آرشیو بلاگ

شناخت انواع پوست و شرایط مختلف

انواع پوست 4748461685416841684168741

برای آرامش و راحتی چشمانتان به جای خواندن به پادکست بالا گوش فرادهید

_____________________________________________________________________________________________________________________

انواع پوست

پوست هر شخص از مشخصه های خاص اوست چراکه پوست هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. بنابراین مهم است که بدانید پوست شما جزو کدام دسته است. در حالی که نوع پوست توسط ژنتیک تعیین می شود؛ اما باید بدانید که وضعیت انواع پوست می تواند در طول زمان تغییر کند. زیرا تحت تأثیر عوامل مختلف داخلی و خارجی قرار می گیرد. به همین بابت افراد جوان تر نسبت به افراد مسن تر احتمال بیشتری دارد که پوست نرمال داشته باشند.

 

پوست شما به عنوان بزرگ‌ترین اندام بدن، عملکردهای مهم و پیچیده مختلفی را انجام می‌دهد از تنظیم دمای بدن گرفته تا محافظت در برابر میکروب‌ها. این امر به ویژه در مورد خارجی ترین لایه پوست شما که به عنوان سد پوست نیز شناخته می شود، صادق است. این سد محافظ که بیشتر از لیپیدها تشکیل شده است، به عنوان دروازه بان اصلی بین پوست و محیط خارجی  عمل می کند و آب را به داخل و مواد مضر را خارج می کند.

اگرچه یک مانع پوستی سالم برای همه انواع پوست ضروری است، همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که پوست هر فرد از بسیاری جهات منحصر به فرد است. این بدان معنی است که هیچ رویکرد “یک اندازه مناسب برای همه” برای دستیابی به پوستی درخشان و سالم وجود ندارد. با این حال، تعدادی از ویژگی های یکپارچه وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید که می تواند به شما در پاسخ به این سوال کمک کند.

“نوع پوست من چیست؟”

انواع پوست4874874874867487468418

پوست چرب

پوست چرب مقدار زیادی سبوم تولید می کند که باعث می شود پوست براق به نظر برسد و احساس چربی داشته باشد ، به خصوص در سراسر ناحیه T پیشانی، بینی و چانه.  طبق گفته آکادمی پوست آمریکا (افرادی که پوست چرب دارند ممکن است چین و چروک کمتری داشته باشند( اما ممکن است بیشتر مستعد بزرگ شدن منافذ، لک های آکنه، جوش های سرسیاه و سرسفید باشند.

به خاطر داشته باشید که فقط به دلیل اینکه پوست چرب روغن طبیعی بیشتری تولید می کند، به این معنی نیست که نسبت به سایر انواع پوست به رطوبت کمتری نیاز دارد. حمایت از پوست چرب، به انتخاب محصولات مناسبی بستگی دارد که بدون اینکه منافذ شما را مسدود کنند یا باعث ایجاد جوش شوند؛ پوست را  تغذیه و آبرسانی می کنند.

روتین ایده آل پوست چرب باید دارای یک پاک کننده ملایم و کف کننده باشد که به طور موثر آلودگی، چربی اضافی و سایر ناخالصی ها را از بین ببرد. همچنین باید حاوی یک مرطوب کننده سبک، بدون چربی و غیر کومدون زا باشد که رطوبت مورد نیاز پوست چرب را تامین کند.

_____________________________________________________________________________________________________________________

برای آرامش و راحتی چشمانتان به جای خواندن به پادکست بالا گوش فرادهید

_____________________________________________________________________________________________________________________

پوست خشک

پوست خشک معمولا چربی طبیعی کمتری نسبت به سایر انواع پوست تولید می کند. این ممکن است باعث شود کدر به نظر برسد و زبر، پوسته پوسته یا حتی پوسته پوسته شود. اغلب احساس سفت یا کشسانی کمتری دارد، به طور قابل توجهی کم آب می شود و ممکن است مستعد نشان دادن خطوط ریز قابل مشاهده تر باشد. علاوه بر این، ممکن است دچار خارش شده  یا تحریک پذیر شود.

 

روتین مراقبت از پوست برای پوست خشک باید شامل ترکیبات ملایم، تسکین دهنده و آبرسان باشد که به حفظ سد رطوبتی محافظ پوست کمک می کند.؛ مانند سرامیدها. برای انواع پوست های خشک، توصیه می شود. از دوش گرفتن بیش از حد طولانی و داغ خودداری کرده  و  درعوض مرطوب کردن چند بار در روز و انتخاب محصولات مراقبت از پوست بدون عطر، غیر کومدون زا و بدون الکل را جایگزین کنید.

 

انواع پوست 496494197416418741

علل خشکی پوست

برای بسیاری از افراد، خشکی پوست ناشی از عوامل خارجی مانند آب و هوا، آب گرم و رطوبت کم هوا است. معمولاً موقتی است اما برای برخی می‌تواند به یک بیماری مادام العمر تبدیل شود. رطوبت پوست به تامین آب در لایه های عمیق تر پوست و تعریق بستگی دارد. زنان به طور قابل توجهی بیشتر از مردان از خشکی پوست رنج می برند و تمام پوست ها با افزایش سن خشک تر می شوند. مشکلات مربوط به خشکی پوست یک شکایت رایج است  به طوریکه ۴۰ درصد از مراجعه به متخصصان پوست را تشکیل می دهند

پوست معمولی

ازانواع پوست معمولی متعادل است؛ نه خیلی خشک و نه خیلی چرب. مستعد جوش، پوسته پوسته شدن یا احساس چربی یا سفت شدن نیست. افراد با پوست معمولی معمولاً دارای منافذی هستند که کوچک، بافت پوستی صاف هستند و کمتر مستعد حساسیت یا لک هستند. با این حال، علی رغم این واقعیت که پوست معمولی هیچ مشکل یا نگرانی خاصی ندارد، هنوز برای به نظر رسیدن و احساس بهترین حالت به مراقبت از پوست مناسب نیاز دارد. روتین ایده آل پوست نرمال به حفظ رطوبت پوست شما با قفل کردن رطوبت و حمایت از سد محافظ پوست شما کمک می کند.

_____________________________________________________________________________________________________________________

برای آرامش و راحتی چشمانتان به جای خواندن به پادکست بالا گوش فرادهید

_____________________________________________________________________________________________________________________

پوست ترکیبی

پوست مختلط شامل نواحی خشک و همچنین چرب است که ناحیه T معمولاً چرب است و گونه‌ها یا خشک یا نرمال هستند. این نوع پوست در فصول مختلف سال و به دلیل عوامل مختلفی مانند استرس یا نوسانات هورمونی می تواند متفاوت باشد. پاکسازی و آبرسانی موثر کلید مراقبت از پوستی است که در بعضی جاها چرب یا نرمال و در بعضی جاها خشک است.  انواع پوست بین ناحیه T و گونه در پوست مختلط متفاوت است. پوست مختلط همانطور که از نامش پیداست پوستی است که از ترکیبی از انواع پوست تشکیل شده است. پوست ممکن است در برخی نواحی خشک یا نرمال باشد، اما در برخی دیگر مانند ناحیه T (بینی، پیشانی و چانه) چرب باشد. این یک نوع پوست رایج است و ممکن است در نواحی مختلف نیاز به درمان متفاوتی داشته باشد

پوست حساس

پوست حساس اغلب به عنوان یک نوع پوست شناخته می شود، اما ممکن است پوست حساس چرب، پوست حساس خشک یا پوست حساس معمولی داشته باشید. صرف نظر از اینکه چه نوع پوستی دارید، اگر پوست حساسی دارید، ممکن است قرمز به نظر برسد و احساس سوزش، خارش یا خشکی داشته باشید. این علائم ممکن است مربوط به داشتن پوستی باشد که در برابر محرک های خارجی آسیب پذیرتر است و ممکن است توسط مواد خاصی مانند رنگ ها یا عطرها و همچنین عوامل محیطی ایجاد شود.

اگر پوست حساسی دارید، از پاک کننده ها، مرطوب کننده ها یا سایر محصولات حاوی آن مواد خاص اجتناب کنید. همچنین می توانید محیط خود را تغییر دهید تا قرار گرفتن در معرض عوامل محرک را کاهش دهید.

 

انواع پوست 744225566985542

چگونه می توانم نوع پوست خود را در خانه تشخیص دهم؟

اگر توصیف انواع پوست به شما کمک نکرد تا به نتیجه برسید، آزمایش های متعددی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا به شما در تعیین نوع پوست کمک کند. در اینجا دو روش وجود دارد که می توانید استفاده کنید:

این تست خانگی به شما این امکان را می دهد که با مشاهده رفتار پوست خود پس از پاکسازی، نوع پوست خود را درک کنید.

  • برای شروع، صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید، سپس به آرامی آن را خشک کنید.
  • ۳۰ دقیقه صبر کنید.
  • اگر پوست شما براق به نظر می رسد، احتمالاً پوست چرب دارید.
  • اگر احساس سفت و پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن دارید، احتمالاً پوست خشکی دارید.
  • اگر درخشش فقط در ناحیه T شما باشد، احتمالاً پوست مختلط دارید. اگر پوست شما هیدراته و راحت است، اما چرب نیست، احتمالاً پوست شما پوسته پوسته می شود.

 

کلام آخر

همانطورکه اشاره شد انواع پوست به صورت ژنتکی وارثی به نسل بعد منتقل می شود. وضعیت پوست می تواند در طول زندگی شما بسیار متفاوت باشد. بسیاری از عوامل داخلی و خارجی که وضعیت آن را تعیین می کنند عبارتند از: آب و هوا و آلودگی، دارو، استرس، عوامل ارثی که بر سطوح سبوم، عرق و عوامل مرطوب کننده طبیعی که پوست شما تولید می کند و همچنین محصولاتی که استفاده می کنید و انتخاب های مراقبت از پوست تأثیر می گذارد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *