آرشیو بلاگ

نکات مهم برای نحوه شست‌وشوی لباس افراد دارای اگزما

شستشو 4874848748748741874187

افرادی که پوست خشک و حساس دارند باید بدانند که استفاده از شوینده می تواند این وضعیت را بدتر کند: حتی پس از شستشو، برخی از مواد می توانند روی لباس شما باقی بمانند، بنابراین نحوه شست و شوی لباس افراد دارای اگزما می تواند سلامت پوست را تعیین کرده و آنها را از آلرژی‌های دردناک نجات دهد.

اگزما (درماتیت آتوپیک) بیماری است که در آن بخش هایی از پوست دچار خارش، التهاب، زبری و ترک می شوند و بسیاری از مردم به دلیل ماده شوینده ای که استفاده می کنند، از بیماری های پوستی مانند اگزما رنج می برند و باعث می شود شست و شوی لباس به یک کار سخت و ناپسند تبدیل شود زیرا مواد شوینده یک ماده تحریک کننده معمول برای پوست های حساس است.

مواد شوینده لباسشویی حاوی سفید کننده، رنگ، حلال و رایحه می توانند علائم موجود بیماری را تشدید کرده و باعث سوزش و قرمزی در مبتلایان به اگزما و سایر بیماری های پوستی مانند پسوریازیس شوند. به هر حال، پوست ما بزرگترین اندام حسی است و باقی مانده مواد شیمیایی روی لباس و ملافه های تخت توسط هزاران منافذ پوستی جذب می شود. مبتلایان به اگزما معمولاً مانع پوستی مختل شده ای دارند و این باعث حساسیت بیشتر آنها نسبت به این مواد شیمیایی می شود.

تحریک، لکه های قرمز، پوسته پوسته شدن، خارش و … چیزهایی نیست که ما آنها را دوست داشته باشیم! به همین دلیل، درمیس طب به شما توصیه هایی می کند تا از خطرات تحریک ناشی از این بقایا برای پوست های دارای اگزما جلوگیری کنید!

مواد شوینده لباسشویی محصولی است که تقریباً روزانه از آن استفاده می کنیم و اجتناب کامل از آن ما را با مشکل روبرو می کند. اگر از اگزما یا سایر بیماری های پوستی رنج می برید، یافتن ماده شوینده مناسب پوستتان بدون تشدید علائم، ضروری است. اگر برای اولین بار مواد شوینده جدیدی را امتحان می کنید، آن را روی یک یا دو تکه لباس آزمایش کنید و در صورت تایید باقی لباس های شسته نشده را بشویید.

اگزما 4874848748748741874187

در ادامه چگونگی لذت بردن از شست و شوی انبوهی از لباسها بدون شعله ور شدن علائم اگزما آورده شده است:

از مواد شوینده لباس ایمن و غیر سمی استفاده کنید

مواد شوینده لباس حاوی رنگ، عطر و سفیدکننده ای است که لباس های ما را تمیز و ضد عفونی می کند. اما اگر پوست حساسی دارید، همین مواد می توانند باعث شعله ور شدن بثورات پوستی و خشکی بیشتر پوست شما شوند. یک ماده شوینده ضد حساسیت و فاقد عطر قوی، مواد رنگی، سفید کننده و مواد براق کننده انتخاب کنید که بقایای سمی در لباس شما باقی نماند. شوینده هایی در بازار موجود هستند که از سورفاکتانت های طبیعی و مواد گیاهی ساخته شده است که آن را برای همه مناسب می سازد، به ویژه برای کسانی که دارای اگزما، پسوریازیس یا پوست بسیار خشک هستند.

از مواد شوینده مایع استفاده کنید

پودرهای شستشو نسبت به مواد شوینده مایع کمتر در آب حل می شوند. این بدان معنی است که ذرات صابون به الیاف پارچه می چسبند و حتی با شستشو ممکن است کامل پاک نشوند و با گذشت زمان، این باقیمانده ها در پارچه جمع شده و روی پوست می نشینند و باعث آلرژی می شوند. مواد شوینده مایع نسبت به پودرها بقایای کمتری بر جای می گذارد و این باعث می شود که برای افرادی که پوست حساس دارند، انتخاب مطمئنی باشد.

از استفاده بیش از حد مایع / پودر لباسشویی خودداری کنید

برخلاف آنچه روی بسته مایع و پودر لباسشویی نوشته شده است، ۲ قاشق غذاخوری محصول برای شست و شو کافی است و مقدار بیشتر از آن باعث تمیزتر شدن نخواهد بود و در واقع شما تنها اقدام به اسراف کرده اید! به علاوه کاهش میزان مایع لباسشویی باعث افزایش طول عمر ماشین لباسشویی می شود.

 

اگزما 487748748484854

 

یک برنامه شستشوی عادی را ترجیح دهید

بهتر است به جای استفاده از یک برنامه کوتاه، از یک برنامه شستشوی معمولی استفاده کنید. به این ترتیب لباسشویی شما با آب بیشتری لباسهایتان را شستشو می دهد. بنابراین در این مدت زمان ماشین لباسشویی  فرصت بیشتری برای حذف کامل مایع لباسشویی دارد و بدیهی است که خطرات تحریک را کاهش می دهد.

از مواد نرم کننده معروف پرهیز کنید

مواد نرم کننده ای که می توانید در محصولات شستشو پیدا کنید، می توانند لباس های شسته شده نرم و معطر را به شما هدیه دهند، اما با همه این اوصاف، می توانند باعث تحریک پوست افرادی شوند که پوستی آتوپیک دارند (درماتیت آتوپیک، که به آن اگزمای آتوپیک نیز گفته می شود، نوعی التهاب پوست است که منجر به خارش، قرمزی، تورم و ترک پوست می شود). اما خشک شدن سریع امکان خشکشویی نرم را به طور طبیعی فراهم می کند!

در واقع رنگ ها، رایحه ها و مواد نگهدارنده ای که در نرم کننده های پارچه استفاده می شوند، محرک های پوستی هستند که می توانند حساسیت پوستی را در بزرگسالان و نوزادان تشدید کنند.

مایعات شستشوی کم عطر را ترجیح دهید

مایعات شستشوی معطر از مواد آلرژی زا و مواد نگهدارنده تشکیل شده است. به همین دلیل است که ما به شما توصیه می کنیم از مصرف محصولاتی که متشکل از متیل کلروایزوتیازازولینون، متیلیزوتیازازولینون و همچنین بنزیزوتیازازولینون است خودداری کنید. اگر یکی از این مواد را روی برچسب محصول مشاهده کردید، ماده دیگری را مصرف کنید.

یک آبکشی اضافی اضافه کنید

باقیمانده مواد فعال کننده و مواد معطر مانده در لباسشویی می تواند پوست حساس را تحریک کند بنابراین مهم است که مطمئن شوید لباسشویی شما به درستی تنظیم شده است. چه در حال شستن لباس با دست باشید و چه در دستگاه، افزودن یک آبکشی اضافی می تواند باعث شستشو باقیمانده شود و از تجمع مواد شیمیایی در لباس جلوگیری کند. شستشو نه تنها مواد شوینده را از بین می برد بلکه باعث می شود پارچه نرمتر شود و نیاز به استفاده از نرم کننده پارچه کاهش یابد.

اگر به تازگی به شوینده طبیعی روی آورده اید، تمیز کردن ماشین لباسشویی مهم است تا از شر مواد پاک کننده باقیمانده مواد شوینده گذشته خلاص شوید. این کار را با تنظیم چرخه خالی بر روی ماشین لباسشویی خود انجام دهید، به خصوص قبل از شستن لباس اعضای خانواده با پوست حساس.

 

اگزما 48748748774784874

 

دستورالعمل های روی مایع لبایع لباسشویی را دنبال کنید

همیشه بهتر است دستورالعمل های استفاده از برچسب محصول را بخوانید و آنها را دنبال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. این باعث می شود بیش از حد صابون نزنید و پوست را در معرض افزایش دوزهای مواد شیمیایی سمی قرار ندهید.

از آهاردار کردن لباسهای خود بپرهیزید

لباس های نخی گشاد، نرم و سبک برای کسانی که پوست حساس دارند توصیه می شود زیرا احتمال چسبیدن آنها به پوست یا گرم شدن آن کمتر است. با این حال، آهاردار کردن، لباس های پنبه ای را سفت می کند و باعث می شود تا آنها روی پوست مالیده شوند، و اگزما را شعله ور می کند.

لباس هایی را که تازه خریده اید را قبل از پوشیدن بشویید

رنگ، نشاسته و مواد تکمیل شده روی لباس های جدید می تواند واکنش های آلرژیک ایجاد کند، بنابراین قبل از پوشیدن عادت کنید که آنها را بشویید.

خودتان شوینده درست کنید

اگر بخواهید از مصرف مواد شیمیایی و عطرهای مصنوعی خودداری کنید، چیزی بهتر از ساخت مواد شوینده برای لباس شخصی نیست. مغزهای صابون یک جایگزین کاملاً طبیعی هستند که حاوی ساپونین بوده و فاقد مواد شیمیایی، رنگ یا رایحه های خشن هستند، همچنین تجزیه بیولوژیکی دارند و برای انواع پارچه ها مناسب می باشند. برای تمیز کردن لباس های کثیف می توانید از مخلوط بوراکس( نمک اسید بوریک، سفید رنگ و دارای کریستالهای نرم بیرنگ است که در آب به راحتی حل می شود) ، سرکه و جوش شیرین نیز استفاده کنید.

این  مایعات تمیزکننده قدرتمند حاوی مواد غیر سمی مشتق شده از طبیعت هستند که مناسب برای پوست و نوزادان بوده و کاملا بی خطر می باشند.

چگونه می توان واکنش به MIT را تشخیص داد؟

اگزما که به دلیل متیلیزوتیازازولینون (MIT)  است باعث ایجاد لکه های قرمز و تحریک پوست می شود. در مرحله پیشرفته تر، می توانید احساس سوزش کرده و تاول بزنید. در دوره گرده افشانی، از شستن لباس های خود در بیرون خودداری کنید. اکنون بهار است و گرده گلها در همه جا وجود دارد به همین دلیل، به شما توصیه می کنیم از خشک کردن لباس های خود در بیرون از خانه خودداری کنید.

 

اگزما 498474854584158458478

 

طرز تهیه مایع لباسشویی خانگی

شما همچنین می توانید مایع لباسشویی خود را تهیه کنید!

دستورالعمل:

  • ۵۰ گرم صابون خانگی بدون قلیایی (به صورت پوسته) برای ۱ لیتر آب بسیار گرم
  • ۱۰ گرم جوش شیرین
  • ۱۵ قطره روغن اساسی، بسته به روحیه روز می توانید آن را تغییر دهید (اسطوخودوس، ماندارین، پرتقال ، لیمو …)

و اگر می خواهید نرم کننده خود را بسازید:

  • ۲۵۰ میلی لیتر سرکه سفید
  • ۱۵ قطره روغن اساسی (اسطوخودوس، ماندارین، پرتقال، لیمو …)
  • اختیاری: می توانید مقداری جوش شیرین نیز اضافه کنید (این اثر مایع لباسشویی را تقویت می کند مهمتر از همه روی چربی است و بوی بد را نیز خنثی می کند)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *