آرشیو بلاگ

باید ها و نبایدهایی که برای پیشگیری از بروز بثورات زیربغل باید انجام داد.

بثورات زیر بغل 968457964785967485964875964856987469

زیر بغل حفره ای است که بین دیواره سینه، ماهیچه های شانه و قسمت بالای بازو قرار گرفته است و یک محیط گرم و مرطوب ایجاد می کند که برای رشد میکروب های عامل عفونت مکان مناسبی است، به ویژه اگر در مورد بهداشت شخصی خود سهل انگاری کنید. به علاوه، پوست چین خوردگی را نیز ایجاد می کند که باعث مالش بیشتر سطوح مختلف پوستی روی هم می شوند. عفونت و اصطکاک اغلب منجر به ایجاد این بثورات زیر بغل می شود.

بثورات زیر بغل افراد را از هر نوع پوستی تحت تأثیر قرار می دهد، اما عوامل خاصی می توانند شما را مستعد ابتلا به آنها کنند. این عوامل شامل رعایت بسیار ضعیف بهداشت شخصی همانطور که قبلاً ذکر شد، به علاوه تعریق زیاد و اضافه وزن، از جمله عوامل خطر دیگر است. نیازی به گفتن نیست که راش زیر بغل در ماه های گرم تابستان شایع است.

 

بثورات زیر بغل 968457964785967485964875964856987469

 

انواع بثورات زیر بغل

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک که به عنوان اگزما نیز شناخته می شود، معمولاً در دوران کودکی شروع می شود. اگزما بیشتر در چین های بدن مانند پشت زانو، داخل آرنج یا زیر بغل دیده می شود و معمولاً قرمز، خارش دار است و می تواند پوسته پوسته شود.

درماتیت سبورئیک

یکی دیگر از انواع بثورات زیر بغل که در اثر تولید بیش از حد سبوم یا چربی پوست ایجاد می شود درماتیت سبورئیک است که  به صورت تکه های چربی پوسته پوسته یا فلس مانند ظاهر می شود. به دلیل چربی اضافی ممکن است پوسته ها سفید یا زرد رنگ شوند. برخی از نوزادان نوعی درماتیت سبورئیک را تجربه می کنند. این حالت معمولاً در پوست سر، گوش ها، صورت و زیر بغل خود را نشان می دهد.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی زمانی ایجاد می شود که پوست شما با آلرژن یا محرک تماس پیدا کند. عطر موجود در دئودورانت یا لوسیون، نوع پارچه پیراهن شما، و مواد شوینده جدید می تواند منجر به درماتیت تماسی زیر بغل شما شود.

کاندیدا

کاندیدا یا کاندیدیازیس در اصل یک عفونت قارچی است که بیشتر در نواحی مرطوب پوست مانند زیر بغل ایجاد می شود. می تواند موارد زیر را باعث شود:

ورم

خارش

پوسته پوسته شدن

بثورات قرمز

کاندیدا می تواند در هوای گرم، زیر لباس تنگ یا به دلیل رعایت نکردن بهداشت بدتر شود. برخلاف سایر بثورات زیر بغل که ممکن است بدون نیاز به درمان دارویی درمان شوند، بثورات کاندیدا بهتر است توسط یک کرم ضد قارچ درمان شود.

اقدامات خود مراقبتی برای راش زیر بغل

در اینجا برخی از بایدها و نبایدها وجود دارد که می تواند بثورات زیر بغل را تسکین داده و باعث بهبود پوست شود:

برای جلوگیری از تجمع عرق زیر بغل خود، مرتباً حمام رفته و یا دوش بگیرید. آب سرد می تواند به صورت آنی هرچند به طور موقت، باعث تسکین فوری خارش و سوزش ناشی از چنین بثوراتی شود.

همیشه از شامپو بدن بدون مواد شیمیایی مضر و حاوی مواد طبیعی و آبرسان برای شستشو و تمیزکردن زیر بغل خود استفاده کنید که پوست شما را بدون هر نوع تحریک یا خشکی تمیز کند. چنین محصولاتی به حفظ تعادل pH پوست و جلوگیری از عفونت های ثانویه نیز کمک می کند.

تا زمانی که بثورات زیر بغل همچنان ادامه دارند، از پاکسازی موهای زیر بغل خود اجتناب نمایید.

از عطرها، دئودورانت ها، رول ها یا هر نوع محصولات معطر پوستی زیر بغل خود استفاده نکنید زیرا می توانند باعث تشدید بثورات زیر بغل شود. عطرهای اضافی مورد استفاده در این محصولات، مواد شیمیایی مضری هستند که رطوبت پوست شما را از بین می برد و یکپارچگی ساختاری آن را تضعیف می کند.

لباس های سبک بپوشید که از پارچه های نرم در آن استفاده شده و به پوست نمی چسبند یا به آن نمی مالند، مانند پنبه، و زیر بغل شما را به طور مناسب تهویه می کند. لباس های تنگ می توانند باعث تماس با بثورات زیر بغل شده و  آنها را تشدید کنند. لباس هایی که از پارچه های مصنوعی یا زبر ساخته شده اند، می توانند بثورات را با به دام انداختن عرق بیشتر و مالیدن به پوست تشدید کنند.

مطمئن شوید که زیر بغل خود را بعد از حمام خشک کنید، در غیر این صورت رطوبت به دام افتاده در ناحیه زیر بغل می تواند عفونت را بدتر کند. کار خشک کردن ناحیه زیر بغل را در صورت وجود راش ها با حوله انجام ندهید، ترجیحا از یک حوله نرم و تمیز  به آرامی کار خشک کردن را انجام دهید تا اصطحکاک ناشی از حوله زخم ها را تحریک نکند.

مایعات فراوان بنوشید تا بدن خود را از درون آبرسانی و خنک کنید. کم آبی بدن بثورات زیر بغل را بدتر می کند، همچنین می تواند توانایی بدن شما را در مبارزه با عفونت ناشی از بثورات زیر بغل سرکوب کند.

از یک رژیم غذایی مغذی و متعادل با دوز زیاد غذاهای غنی از ویتامین C مانند پرتقال، لیمو، گوجه فرنگی و کلم بروکلی استفاده کنید. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که باعث بهبود سریع تر راش زیر بغل می شود و در عین حال ایمنی بدن شما را برای مبارزه با عفونت زمینه ای تقویت می کند.

یکی دیگر از روش های کنترل بثورات زیربغل استفاده از پودر ضد چروک برای زیر بغل است تا بدین طریق بتوانید اصطکاک بین چین های پوستی را به حداقل برسانید.

از خراشیدن بثورات زیر بغل جدا بپرهیزید زیرا می تواند به پوست شما آسیب برساند و باعث ایجاد ناراحتی بیشتر، زمان بهبود بیشتر و گاهی عفونت های ثانویه شود.

برای جلوگیری از گسترش عفونت، وسایل شخصی خود، مانند حوله ، تیغ و سایر لوازم خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

 

بثورات زیر بغل 74964859648696489797899

 

پرسش های متداول در مورد بثورات زیر بغل

چرا از دئودورانت خود بثورات زیر بغل می گیرم؟

افراد معمولاً پس از استفاده از دئودورانت دچار بثورات زیر بغل می شوند زیرا به یک یا چند جزء آن حساسیت دارند، از جمله ترکیبات معطر استفاده شده در آن که برای پوست بسیار مضر هستند. سایر مواد محرک که می توانند باعث ایجاد جوش شوند شامل پروپیلن گلیکول، مواد نگهدارنده و مرطوب کننده های موجود در این مواد شیمیایی است.

اگر پوست حساسی دارید، بهتر است قبل از خرید دئودورانت ها و سایر محصولات پوستی، فهرست مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنید تا از وجود یا عدم وجود آلرژن های احتمالی مطمئن شوید.

آیا امکان عفونت قارچی در زیر بغل وجود دارد؟

بله، محدوده مرطوب و گرم زیر بغل شما محل مناسبی برای ایجاد گونه های قارچی است که به طور طبیعی بدون آسیب رساندن روی پوست قرار می گیرند، اما در صورت اجازه رشد بیش از حد می توانند باعث ایجاد عفونت شوند.

این قارچ ها شامل مخمر کاندیدا، که نوعی قارچ است  و عفونت ناشی از آن کاندیدیازیس نامیده می شود. عفونت قارچی در زیر بغل با خارش، سوزش و بثورات زیر بغل مشخص می شود.

بثورات زیر بغل می تواند خارش دار و ناراحت کننده باشد. در شرایط خاص می تواند شدید شود و در نتیجه باعث ناراحتی و خونریزی شود. برای جلوگیری از مشکلات بعدی، بهتر است بلافاصله بثورات را درمان کنید. اگر جوش زیر بغل دارید و مطمئن نیستید که چه چیزی باعث ایجاد آن شده است، بهترین کار این است که با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک با بررسی دقیق علت اصلی این مشکل پوستی را شناسایی کرده و بهترین درمان را برای آن توصیه می کنند.

زیر بغل شما محل اصلی تحریک است. ممکن است بلافاصله نتوانید بثورات زیر بغل را مشاهده کنید ، اما خارش و سوزش در برخی موارد غیر قابل تحمل است.

بثورات زیر بغل می تواند برآمدگی و قرمز یا پوسته پوسته و سفید باشد. بسیاری از موارد می توانند باعث بثورات زیر بغل شوند و به همین ترتیب ، بسیاری از درمان ها می توانند آنها را برطرف کنند. تعیین علت بثورات ، یافتن تسکین را آسان تر می کند.

بثورات زیر بغل می تواند از چند ساعت تا چند ماه طول بکشد. اکثر بثورات را می توان به راحتی با درمان های خانگی یا درمان های بدون نسخه درمان کرد. با این حال ، مهم است که بدانید چه چیزی باعث ایجاد بثورات پوستی می شود قبل از اقداماتی برای درمان و جلوگیری از بثورات بعدی.

به عنوان مثال ، بثورات ناشی از هوای گرم معمولاً به سرعت از بین می روند. بثورات ناشی از شیوه زندگی یا بیماری های پوستی شما ممکن است بیشتر طول بکشد و ممکن است به درمان خاصی نیاز داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *