آرشیو بلاگ

با روغن نارگیل و ژل آلوئه ورا یک مرطوب کننده قوی بسازید!

پوست 874874874857485715

در این مقاله قصد داریم درباره ماسک صورت روغن نارگیل و مرطوب کننده ژل آلوئه ورا برای پوست، مواد لازم برای تهیه این ماسک صورت و نحوه تهیه مرطوب کننده ژل آلوئه ورا صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

یک رژیم عالی و موثر برای مراقبت از پوست باید شامل سه مرحله اساسی باشد: پاک کردن، تقویت و مرطوب سازی که به ترتیب انجام می شود.

پاکسازی لازم است تا پوست از آلودگیهایی که در طول روز روی آن می نشیند پاک شود، در غیر این صورت منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد عفونتهای پوستی می شود.

تقویت پوست به شما کمک می‌کند تا منافذ پوستی شما سفت شده و pH پوست متعادل شود. پوست سالم برای جلوگیری از رشد بیش از حد میکروبی و جلوگیری از عفونتهای پوستی باید کمی اسیدی باقی بماند.

مرطوب سازی برای حفظ و تقویت یکپارچگی ساختاری پوست بسیار مهم است. این نوع روانکاری موضعی به شما لطافت و شادابی می دهد.

خشکی پوست تمایل به انعطاف پذیری کمتری دارد و در صورت کشش بیش از حد یا تحت فشار قرار گرفتن به راحتی شکسته می‌شود. این تجزیه الیاف پوست منجر به از بین رفتن قابلیت ارتجاعی و در نتیجه افتادگی پوست می شود. پوست شل تمایل به چین و چروک دارد و در نتیجه چین و چروک و خطوط ریز ایجاد می شود.

به علاوه، با افزایش سن، سنتز کلاژن در بدن به تدریج کاهش می یابد. کلاژن اصلی ترین پروتئین ساختاری است که برای ساخت سلول های پوستی جدید مورد نیاز است و عرضه ناکافی این پروتئین ترمیم پوست را دشوار می کند.

بنابراین، شما نباید خشکی پوست را بپذیرید زیرا باعث می شود در معرض انواع جدی و طولانی مدت آسیب پوستی باشید. درمان منظم پوست با مرطوب کننده موضعی باعث می شود که پوست شما ظاهر بهتری داشته و عملکرد مانع آن را تقویت کند. همچنین پوست با رطوبت مناسب کمتر در معرض آکنه است. بیشتر افراد آکنه را با پوست چرب مرتبط می دانند، اما این شرایط روی خشکی پوست نیز تأثیر می گذارد.

غدد چربی موجود در پوست چربی تولید می کنند تا بدن آن را به طور طبیعی هیدراته نگه دارد. وقتی پوست خشک می شود، این غدد بیش از حد چربی تولید می کنند تا کمبود رطوبت پوست را جبران کنند. چربی یا سبوم اضافی به تدریج در داخل منافذ پوست جمع شده و منجر به احتقان می شود.

منافذ مسدود شده محل تولید باکتریهای آکنه ساز هستند که از سبوم و بقایای پوست تغذیه می کنند و به آنها امکان تکثیر سریع و در نهایت باعث شکستگی می شود.

طیف وسیعی از مرطوب کننده ها در بازار موجود است که به اشکال مختلف (کرم  لوسیون و پماد) و سازگاری (بر پایه آب سبک یا بر پایه روغن غلیظ) موجود است. مرطوب کننده ای متناسب با نوع پوست و شرایط خودتان انتخاب کنید.

اما در اینجا یک مرطوب کننده وجود دارد که می توانید به راحتی با استفاده از مواد طبیعی کاملاً متناسب با انواع پوست، در خانه تهیه کنید.

 

پوست 874874874857485715

 

مرطوب کننده طبیعی

شما می توانید از مواد طبیعی مختلفی که معمولاً در بیشتر خانه ها وجود دارد، به عنوان مرطوب کننده های مناسب پوست استفاده کنید که مزایای مختلف دیگری نیز برای پوست شما فراهم می کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا پر از آنتی اکسیدان است  مانند ویتامین E که آسیب پوستی ناشی از رادیکالهای آزاد را مهار و ترمیم می کند.

رادیکالهای آزاد مولکولهای واکنشی هستند که به سلولهای سالم پوست حمله می کنند تا تجزیه کلاژن و التهاب را القا کنند. در صورت عدم کنترل، فعالیت رادیکالهای آزاد می تواند DNA سلول های پوستی شما را از بین ببرد و زمینه ساز سرطان پوست شود.

ژل آلوئه ورا برای محافظت و تغذیه آن در سطح سلولی به عمق پوست نفوذ می کند. به علاوه، ویتامین E به تولید سلول های پوستی جدید کمک می کند تا زخم ها و جای زخم ها را بهبود بخشد و بازسازی سالم پوست را تسهیل کند.

ژل آلوئه ورا به عنوان یک ماده مرطوب کننده عمل می کند، این ماده رطوبت را از محیط می گیرد و آن را در پوست قفل می کند تا آبرسانی پایدار داشته باشد. این ماده همچنین به عنوان یک عامل ضد التهاب برای تسکین قرمزی، درد، تورم و خارش همراه با بیماری های شایع پوستی مانند آکنه و اگزما عمل می کند.

علاوه بر این، آلوئه ورا دارای یک اثر خنک کننده است، که به آرامش پوست تحریک شده یا آفتاب سوخته کمک میکند و در عین حال باعث بهبودی میشود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل به طور معمول به عنوان روغن مو استفاده می شود، اما یک مرطوب کننده عالی پوست را نیز محسوب میشود.

روغن نارگیل به راحتی جذب پوست می شود تا پوست در سطح عمیق تری مرطوب شود. این امر در مورد اکثر روغن های دیگر که روی سطح می مانند و پوست شما را بسیار چرب می کند، صدق نمی کند. تجمع چنین روغن هایی روی پوست می تواند منافذ پوست شما را مسدود کند و در نتیجه باعث آکنه و سایر مشکلات پوستی شود.

علاوه بر این، این روان کننده پوست، برای جلوگیری از تحریک کننده های خارجی و میکروبهای ایجاد کننده عفونت، مانعی محافظتی بر روی پوست ایجاد می کند. روغن نارگیل همچنین از دست دادن آب ترانسپیدرمال را کاهش می دهد و دمای ایده آل پوست را در برابر تغییر شرایط آب و هوایی حفظ می کند.

روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است که میتواند با عفونتهای پوستی مقابله کرده یا از آن جلوگیری کند. با غیرفعال کردن رادیکالهای آزاد و سایر سموم که به سلولهای پوست آسیب می رسانند و باعث ایجاد مشکلات مختلف پوستی از جمله پیری زودرس می شود، سم زدایی پوست را تسهیل می کند.

بنابراین روغن نارگیل با تأمین آبرسانی  تغذیه و ترمیم سلول برای پوست شما به لطافت و جوان ماندن کمک می کند. ترکیب آن با ژل آلوئه ورا فواید پوست هر دو ماده را افزایش می دهد.

 

پوست 74874874896741896741874185741845

 

موم زنبور عسل

موم، مایعی چسبناک است که توسط زنبورهای عسل ترشح می شود. در صورت استفاده موضعی می تواند پوست را مرطوب، محافظت، جوان سازی و التیام بخشد. موم طبیعی و مرطوب کننده، آب را از هوا می گیرد و به پوست شما می رساند. همچنین در رطوبت ذاتی پوست مهر و موم می کند. بهترین چیز در مورد موم این است که پوست را بدون گرفتگی منافذ پوست عمیقا چرب می کند.

موم غنی شده با ویتامین هایی است که به ساخت سلول های جدید پوست برای ترمیم، تجدید و جوان سازی پوست کمک می کند. بازسازی پوست باعث می شود پوست شما محکم و کشیده شده و در ایجاد چین و چروک ها، خطوط ریز و سایر علائم پیری زودرس پوست تاخیر ایجاد شود و زخم، جای زخم و لکه های تیره سریع‌تر بهبود یابد.

موم اثر تسکینی بر روی پوست تحریک شده دارد. با ایجاد یک لایه محافظ در بالای اپیدرم که مانع از آلودگی های محیطی و سایر سموم خشن می شود، سد پوست را تقویت می کند. این لایه ضخیم به سختی توسط میکروارگانیسم های عامل عفونت شکسته میشود، بنابراین خطر عفونتهای پوستی را کاهش می دهد.

موم همچنین آلودگی، چربی و سلولهای مرده موجود در سطح پوست را به دلیل چسبناک بودن به دام می اندازد و از بین بردن آسان آنها را تسهیل می کند. بنابراین، میتواند پوست شما را بدون تحریک یا از بین بردن چربیهای طبیعی آن، لایه برداری کرده و تمیز کند.

 روغن ویتامین E

روغن ویتامین E برای صاف و لطیف نگه داشتن پوست، رطوبت و مواد مغذی برای پوست مهم است.  باعث بازسازی پوست می شود که شامل ریختن پوست آسیب دیده از سطح است تا از زیر با پوست سالم و جدید جایگزین شود.

بازسازی پوست یک روند تدریجی اما مداوم است که تقریباً یک ماه طول می کشد، اما استفاده منظم از روغن ویتامین E می تواند سرعت آن را کمی افزایش دهد. این نوع از آبرسانی مجدد پوست به کاهش لکه های تیره و چین و چروک کمک می کند.

بعلاوه، روغن ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که اثرات مخرب رادیکال های آزاد را که به طور کلی در کنار سایر مشکلات پوستی به پیری پوست کمک می کنند، به حداقل می رساند.

 

پوست 874874748949684857418574

 

روغنهای اساسی

روغنهای اساسی دارای خواص درمانی گیاهان دارویی هستند که از آنها استخراج شده اند و می توانند افزودنی عالی برای رژیم مراقبت از پوست باشند. بسیاری از روغنهای اساسی مختلف در بازار موجود است، اما شما باید آنهایی را انتخاب کنید که مناسب نوع پوست شما باشد و مشکل خاص پوست شما را برطرف کند.

روغنهای اساسی برخی ضد میکروبی و ضد باکتری و برخی ضد قارچ هستند.

اسانس اسطوخودوس برای انواع پوست مناسب است که کاربرد گسترده آن در داروهای زیبایی و محصولات مراقبت از پوست را توضیح می دهد. بدون نگرانی از واکنش های جانبی، می توانید با استفاده از این معجون درمانی پوست خود را با خیال راحت انجام دهید.

روغن ضروری کندر بیشتر به دلیل مزایای ضد پیری شناخته می شود. با افزایش سن به طور طبیعی سنتز کلاژن کاهش می یابد، به همین دلیل پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شروع به افتادگی و چروک شدن می کند. کاهش کلاژن همچنین باعث کند شدن تشکیل سلولهای جدید پوستی می شود.

پوست بالغ قادر به حفظ رطوبت به درستی نیست و منجر به خشکی می شود. پوست خشک هنگام کشیده شدن به راحتی پاره می شود و این امر بیشتر در ایجاد چین و چروک و خطوط ریز نقش دارد.

روغن کندر به تحریک نوسازی سلول کمک می کند و بنابراین این نوع آسیب پوستی را ترمیم کرده و پیری زودرس را مهار می کند. همچنین با کمک به شکل گیری پوست جدید برای جایگزینی لایه های بیرونی آسیب دیده، رنگ پوست شما را یکدست و روشن می کند.

طبیعت خنک کننده و شاداب کننده روغن نعناع به تسکین آکنه و سایر اشکال تحریک یا التهاب پوست کمک می کند. روغن نعناع همچنین یک ضد عفونی کننده طبیعی است که باکتریها و سایر میکروبهای پوست را از بین می برد تا از عفونت جلوگیری کند.

طرز تهیه مرطوب کننده روغن نارگیل و ژل آلوئه ورا

 • ¼ فنجان روغن نارگیل و همان مقدار موم را درون یک ظرف بخار بریزید و اجاق گاز را روشن کنید.
 • مخلوط را مرتب هم بزنید تا مواد بدون ایجاد توده به خوبی مخلوط شوند.
 • به محض ذوب شدن کامل موم، حرارت را خاموش کنید.
 • بگذارید به مدت ۱ساعت خنک شود.
 • به تدریج ¼ فنجان ژل آلوئه تازه را در مخلوط ریخته و همزمان آن را با مخلوط کن هم بزنید تا از تشکیل توده جلوگیری شود. مخلوط را تا زمانی که قوام سبک به دست آورد ادامه دهید.
 • ۱ قاشق غذاخوری روغن ویتامین E و ۳-۴ قطره از هر یک از روغنهای اساسی ترجیحی خود (روغن ضروری کندر، روغن نعناع فلفلی یا اسانس اسطوخودوس) اضافه کنید.
 • مخلوط را در یک ظرف شیشه ای منتقل کنید.
 • مقدار کمی را در یک ظرف کوچک ذخیره کرده و مواد اضافی را در یخچال قرار دهید تا ماندگاری آن بیشتر شود.

 

پوست 8748974978496741896754856741857

 

نحوه استفاده از مرطوب کننده

 • صورت خود را با یک پاک کننده ملایم و آب بشویید.
 • یک لایه نازک از این کرم صورت را روی پوست خود آغشته کنید و آن را به آرامی با حرکات دورانی به مدت ۱-۲ دقیقه ماساژ دهید تا به اندازه کافی جذب شود.
 • مرطوب کننده را دو بار در روز استفاده کنید.
کاربردهای جایگزین:

این کرم خانگی می تواند به عنوان یک مرطوب کننده لب یا لوسیون اصلاح برای نرم شدن موهای صورت شما استفاده شود تا با حرکت سریع تیغ به راحتی از بین برود.

حرف آخر

پیشگیری از آسیب پوستی نسبت به جبران آن آسان تر است، بنابراین بهتر است قبل از شروع سراشیبی از پوست مراقبت کنید. متخصصان پوست معتقدند که افراد باید از اوایل بیست سالگی به یک روال دقیق مراقبت از پوست متعهد شوند.

 

اما به خاطر داشته باشید که مراقبت از پوست بدون داشتن رژیم غذایی سالم و سبک زندگی ناقص است. اقدامات زیبایی موضعی به تنهایی نمی تواند سلامت پوست را تضمین کند. غذاهایی که می خورید می توانند سلامت پوست شما را تقویت یا کاهش دهند، بنابراین هوشمندانه انتخاب کنید. با تمرکز ویژه بر غذاهای غنی از آنتی اکسیدان و فیبر، یک رژیم غذایی متعادل و متناسب با تمام نیازهای غذایی خود مصرف کنید.

در طول روز مقدار زیادی آب (تقریباً ۸ لیوان) بنوشید تا پوست شما از درون آبرسانی شود. به اندازه کافی بخوابید، سطح استرس خود را مدیریت کنید، فعال بمانید، مصرف الکل و سیگار را قطع کنید تا پوست در بهترین وضعیت سلامتی باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *