آرشیو بلاگ

درمان های خانگی برای درمان آبسه

درمان آبسه 784748748748674186574178541874186741

به گره های کوچک و قرمز ایجاد شده در منافذ پوست جوش یا آبسه می گویند که یکی از شایعترین علل بروز آنها، عفونت های ناشی از وجود برخی باکتریها مثل استافیلوکوک، استرپتوکوک و کلامیدیا (باکتری اختصاصی ناحیه واژن) است. با اینکه این باکتری ها به طور طبیعی در سطح پوست برخی از نواحی بدن وجود دارند ولی اگر چنانچه در صورت وقوع هر نوع بریدگی پوست راهی برای نفوذ به فولیکول های مو و غدد چربی پیدا کنند   باعث التهاب در فولیکول های مو شده و در اثر تجمع گلبول های سفید و بقایای سلول باعث ایجاد عفونت و نهایتا آبسه می گردند.

برای درمان آبسه روش های متعددی وجود دارد، در صورتی که شدت این آبسه ها بیشتر باشد مراجعه به پزشک و استفاده از کرم های موضعی و آنتی بیوتیک های تجویز شده از سوی پزشک توصیه می گردد. ولی بهتر است بدانید که شما می توانید با انجام انواع متدهای درمان خانگی، جوش و آبسه را درمان کرده و تا حدود زیادی از بروز مجدد آن ها جلوگیری نمایید. در این مقاله قصد داریم به ده روش خانگی درمان آبسه بپردازیم، پس بهتر است تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع درمان های خانگی برای درمان جوش و آبسه

عفونت باکتریایی در فولیکول های مو می تواند باعث ایجاد برجستگی های متورم، قرمز و دردناک در پوست شود که به جوش معروف است. این جوش ها به دلیل تجمع چرک بزرگ می شوند و می توانند آبسه ایجاد کنند. در حالی که جوش و آبسه معمولاً پس از ۱۰ روز برطرف می شوند، ولی اگر این عفونت ها بیشتر از ده روز طول بکشد ممکن است در طولانی مدت منجر به عوارض جدی در بدن شوند.

در این مقاله سعی داریم انواع درمان های خانگی و نکات مراقبت از خود که می تواند به بهبودی جوش و آبسه کمک کند، مورد بحث قرار دهیم.

درمان های خانگی زیر می توانند در درمان جوش و آبسه کمک کنند. با این حال، برای رد هرگونه حساسیت یا واکنش پوستی، بهتر است حتماً تست پچ را انجام دهید.

 

درمان آبسه 784748748748674186574178541874186741

 

استفاده از حمام یا دوش مواد سفید کننده

هیپوکلریت سدیم، که به عنوان یک ماده سفید کننده شناخته می شود، دارای خواص ضد میکروبی در برابر باکتری استرپتوکوکوس اورئوس است. از آنجا که این ماده می تواند برای پوست تحریک آمیز باشد و اثرات مضر داشته باشد، توصیه می شود از سفید کننده های رقیق بدین منظور استفاده کنید.

روش استفاده از این روش

یک چهارم وان خود را با آب پر کنید و در هر گالن آب ۱ قاشق چایخوری سفید کننده مخلوط کنید. ۱۰ دقیقه در آن غوطه ور شوید و سپس بدن خود را با آب ولرم بشویید. یک پنبه را با محلول سفید کننده رقیق آغشته کرده و به عنوان دستمال مرطوب استفاده کنید.

نکته احتیاطی: سعی کنید این محلول با سر و چشم های شما تماس نداشته باشد از افزودن مواد آرایشی، روغنی یا محلول به آب حمام خودداری کنید. از انجام این روش برای درمان کودکان یا بیماران آسم جدا خودداری کنید.

استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از ترکیباتی است که کاربردهای درمانی متعددی دارد و یکی از آنها کمک به کنترل عفونت های پوستی است. روغن درخت چای حاوی مواد مختلفی چون ترپینن-۴-اول است که با خاصیت ضد عفونی کننده و ضد باکتری خود، باعث از بین بردن برخی باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می شود. این ترکیب همچنین می‌تواند با افزایش فعالیت گلبول‌های سفید خون قدرت مبارزه بدن با میکروب‌ها را بالا ببرد. بنابراین خاصیت میکروب‌زدایی این ترکیب باعث می‌شود روغن درخت چای درمانِ طبیعیِ ارزشمندی برای درمان مشکلات قارچی و باکتریایی پوست باشد.

روش استفاده از این ماده اعجاب انگیز:

۳-۵ قطره روغن درخت چای را با یک قاشق چایخوری روغن حامل مانند روغن کرچک، نارگیل یا روغن زیتون رقیق کنید و با استفاده از یک پنبه، مخلوط روغن را به منطقه آلوده بمالید. تاثیر ترکیب این ماده با زردچوبه نیز بسیار کارآمد خواهد بود. در صورت عدم دسترسی به روغن درخت چای می توانید از روغن سیاه دانه یا گل میخک  به جای آن استفاده کنید.

 

درمان آبسه 96876789687967868796

 

استفاده از روغن کرچک

روغن کرچک حاوی اسید ریسینولئیک است که یک اثر ضد باکتریایی و ضد میکروبی ایجاد می کند. علاوه بر این، دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کنترل قرمزی و تورم کمک کند. با استعمال این ماده روی پوست خود می‌توانید از رشد باکتری‌هایی مضر پوستی جلوگیری کنید.

روش استفاده: روغن کرچک را به کمک پنبه آغشته به این روغن  به محل جوش یا آبسه خود بمالید.

استفاده از خمیر زردچوبه

ترکیب فعال موجود در زردچوبه، معروف به کورکومین، هنگام استفاده موضعی  به کنترل عفونت و التهاب کمک می کند. این ماده در صورتی که خوراکی مصرف گردد به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خون را تصفیه می کند.

روش استفاده: با خرد كردن قسمت های مساوی زردچوبه و زنجبیل، یك خمیر درست كنید و آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. ناحیه را با پارچه تمیز بپوشانید و بگذارید چند ساعت روی آن بماند. از این درمان ۳-۴ بار در روز استفاده کنید.  همچنین می توانید هر شب مخلوط شیر و زردچوبه را مصرف کنید. برای تهیه این ترکیب کافی است ۱ قاشق غذاخوری زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم مخلوط کنید و قبل از خواب بنوشید.

از برگ چریش استفاده کنید

برگ چریش می تواند به کنترل جوش و آبسه کمک کند، چریش حاوی خواص ضد التهابی و ضد باکتری است که می تواند به کنترل رشد باکتری های ایجاد کننده جوش و آبسه در پوست کمک کند.

نحوه استفاده:

با خرد كردن چند برگ چریش در مقداری آب، خمیر درست كرده و آن را به مناطق آسیب دیده بمالید. پس از حدود نیم ساعت پوست خود را با آب ولرم شستشو دهید.

روش دیگر استفاده از این ماده اینست که با جوشاندن برگ های چریش در آب یک محلول ضد عفونی کننده ایجاد کنید، که می تواند برای شستشوی پوست مورد استفاده قرار گیرد.

از روغن رقیق شده چریش می توانید به عنوان دارویی برای درمان لکه های پوستی استفاده کنید.

استفاده از سیر برای درمان جوش و آبسه

سیر دارای خواص ضد باکتری است که می تواند به مهار رشد باکتری های استافیلوکوک نیز کمک کند.

روش استفاده: یک حبه سیر را خرد کرده و با عسل، زردچوبه و سیر مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. خمیر را روی پوست داری جوش و آبسه بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه روی پوست بماند سپس آن را شستشو دهید. همچنین می توانید از مخلوط حبه سیر خرد شده و پیاز نیز استفاده کنید.

 

درمان آبسه 9678968749687967869

 

استفاده از عسل

عسل دارای خواص ضد باکتریایی عجیبی است که حتی می تواند به کنترل رشد باکتری های مقاوم در برابر درمان های استاندارد آنتی بیوتیک کمک کند. توصیه می شود فقط از عسل خام، ارگانیک یا دارای درجه پزشکی استفاده کنید.

روش استفاده: عسل را به مناطق آسیب دیده بمالید یا قبل از استفاده آن را با زردچوبه مخلوط کنید. بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب ولرم بشویید.

نقره کلوئیدی را امتحان کنید

نقره کلوئیدی دارای فعالیت ضد باکتریایی است که معمولاً برای پانسمان زخم استفاده می شود تا از رشد باکتریهای عفونی در محل زخم جلوگیری کند. شما می توانید محلول نقره کلوئیدی را به صورت موضعی روی جوش خود قرار دهید، یا از پمادهای حاوی نقره کلوئیدی استفاده کنید.

احتیاط: از مصرف خوراکی نقره کلوئیدی جدا خودداری کنید.

استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب می تواند به کنترل جوش های صورت کمک کند، چرا که از زمان های قدیم به عنوان یک داروی درمانی برای جوش شناخته می شود هر چند هیچ مدرک علمی برای اثبات اثر بخشی آن وجود ندارد.

روش استفاده: ۱ قاشق چایخوری سرکه سیب را با ۳ قاشق چای خوری آب رقیق کنید و محلول را به مناطق آسیب دیده بمالید.

حمام نمک اپسوم بگیرید

نمک اپسوم یا نمک حمام ترکیبی شیمیایی است که از منیزیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است. استفاده از حمام نمکی اپسوم یکی دیگر از روش های درمان خانگی است که می تواند به کنترل جوش و آبسه کمک کند.

روش استفاده:  نصف فنجان نمک اپسوم را در آب حمام خود اضافه کنید و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه در آن غوظه ور شوید.

اقدامات خودمراقبتی برای جوش و آبسه

برای کمک به بهبود جوش و آبسه و جلوگیری از عوارض، اقدامات خودمراقبتی زیر را باید در خاطر داشته باشید:

  • سعی در تخلیه جوش ها با خراشیدن، فشار دادن، نیشگون گرفتن نداشته باشید زیرا باعث می شود عفونت به قسمت های عمیق تر پوست نفوذ کند.
  • پوست خود را تمیز نگه دارید. مناطق آسیب دیده را به آرامی و با پاک کننده ملایم دو بار در روز بشویید و به آرامی آن را خشک کنید.
  • بهداشت را حفظ کنید. آبسه های تخلیه را با محلول های ضد عفونی کننده دو بار در روز تمیز کنید.
  • یک پارچه تمیز را در آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را بیرون بیاورید. پارچه را به مدت نیم ساعت، تقریباً چهار بار در روز، روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا تخلیه آن کمک کند.
  • آبسه های باز را هر روز با یک باند تمیز بپوشانید.
  • از به اشتراک گذاشتن حوله یا پارچه دستشویی با افراد دیگر خودداری کنید. علاوه بر این، از پارچه های شستشوی جداگانه برای مناطق آسیب دیده و سایر اعضای بدن استفاده کنید.
  • لباسهای گشاد بپوشید.
  • پارچه ها و حوله ها یا پارچه های دستشویی خود را با آب گرم بشویید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *