواد تزریقی

پرکننده های پوستی شامل تزریق کلاژن / اسید هیالورونیک است که به جمع شدن پوست و رفع چروک برای دستیابی به بافت نرم کمک می کند.

تزریق کلاژن همچنین می تواند به ترمیم پوست کمک کند تا جای زخم کاهش یابد. اسید هیالورونیک برای احساس نرمتر رطوبت را به پوست شما متصل می کند.

سایر داروهای تزریقی معروف شامل بوتاکس یا سم بوتولینوم است که عمدتا برای صاف شدن چین و چروک و خطوط ریز استفاده می شود. بوتاکس مستقیماً از طریق یک سوزن کوچک در پوست دارای چین و چروک تجویز می شود تا عضلات زیرین شل شود. با شل شدن عضله، پوست پوشاننده نیز منبسط و صاف می شود.

لیزر

سطح دهی مجدد لیزر شامل روشنایی یک پرتو لیزر هدفمند در نواحی پوست چروکیده، افتاده یا ناهموار برای از بین بردن لایه های بالایی مرده است. پوست شل با پوستی تازه شکل گرفته از زیر جای خود را تعویض می کند که محکم تر و نرم تر است.

در میان تمام روش هایی که باعث بازسازی پوست می شوند، عمل لیزر سریعترین عملکرد را دارد.

 سایر روشهای غیرتهاجمی

الاستین و کلاژن دو پروتئین ساختاری اصلی هستند که پوست را می سازند و آن را در طول سالها صاف و محکم حفظ می کنند. هر دو این پروتئین ها به طور طبیعی توسط بدن در لایه های عمیق پوست (درم) تولید می شوند.

به منظور حفظ روند بازسازی پوست، به طور مداوم به این اجزای پوستی نیاز است اما با بالا رفتن سن کاهش می یابد. در چنین حالتی، برخی روش های غیرتهاجمی پوست می توانند با گرم شدن لایه های عمیق پوست باعث تحریک سنتز کلاژن و الاستین شوند. این موارد شامل درمان شدید نور پالسی، فرکانس رادیویی و درمان با هایفوتراپی است.

در این روش ها از پرتوی انرژی متمرکز استفاده می شود که به عمق پوست نفوذ می کند تا کلاژن و الاستین را برای ترمیم و بازسازی سریعتر پوست تحریک کند. این به تدریج باعث بهبود بافت و ظاهر پوست می شود.

پوست 4968749874968541968549685416851489654

 

اقدامات زیبایی جراحی

افرادی که دارای چین و چروک های عمیق و یا پوست بسیار افتاده ای هستند ممکن است روش های تهاجمی تری مانند لیفت های جراحی را برای سفت شدن پوست خود انتخاب کنند.

لیفت پیشانی یا لیفت ابرو معمولاً برای عقب کشیدن کل پوست صورت و صاف کردن خط اخم، چروک های پنجه کلاغی و سایر خطوط ظریف استفاده می شود.

محصولات مراقبت از پوست برای پوست صاف

بازار مملو از محصولات پوستی بیشماری مانند اسکراب، تونر، سرم، کرم و لوسیون است که ادعا می کنند پوست خشک و آسیب دیده را ترمیم، نرم و صاف می کنند.

اما بسیاری از این مواد کیهانی معمولاً حاوی طیف گسترده ای از مواد شیمیایی سخت هستند که لیپیدهای طبیعی پوست را از بین می برند تا باعث استفاده بیش از حد و  مکرر از آن شود.

این محصولات ممکن است در ابتدا پوست را بهبود بخشند اما نتایج مثبت معمولاً با قطع استفاده از آنها دوام ندارند. به علاوه این بهبود موقتی پوست به طور کلی با طبیعت سمی و خشک کننده پوست این محصولات شیمیایی برطرف می شود.

خبر خوب این است که محصولات خاصی از پوست وجود دارد که در واقع نوید می دهند بدون اینکه سلامتی پوست را در طولانی مدت به خطر بیندازند، به سلامت و زیبایی آن منجر شوند. آنها حاوی موادی هستند که از طریق مکانیسم بهبودی خود به نفع پوست هستند.

برخی از آنها تولید کلاژن را تقویت می کنند که باعث تسریع در گردش سلول برای تجدید و ترمیم پوست می شود. کلاژن بیشتر به سلولهای پوستی جدید کمک می کند تا سلول های قدیمی، خشک و آسیب دیده را جایگزین کند.

سپس مواد تشکیل دهنده ای وجود دارد که به آرامی لایه های خشن پوست را لایه برداری می کنند تا جایی برای پوست تازه ایجاد شود. مواد مرطوب کننده اغلب به مرطوب کننده ها و سایر محصولات پوستی اضافه می شوند تا رطوبت را برای آبرسانی طولانی مدت به پوست متصل کنند.

بنابراین اگر به دنبال محصولاتی هستید که بتوانند پوست خشن شما را صاف کنند، باید توجه زیادی به لیست مواد تشکیل دهنده آنها داشته باشید. استفاده از محصولات نامناسب می تواند وضعیت شما را بدتر کند.

در اینجا موادی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید:

 • خاک رس بنتونیت
 • خاک رس کائولن
 • خاک رس سبز فرانسوی
 • روغن فندق
 • ژل آلوئه ورا
 • عصاره ریشه شیرین بیان
 • عصاره انار
 • اسیدهای آلفا هیدروکسی، ترجیحاً اسید لاکتیک، اسید گلیکولیک، اسید تارتاریک و اسید مالیک
 • اسیدهای هیدروکسی بتا، ترجیحاً اسید سالیسیلیک
 • عصاره خیار
 • روغن هسته انگور
 • عصاره لیمو
 • ویتامین c
 • ویتامین E
 • اسید هیالورونیک
 • پروتئین های کلاژن و الاستین
 • عصاره زغال اخته
 • عصاره گل رز
 • عصاره عسل مانوکا
 • رتینول
 • نیاسین / نیاسین آمید
 • کمپلکس گلوکز
 • روغنهای اساسی مانند اسطوخودوس، رزماری، نعناع فلفلی، درخت چای، گل محمدی، گل همیشه بهار و کندر
 • روغن زیتون، روغن آفتابگردان، روغن نارگیل و روغن جوجوبا
 • زغال فعال
 • بلغور جو دوسر کلوئیدی

در اینجا موادی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

 • سولفاتها
 • پارابن
 • عصاره های حاوی الکل
 • فرمالدئیدها
 • رنگهای مصنوعی

همیشه محصولی را انتخاب کنید که دارای برچسب زیر باشد:

 • Noncomedogenic، به این معنی که محصول منافذ پوستی شما را مسدود نمی کند.
 • هیپو آلرژیک به این معنی که این محصول در صورت استفاده بر روی پوست واکنش آلرژیک ایجاد نخواهد کرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *