آرشیو بلاگ

دلایل شگفت انگیز برای افزودن سرم ویتامین C به روال مراقبت از پوست

ویتامین c

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

 

برخی از مواد مراقبت از پوست در هاله ای از ابهام قرار دارند و برخی دیگر بسیار آشنا هستند، یکی از موارد ناشناخته ویتامین C است. بدون شک شما در مورد  این آنتی اکسیدان قدرتمند در مبارزه با ویروس سرماخوردگی شنیده‌اید اما اگر هنوز یک محصول ویتامین C را در روتین مراقبت از پوست خود وارد نکرده اید، مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اید.

سرم های ویتامین C مناسب برای هر بودجه وجود دارد و بنا به فواید بی شماری که برای زیبایی و سلامت پوست داراست، کاملاً ارزش سرمایه گذاری را دارند زیرا یک سرم ویتامین C بسیار غلیظ متجاوزان زیست محیطی مضر مانند اشعه ماوراء بنفش، آلودگی و دود را دفع می کند و در عین حال آسیب موجود را برطرف کرده و التهاب را کاهش می دهد. این سرم زیبایی همچنین برای روشن و شاد کردن پوست های کدر ایده آل است، در واقع این فرمول حاوی غلظت بالایی از ویتامین C خالص (۱۵٪)، ویتامینE  (۱٪) و اسید فرولیک (۵/۰٪) برای کمک به یکنواختی رنگدانه ها است، این ترکیب قوی با خنثی سازی رادیکال های آزاد ناشی از UVA / UVB، اشعه مادون قرمز و آلودگی از آسیب در طول روز جلوگیری می کند و همچنین باعث مهار تیروزیناز، آنزیمی که به تولید رنگدانه ملانین کمک می کند، می شود.

ویتامینC

ویتامین C چیست؟

ویتامین C یک ماده مغذی ضروری است که برای رشد و ترمیم بافت ها در تمام قسمت های بدن، از جمله پوست مورد نیاز است، اما بدن ما نمی تواند آن را به تنهایی تولید کند. آنتی اکسیدان قوی به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات یافت می شود و معمولاً به صورت مصنوعی در محصولات مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده ها، تونرها و اغلب سرم ها وجود دارد.

اولین شکل ویتامین C که قابل ذکر است، فرم خالص؛ اسید  اسکوربیک است و از نظر بیولوژیکی فعال ترین ویتامین C است، علاه بر این مشتقات زیادی از ویتامین C وجود دارد مانند سدیم آسکوربیل فسفات، آسکوربیل پالمیتات، رتینیل آسکوربات، تتراهکسی الدسیل آسکوربات و منیزیم آسکوربیل فسفات. این مشتقات ویتامین C خالص نیستند  بلکه با سایر ترکیبات آمیخته می شوند که ممکن است به حفظ ثبات ویتامین C کمک کند.

بنابراین وقتی این مشتقات با پوست تماس می گیرند ویتامین C خالص را روی پوست آزاد می کنند. به عنوان مثال اگر محصولی حاوی ۱۰ درصد از این مشتقات باشد  ممکن است فقط ۳ درصد ویتامین C خالص روی پوست آزاد کند، البته این واریته ها بیشتر در خاصیت آب دوستی (توانایی حل شدن آسان در آب) و pH متفاوت هستند.

برای درک عملکرد ویتامین C، ابتدا باید بدانیم که رادیکال های آزاد چگونه به پوست آسیب می رسانند؛ رادیکال های آزاد سه نوع هستند اما عمدتاً با گونه های فعال اکسیژن (واکنش پذیر)  و گونه های فعال نیتروژن که به اختصار ROS)) نامیده می شود، شناخته می شوند. ما از هوای تنفسی (اکسیژن)، دود سیگار، نور خورشید ماوراء بنفش، استرس و دود در معرض ROS قرار می گیریم. اثرات ROS شوخی ندارد زیرا آنها به درم پوست آسیب می رسانند و سبب تخریب DNA، سلول ها، پروتئین ها، سد رطوبت، تخریب بافت و رنگ پوست شده و عملکرد سلول را تغییر می دهند.

محققان برای نشان دادن اثرات ROS و استرس اکسیداتیو با چشم غیر مسلح و اثبات عملکرد ویتامین C برای مقابله با آنها یک آزمایش ساده را با یک سیب انجام دادند، آنها یک سر برش خورده سیب را با یک لایه نازک سرم ویتامین C پوشاندند و طرف دیگر را کاملاً دست نخورده رها کردند سپس سه ساعت منتظر نتیجه ماندند و در نهایت شاهد اتفاق عجیبی بودند!

طرف سیبی که با سرم ویتامین C پوشانده شده بود به هیچ وجه اکسید نشد. این نشان می دهد که چگونه ویتامین C موضعی می تواند از اکسیداسیون جلوگیری کند و بروند پیری را کند کرده و به تاخیر می اندازد.

ویتامین C بسیار واکنش پذیر است و هنگام قرار گرفتن در معرض گرما، نور، هوا و سایر مواد شیمیایی به راحتی خاصیت آنتی اکسیدانی خود را از دست می دهد به همین منظور برای جلوگیری از اکسید شدن و غیرفعال شدن آن از محصولات ویتامین C که در بسته بندی های مات و مبهم هوا وجود دارد استفاده کنید و ظرف حاوی این ویتامین را در یک محیط تاریک و خنک نگهداری کنید. اگر محصول شما تغییر رنگ داده و قهوه ای شده است بهتر است آن را دور بریزید و یک بطری جدید جایگزین کنید، زیرا این تغییر رنگ نشان می دهد که فرمول اکسید شده است و دیگر موثر نیست.

فواید ویتامین C برای پوست

ویتامین C یک عنصر چشمگیر برای مراقبت از پوست است که در مناطق زیر موثر است:

محافظت در برابر عوامل استرس زای محیطی: به عنوان یک آنتی اکسیدان، یکی از عملکردهای اصلی ویتامین C محافظت از پوست است. فرایندهای طبیعی سلولی  و همچنین آسیب های محیطی مانند نور ماوراء بنفش و آلودگی  باعث ایجاد رادیکال های آزاد در پوست می شوند.

رادیکال های آزاد ذاتاً مولکول های ناپایداری هستند که به سلول ها آسیب می رسانند و باعث تیرگی پوست، چین و چروک و حتی سرطان می شوند. ویتامین C با مهار این رادیکال های آزاد از پوست محافظت می کند، آن را سالم نگه می دارد و علائم قابل مشاهده پیری را بهبود می بخشد.

تولید کلاژن را تقویت می کند: ویتامین C نقش مهمی در سنتز کلاژن دارد. کلاژن به پوست ما پشتیبانی و ساختار می بخشد و با افزایش سن  ما متوجه چین و چروک و خطوط می شویم. ویتامین C یک فاکتور لازم برای ساخت بسته های کلاژن است.

لکه های قهوه ای را روشن می کند: ویتامین C در روشن شدن لکه های ناخواسته قهوه ای یا کاهش تغییر رنگ قهوه ای با مسدود کردن مسیر سنتز رنگدانه ها نیز مفید است.

عوارض جانبی ویتامین C

به طور کلی  ویتامین C برای استفاده روزمره بی خطر است اما در غلظت های بالا ممکن است تحریک کننده باشد  به خصوص اگر با سایر اسیدها مخلوط شود. اشخاصی که  پوست بسیار حساس دارند نمی توانند آن را تحمل کنند و در این صورت باید از مصرف آن اجتناب کنند. بسیاری از محصولات ویتامین C نیز روغنی و پرچرب هستند که می تواند برای کسانی که پوست چرب دارند مشکل ساز شود بنابراین  بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید تا یک مارک یا محصول مناسب برای نوع پوست شما تجویز کند.

نحوه استفاده محصولات ویتامین C

در مورد ویتامین C یکی از موضوعات بسیار بحث برانگیز این است که چه زمانی از روز برای استفاده مناسب است. در حالی که برخی معتقدند صبح برای محافظت از پوست بهترین زمان است و برخی دیگر طرفدار استفاده در شب هستند که ویتامین C پوست بیشتر تخلیه شود. اما به گفته متخصصان پوست قوام محصول بسیار مهم است،  چه تصمیم بگیرید صبح استفاده کنید  یا قبل از خواب، اما از استفاده همزمان محصولات ویتامین سی با بنزوئیل پراکسید خودداری کنید، همچنین پیشنهاد می کنند روزانه یا یک روز در میان از آنها استفاده کنید و اگر از سرم (رایج ترین وسیله برای ویتامین  C)  استفاده می کنید  آن را پس از پاکسازی صورت استفاده کنید.

ویتامین c

ویژگی های یک سرم ویتامین C روشن کننده استاندارد

یک بطری مات

ویتامین C ذاتاً ناپایدار است و در معرض نور و یا اکسیژن به سرعت تجزیه می شود به همین دلیل به دنبال محصولی بگردید که در بطری های مات قرار بگیرد (در صورت داشتن تلگراف پمپ ضد آب) امتیاز اضافی دارد. به همین ترتیب  همیشه اطمینان حاصل کنید که سرم ویتامین C خود را در یک مکان تاریک و خنک نگهداری کنید.

اسید اسکوربیک L

به دنبال این نوع ویتامین C که قوی ترین و فعال ترین نسخه است، باشید هرچند قیمت نسبتا بالاتری دارد و احتمال تحریک بیشتری نیز دارد. سایر نسخه ها با شدت کمتر عبارتند از: سدیم اسکوربیل فسفات و منیزیم اسکوربیل فسفات.

آنتی اکسیدان های دیگر

ویتامین C به طور هم افزایی عمل می کند  یعنی بسیار زیبا با سایر آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین E و فرولیک اسید بازی می کند.

سوالات متداول

ویتامین سی

نوع مواد تشکیل دهنده: آنتی اکسیدان

مزایای اصلی: از آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند، رنگ پوست را یکنواخت می کند و باعث تولید کلاژن می شود.

چه کسانی نباید از آن استفاده کنند؟ ویتامین C برای کسانی که پوست بسیار حساس دارند توصیه نمی شود و برای کسانی که پوست چرب دارند مشکل ساز است.

چقدر می توان از آن استفاده کرد؟ روزانه یا یک روز در میان از ویتامین C استفاده کنید.

به چه میزان تاثیرگزار است؟ ویتامین C با مکمل های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین E و اسید فرولیک به خوبی کار می کند که باعث افزایش اثربخشی و ثبات مولکول می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *