آرشیو بلاگ

انواع کهیر پوستی و درمان خانگی آن

کهیر پوستی 4968419649684

کهیر پوستی یک عارضه پوستی رایج است که با راش برجسته و خارش‌دار روی پوست همراه است. دلایل بروز این عارضه می‌تواند قرار گرفتن در معرض یک آلرژن، استفاده از لباس‌های تنگ، یا بیماری زمینه‌ای باشد. برای درمان کهیر پوستی از روش‌های مختلفی مانند استفاده از محصولات ضد حساسیت، کرم‌های ضد خارش، یا داروهای خوراکی استفاده می‌شود. به همین دلیل شناسایی دقیق علت بروز کهیر پوستی و انتخاب درمان مناسب با اهمیت بسیاری همراه است.

انواع کهیر

کهیر ناشی از آلرژی

هنگامی که بدن با یک آلرژن مواجه می‌شود، واکنشی به نام کهیر در پوست ایجاد می‌شود. در این واکنش، بدن پروتئین هیستامین را آزاد می‌کند و مایعی به نام مویرگ در زیر پوست تجمع می‌یابد. این تجمع مایع باعث التهاب و ایجاد راش در پوست می‌شود و برجستگی‌های کوچکی را ایجاد می‌کند. اگر با چیزی که به آن حساسیت دارید در تماس باشید، کهیر تماسی رخ می‌دهد. این واکنش در بعضی از افراد به صورت خفیف و در دیگران به صورت شدیدتری ایجاد می‌شود. در هر صورت، کنترل و پیشگیری از این واکنش بسیار مهم است.

کهیر پوستی 45419641854

مواد آلرژی زا

حساسیت یا آلرژی از عواملی است که می‌تواند در برابر برخی مواد شیمیایی، غذاها، داروها و حتی گیاهان و حیوانات ایجاد شود. بعضی از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای فشار خون بالا می‌توانند عامل ایجاد حساسیت شوند. همچنین مصرف غذاهایی مانند آجیل، تخم‌مرغ، ماهی و دریایی‌های دیگر و مواد غذایی حاوی آنزیم‌های خاص، مانند کیوی، موز، شاه بلوط و انبه نیز می‌توانند باعث بروز حساسیت شوند. برخی گیاهان نیز از جمله گزنه، پیچک سمی و بلوط سمی می‌توانند حساسیت را ایجاد کنند. همچنین، افزودنی‌های موجود در بعضی از غذاها، لوازم آرایشی و بهداشتی و دیگر محصولات، و موادی از جنس لاتکس نیز می‌توانند باعث ایجاد حساسیت شوند. در صورت بروز علائمی مانند خارش، تورم، تنگی نفس و سرفه، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و برای تشخیص و درمان حساسیت اقدام کنید.

کهیر ناشی از محرک فیزیکی

عوامل مختلفی می‌توانند به بروز کهیر پوستی منجر شوند،  در بعضی موارد، یک محرک فیزیکی به عاملی برای بروز کهیر پوستی تبدیل می‌شود

در زندگی روزمره ما، به صورت مداوم با شرایطی مواجه هستیم که می‌توانند باعث ایجاد خارش در پوست شوند. برخی از این شرایط شامل قرار گرفتن در محیط با دمای شدید، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خاراندن یا مالیدن پوست، فشار ناشی از پوشیدن کمربند سفت، تغییرات دمایی شدید، بالا رفتن دمای بدن به دلیل تعریق، ورزش، اضطراب یا دوش آب گرم، آدرنالین که بدن هنگام ورزش و قرار گرفتن در معرض گرما یا استرس آزاد می‌کند، و اشعه ماوراء بنفش ناشی از قرار گرفتن در تخت برنزه می‌باشند. این شرایط باعث ایجاد حساسیت در پوست می‌شوند و خارش را در این نواحی ایجاد می‌کنند. برای جلوگیری از این مشکلات، می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و محافظتی، استفاده از لباس‌های مناسب و آفتاب‌پوش، استفاده از اقداماتی نظیر تنفس عمیق و آرامش و همچنین رعایت موارد بهداشتی مانند شستشوی منظم و استفاده از محصولات بهداشتی مطابق با نوع پوست خود استفاده کنید.

کهیر مزمن

کهیر پوستی ممکن است به صورت خودبخودی از بین برود، اما اگر بیش از شش هفته ادامه داشته باشد، به کهیر مزمن تبدیل می‌شود. این عارضه ممکن است در اثر تماس با آلرژن یا محرک فیزیکی مانند غذا یا گزنه ایجاد شود. علت دقیق بروز کهیر مزمن نامعلوم است، اما ممکن است با بیماری حاد یا اختلال خود ایمنی همراه باشد. فرد مبتلا به کهیر مزمن ممکن است برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها با این عارضه مواجه شود. پوست افراد مبتلا به کهیر مزمن همواره با خارش و راش برجسته همراه است.

کهیر پوستی 461441941

روش های تشخیض کهیر

 • ظاهر ضایعات برجسته پوستی در هر قسمتی از بدن
 • ظاهر این ضایعات به صورت دسته‌ای است
 • تمایل به خارش در بخش‌های مختلف بدن
 • ایجاد راش‌هایی با رنگ صورتی، قرمز یا همرنگ پوست
 • ایجاد لکه‌های ریز در پوست
 • ایجاد خطوط نازک و برجسته در پوست

روش های خانگی درمان کهیر

 • استفاده از لوسیون‌های تسکین دهنده و خنک کننده پوست به منظور کاهش خارش و التیام آسیب پوستی
 • پوشیدن لباس‌های گشاد، سبک و نخی به منظور اجتناب از ایجاد فشار و ایجاد خارش بیشتر
 • استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب برای پوست حساس، از جمله صابون‌ها و مرطوب‌کننده‌ها
 • گرفتن دوش آب سرد در تابستان به منظور خنک کردن بدن و محافظت از خود در برابر گرمای بیش از حد
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی و استفاده از کلاه و لباس‌های محافظتی
 • اجتناب از خاراندن کهیرها و ایجاد فشار بر روی آن‌ها
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض محرک‌های شناخته شده برای ایجاد خارش و آسیب پوستی

مطالب مرتبط