آرشیو بلاگ

درباره بوتاکس بیشتر بدانید!

بوتاکس 2554228788935

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نام اختصاری سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که از آن برای از بین بردن چین و چروک استفاده می شود. این عمل درمانی و زیبایی یک روش سریع، غیر تهاجمی، کم خطر و ایمن و مطمئن است. با تزریق دوزهای بسیار کنترل شده ای از این ماده به طور مستقیم در ماهیچه ها عملکرد آنها را کاهش داده  و به این طریق خطوطی را که در اثر پرکاری ماهیچه ها در صورت ایجاد شده اند را از بین می برد و در نتیجه سبب بازگشت دوباره طراوت و شادابی به پوست می شود.

امروزه در کشورهای توسعه یافته بخصوص کشورهای اروپایی جهت رفع چین و چروک صورت و حجم دهی به عضلات از ترکیبات تزریقی متعددی استفاده می شود. این ترکیبات را می توان در دو دسته کلی تقسیم بندی کرد:

ترکیبات فلج کننده: این ترکیبات بیشتر برای رفع چین و چروک نواحی پیشانی و دور چشم تزریق می شوند و با فلج کردن عضلات آنها ، اسپاسم آن نواحی را رفع کرده و مانع از انقباض عضلات می شوند و به این طریق چین و چروک ها برطرف می شوند. اثر این ترکیبات بین ۳ تا ۶ ماه است. برای رفع چروک اطراف چشم و  پیشانی می توان از بوتاکس استفاده کرد. این روش بیشترین کاربری را در زیبایی صورت دارد و بازیگران هالیودی مشتریان ثابت این عمل زیبایی هستند.

ترکیبات پرکننده: این ترکیبات با پرکردن شیارهای ایجاد شده در صورت باعث رفع چین و چروک می شوند. از این ماده در پر کردن خط خنده، گودی زیر چشم، افزایش حجم لب ها، رفع لاغری دست و صورت، افزایش حجم گونه و سایر اندام مانند سینه و باسن استفاده می شود. این ماده برای ایجاد تغییرات محدود در حالت بینی نیز کاربرد دارد. بیماری سالک که در اثر گزش یک نوع پشه ایجاد می شود و فرورفتگی های عمیقی در صورت ایجاد می کند نیز با این روش قابل درمان است.

 

بوتاکس 2554228788935

انواع ترکیبات پرکننده: ( ژل ها)

این ترکیبات که ژل نیز خوانده می شوند؛ چروک های عمیق و گودی ها را پر می کنند و همچنین از آن ها برای برجسته کردن گونه و لب نیز استفاده می شود. اثر این ژل ها بین ۶ ماه تا ۶ سال می باشد. این ترکیبات پرکننده دو نوع هستند:

ژل های دائم: امروزه ژل های دائم به طور عمده شامل پلی اکریل آمید و پلی متیل متاکریلات می باشند که خود دارای انواع مختلفی هستند و مطالعات زیادی بر روی برخی از آنها انجام شده که نشان می دهد این ترکیبات غیر قابل جذب و تجزیه شدن هستند، از این رو شایعات مبنی بر سرطان زا بودن و ایجاد حسایت کردن این ژل ها درست نمی باشد بلکه تطابق کامل این ترکیبات با بافت پیوندی بدن و یکنواختی کامل آن نیز به اثبات رسیده است.

ژل های دائم همانطور که از نامشان پیداست همیشگی هستند؛ اما به دلیل بالا رفتن سن و در نتیجه تحلیل عضلات این ماده نیز بعد از گذشت پنج  الی شش سال کوچک تر می شود. در کل ماندگاری این ژل ها بین پنج تا ده سال است.

ژل های موقت: این ژل ها بین شش تا هجده ماه ماندگاری دارند. ژل های موقت مانند کلاژن ها و هیالورونیک اسیدها هستند و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، رستيلن، ماتریدکس و… دارند.

نکات مهم قبل از ترریق بوتاکس

توصیه می شود يك هفته قبل از تزریق بوتاكس از مصرف هر گونه مشروبات الكلی خودداری کنید. بوتاكس معمولا برای رفع يا كاهش چروكها پيشنهاد مي گردد، از اثرات جانبی تزريق بوتاكس كبودی اندک می باشد. پس از تزريق بوتاكس از مصرف آسپرين و داروهای مشابه خوداری نماييد. برای تزریق بوتاکس به منظور سر كردن درد نيازي به بيهوشی نيست مگر اينكه خود بيمار درخواست كند.

روش های تزریق بوتاکس

برای تزریق بوتاکس به طور معمول نیازی به بی حسی نیست اما در مواردی نیم ساعت قبل از انجام تزریق می توان از پماد بی حسی موضعی استفاده کرد. زمان لازم برای انجام این عمل زیبایی حداکثر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می باشد. تزریق بوتاکس با استفاده از سوزن های بسیار ظریف به عضلات مورد نظر می باشد که با درد اندکی همراه است. برای این کار پزشک پس از ضد‌عفونی کردن پوست صورت، مقادیر کمی از بوتاکس را در بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌کند. البته ممکن است در محل تزریق، سوزش و قرمزی خفیف ایجاد ‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. برای رفع کامل چین و چروک تعداد تزریق بسته به میزان چین و چروک دارد. برای ظاهر شدن اثر بوتاکس می بایستی حدود یک هفته تحمل داشته باشید. اما برای مشاهده نتیجه ی نهایی نیاز به دو هفته زمان دارید. ناگفته نماند اگر درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمان باز می گردد.

کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی

تزریق بوتاکس صرفا برای زیباسازی نیست و موقعیت های مختلفی وجود دارند که نیازمند انجام  بوتاکس هستند که از شایع ترین آنها می توان به هیپرهیدروزیس ( تعریق بیش از حد) اشاره کرد.

هیپرهیدروزیس بدون دلیل مشخص، یک علت شایع تعریق بیش از حد در ناحیه کف دست ، زیر بغل، صورت و کف پا است. این حالت گاهی آنقدر آزار دهنده است که نیاز به درمان طبی پیدا می کند. این مشکل را از طریق بوتاکس می توان کنترل کرد.

بهترین سن انجام بوتاکس

متاسفانه تصور غلط اینکه بوتاکس تنها برای کسانی است که دچار چین و چروک شده اند؛ همه گیر شده است. این در حالی است که در کشورهای اروپایی و آمریکا بسیاری از جوانان از سن ۱۸ الی ۲۰ سالگی با تزریق بوتاکس از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کنند.

بهترین زمان شروع تزریق بوتاکس در افراد مختلف، متفاوت است. سبک زندگی اشخاص در این مقوله اهمیت بسزایی دارد. افرادی که در صحبت کردن حرکات میمیک بیشتری دارند یا در هنگام تمرکز اخم می کنند، افراد سیگاری، مصرف کنندگان الکل و کسانی که زمان زیادی در معرض آفتاب قرار می گیرند بیشتر مستعد چروک های زودرس پوست صورت هستند.

در نتیجه هر فردی به گونه ای متفاوت روند پیری خود را دارد، پس نمی توان هیچ سنی را به عنوان بهترین سن برای انجام بوتاکس تعیین نمود.

آیا شما بعد از تزریق بوتاکس طبیعی به نظر می رسید؟

نتایج به دست آمده بعد از تزریق بوتاکس متفاوت است اما در کل نمای ظاهری چهره هرگز بر هم نمی خورد. بوتاکس بعد از چند روز باعث شل شدن و از کار افتادگی عضلات می شود اما نگران نباشید چون شما می توانید با همین شرایط مثل سابق لبخند بزنید و به انجام کارهای روزمره خود باز گردید.

عوارض احتمالی بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق آن ایجاد می‌شود. به عنوان مثال اگر بوتاکس در نقاط صحیح صورت تزریق نشود یا دوز دارو کنترل نشده  و بیش از حد مجاز تزریق شود، دارو رقیق شده و پخش شود یا نقاطی که تزریق می‌شود فشار و ماساژ داده شود یا اگر از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شود و تزریق به ‌وسیله اشخاص غیر متخصص و در مکان‌های نامناسب مثل آرایشگاه‌ ها صورت گیرد، احتمال ایجاد عارضه افزایش پیدا می‌کند و اگرنه بوتاکس به خودی خود عارضه چندانی ندارد. اگر هم عارضه‌ای داشته باشد برای مثال سبب سردرد گذرا و علائمی شبیه سرما خوردگی بعد از تزریق می‌شود یا موجب اندکی افتادگی پلک می ‌شود که این عوارض گذراست و خطرناک نیست.

موارد ممنوعه برای تزریق بوتاکس

۱-       دوران بارداری

۲-       در سنین کمتر از ۱۸ سال و بالاتر از ۷۵ سال

۳-       اشخاصی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنند.

۴-       افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی

۵-       افراد مبتلا به ام اس، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه

۶-       کسانی که دچار ضعف عمومی یا عفونت فعال هستند.

۷-       افراد مبتلا به فلج عضلانی

۸-       واکسیناسیون در ۲ هفته اخیر

یک درمان جدید با بوتاکس

کاربرد تزریق بوتاکس تنها برای رفع چین و چروک صورت، درمان اسپاسم های گردن، کنترل تعریق، میگرن و … منحصر نمی شود. رفع افتادگی سینه را نیز باید به این فهرست اضافه کرد. می توان  با تزریق بوتاکس به ماهیچه‌های کوچک قفسه صدری  به برگشت ماهیچه‌های سینه و درمان افتادگی آنها کمک کرد. البته این در حد یک نظریه است و به دلیل پیچیدگی روش کار باید بررسی های بیشتری انجام شود تا به مرحله اجرا برسد.

 

بوتاکس 89075432113

 

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت از بوتاکس از اهمیت بالایی برخوردار است. مهمترین اعمال برای مراقبت از بوتاکس به شرح زیر است:

  • از ماساژ دادن و لمس قسمت تزریق بوتاکس حداقل ۲۴ ساعت بپرهیزید. لمس آن باعث می شود ماده تزریق شده به سایر نواحی پوست نیز منتقل شود.
  • از فعالیت های سنگین فیزیکی دوری کنید.
  • الکل مصرف نکنید.
  • اگر در قسمت های تزریق دچار کبودی شدید می توانند از آرنیکا و یا ویتامین K استفاده کنید.
  • بعد از تزریق بوتاکس از لایه برداری هایی مانند میکرودرم و سایر لایه برداری های شیمیایی پرهیز کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *