آرشیو بلاگ

دلایل جوش زدن قفسه سینه و راههای خلاصی از آنها

آکنه قفسه سینه 876974967849678496784967486957

آکنه در نتیجه عفونت باکتریایی در منافذ یا فولیکول های مو ایجاد می شود که با چربی زیاد (سبوم) و سلول های مرده پوست مسدود شده است. آکنه قفسه سینه نیز یکی از مشکلات شایع پوستی است که هر دو جنس مذکر و مونث را درگیر می کند که می تواند چه از نظر روحی و چه جسمی برای افراد آزاردهنده باشد. خوشبختانه این جوش ها به راحتی با داروها و درمان های خانگی قابل درمان هستند. این مقاله علل مختلف بروز جوش های قفسه سینه و درمان و اقدامات خودمراقبتی برای مدیریت آن را مورد بحث قرار می دهد.

 

آکنه قفسه سینه 876974967849678496784967486957

 

علل آکنه قفسه سینه

  • علل اولیه آکنه قفسه سینه افزایش تولید سبوم و تجمع سلول های مرده پوست در منافذ پوست است که باعث مسدود شدن منافذ و افزایش خطر عفونت باکتریایی می شود.
  • خشکی پوست که ممکن است در اثر تغییرات آب و هوایی، شستشوی زیاد یا عوامل مختلف دیگر ایجاد شود نیز به نوبه خود می تواند باعث افزایش تولید سبوم طبیعی شده و پوست را مستعد آکنه می کند.
  • استفاده از برخی محصولات بهداشتی سنگین نیز می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و به پوست شما اجازه تنفس ندهد.
  • لباس های تنگ، به ویژه لباس های تولید شده از پارچه های مصنوعی که عرق را جذب نمی کنند، می توانند به دلیل اصطحکاک مداوم و تجمع عرق، خطر ایجاد آکنه را افزایش دهند.
  • تولید سبوم در پوست توسط سطوح هورمونی مانند سطح آندروژن کنترل می شود، افزایش آندروژن مربوط به نوجوانی و جوانی، به ویژه در زنان، می تواند باعث بروز آکنه شود. تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری، یائسگی زودرس و شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز می تواند باعث آکنه شود.
  • اگر عرق ناشی از ورزش و تمرین به ویژه در فصل تابستان به درستی شسته نشود، می تواند منافذ را مسدود کرده و منجر به تشکیل آکنه شود.
  • استفاده از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدهای خوراکی یا داخل وریدی و داروهای شیمی درمانی نیز می تواند شانس ایجاد آکنه را افزایش دهد.
  • افزایش سطح استرس اغلب با ایجاد آکنه در قفسه سینه همراه است.
  • اپیلاسیون می تواند به دلیل برداشتن مو از ریشه یا حتی واکنش به خود موم، باعث شروع یا تشدید جوش زدن شود.

درمان آکنه قفسه سینه

آکنه قفسه سینه یک بیماری شایع است که می توان آن را تا حد زیادی با محصولات بدون نسخه درمان کرد. برای تشخیص قطعی که شامل معاینه فیزیکی ناحیه آسیب دیده است، می توانید با پزشک خود مشورت کنید و با توجه به شدت آکنه خود، درمان مناسب را دریافت کنید.

درمان OTC یا بدون نسخه برای آکنه قفسه سینه

اکثر موارد جوش های سینه را می توان با یک یا چند مورد از داروهای موضعی یا خوراکی بدون نسخه زیر کنترل کرد:

 

بنزوئیل پراکسید: روی باکتری های عامل مولد آکنه عمل کرده و از رشد آنها جلوگیری می کند. از طرفی دیگر با خشک کردن ضایعات آکنه و لایه برداری سلول های مرده پوست در بهبود آکنه موثر واقع می شود.

سالیسیلیک اسید: به عنوان یک لایه بردار عمل می کند که منافذ پوست را باز کرده و باکتری ها را پاک می کند و در کنترل آکنه کمک می کند.

رتینوئید: این ماده دیگری است که در باز کردن منافذ پوست موثر عمل می کند. از رتینوئیدها می توان برای ضایعات التهابی و غیر التهابی آکنه استفاده کرد.

آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک های متداول مورد استفاده شامل تتراسایکلین، نادیفلوکساسین، کلیندامایسین و اریترومایسین است که در درمان آکنه های ملتهب خفیف تا متوسط ​​مفید است.

داروهای ضد بارداری خوراکی: این داروها معمولاً برای زنانی تجویز می شود که دلیل اصلی تشکیل آکنه قفسه سینه در آنها عدم تعادل هورمونی است.

کرم ضد آفتاب: اگرچه کرم های ضد آفتاب به درمان آکنه کمک نمی کنند، اما در جلوگیری از ایجاد اسکار آکنه و تغییر رنگ ناشی از ضایعات آن مفید هستند.

 

آکنه قفسه سینه 6458967845657469847563485678697569

 

درمان های جوش های قفسه سینه در کلینیک ها

اگر آکنه قفسه سینه شما شدید است، احتمالاً تحت تأثیر اسکار آکنه قرار خواهید گرفت. در چنین مواردی، پزشک ممکن است درمانهای زیر را در مطب برای شما پیشنهاد کند:

لایه برداری شیمیایی: اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی برای لایه برداری پوست، ظاهر شدن لایه های جدید پوست و کنترل رشد باکتری ها استفاده می شود. لایه برداری شیمیایی در درمان اسکارهای آکنه در اعماق مختلف مفید است. اگر از زخم های ناشی از التهابات قبلی ناراحت هستید، در کنار سایر درمان های آکنه، از لایه بردارهای شیمیایی نیز استفاده می کنید.

درمان لیزری و نور درمانی: از نور پرانرژی برای سوزاندن پوست آسیب دیده برای درمان اسکارها، به ویژه جای زخم های برجسته آکنه استفاده می شود.

درمان های خانگی برای آکنه قفسه سینه

چندین ماده طبیعی می توانند به کنترل و مدیریت آکنه قفسه سینه کمک کنند و ارزش امتحان را دارد به شرطی که به آنها حساسیت نداشته باشید.

دارچین و عسل

دارچین و عسل هر دو ضد باکتری هستند و استفاده از آنها در از بین بردن باکتری های مولد آکنه بسیار موثر است. از طرفی هر دوی این مواد دارای خواص ضد التهابی هستند و به تسکین پوست کمک می کنند و در کنترل جوش های قفسه سینه مفید است. روش استفاده از این مواد اعجاز انگیز به این صورت است که نصف قاشق غذاخوری دارچین را با همین مقدار عسل مخلوط کرده و پس از ۱۵ دقیقه از استعمال آن روی پوست آن را بشویید.

 روغن درخت چای

روغن درخت چای سرشار از ترپن هایی است که پروپیونی باکتریوم و سایر باکتری های ایجاد کننده آکنه را هدف قرار می دهند، بنابراین دفعات و شدت بروز آکنه قفسه سینه را کاهش می دهد. در واقع، استفاده از روغن موضعی ۵٪ درخت چای در درمان آکنه خفیف تا متوسط ​​موثر است. بهتر است چند قطره روغن درخت چای را با یک روغن حامل مانند روغن بادام، زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کرده و با استفاده از پنبه روی محل بمالید و پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بشویید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا سرشار از عوامل ضد التهابی و تسکین دهنده است که می تواند به کاهش تحریک و ناراحتی ناشی از ضایعات آکنه کمک کند. همچنین به جذب رطوبت به پوست کمک می کند. مقادیر بالای ویتامین C ، E و بتاکاروتن موجود در ژل آلوئه ورا به کنترل تشکیل آکنه کمک می کند.

زردچوبه

زردچوبه یک عامل قوی ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که می تواند به کنترل تشکیل آکنه کمک کند. در صورت مخلوط کردن زردچوبه با عسل خمیری غلیظ به دست آید که می توان آنرا به محل آکنه قفسه سینه مالیده و پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیه آن را شست.

بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر می تواند به خشک شدن ضایعات آکنه موجود و همچنین جلوگیری از ایجاد ضایعات جدید آکنه به دلیل ماهیت ضد میکروبی آن کمک کند. علاوه بر این، خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بلغور جو دوسر به کنترل تورم، قرمزی و درد ناشی از آکنه کمک می کند.

تغییر سبک زندگی برای کنترل آکنه قفسه سینه

ایجاد تغییرات در روش های مراقبت از پوست و همچنین تغییر شیوه زندگی در مدیریت بهتر آکنه و جلوگیری از ایجاد آن بسیار ضروری است. از جمله اعمالی که بهتر است در برنامه روزانه یا هفتگی خود قرار دهید شامل موارد زیر می گردد:

به صورت هفتگی پوست خود را  لایه برداری کنید

لایه برداری پوست شما یک یا دو بار در هفته با استفاده از یک اسکراب ملایم از تجمع سلول های مرده پوست جلوگیری کرده و به پیشگیری و درمان آکنه ناشی از مسدود شدن منافذ کمک می کند.

آکنه قفسه سینه 7896896868968596874968749687496

بعد از تعریق یا ورزش دوش بگیرید

دوش گرفتن قبل و بعد از تمرین ضروری است زیرا از تجمع عرق و در نتیجه ایجاد آکنه قفسه سینه جلوگیری می کند.

لباس های گشاد بپوشید

بهتر است برای جلوگیری از تحریک ضایعات آکنه، لباس های گشاد با پارچه هایی که به پوست اجازه تنفس میدهند استفاده کنید.

مقدار زیادی آب مصرف کنید

حفظ سطح مطلوب هیدراتاسیون بدن با کمک به حذف سموم و بهبود سلامت پوست به طور کلی نقش مهمی در مدیریت آکنه قفسه سینه ایفا می کند.

از استفاده از محصولات حاوی عطرهای مصنوعی خودداری کنید

صابون ها، عطرها، لوازم آرایشی یا لوسیون های بدن که حاوی رایحه های مصنوعی هستند می توانند پوست را تحریک کرده و منافذ پوست را مسدود کرده و آکنه را تشدید کنند. بنابراین، بهتر است از آنها اجتناب کنید و به جای آن از محصولات طبیعی استفاده کنید.

میزان مصرف قند را کنترل کنید

از آنجا که مصرف زیاد شکر با بروز آکنه های مکرر و شدید همراه است، بهتر است میزان مصرف قند خود را تعدیل کنید.

به آکنه خود دست نزنید

از ظاهر شدن ، چیدن یا فشار دادن ضایعات آکنه خودداری کنید زیرا خطر ایجاد زخم و خونریزی را افزایش می دهد، همچنین هنگام لمس سایر قسمت های بدن با دست های آلوده، ممکن است باکتری های ایجاد کننده آکنه را گسترش دهید.

از مرطوب کننده های ملایم استفاده کنید

به جای لوسیون های چرب که می توانند منافذ پوست شما را مسدود کنند، از مرطوب کننده های سبک استفاده کنید.

عوارض ناشی از آکنه قفسه سینه

آکنه قفسه سینه به طور کلی یک وضعیت خفیف است که عوارض جدی ایجاد نمی کند. با این حال، موارد شدید آکنه اگر به درستی درمان نشوند، می توانند منجر به تغییر رنگ در اطراف ضایعات آکنه و ایجاد اسکار شوند. به عنوان مثال، آکنه التهابی می تواند باعث ایجاد اسکارهای دائمی شود که ممکن است حفره دار، حجیم یا ضخیم تر از اسکارهای معمولی باشد. علاوه بر این، عدم کنترل جوش های  قفسه سینه، به ویژه اگر دستکاری و خراشیده شوند ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *