آرشیو بلاگ

کره شی باتر، محصول طبیعی در جوانسازی پوست

کره شی باتر 59649685419685419685

کره شی باتر  یا کره شی، چربی است که از  دانه درخت شی استخراج می شود.  این کره رنگ مایل به سفید یا عاجی داشته که از  درختان شی بومی غرب آفریقا  نیز بدست می آید و جزو محصولات مراقبتی بسیار نیز به شمار می رود.  کره شیا برای قرن ها به عنوان یک ماده آرایشی مورد استفاده قرار گرفته است. غلظت بالای ویتامین ها و اسیدهای چرب آن، همراه با قوام قابل پخش آسان محصولی عالی برای صاف کردن، تسکین و حالت دادن به پوست شما تبدیل می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا مزایای این کره افریقایی را برای رسیدن به پوست شفاف نیز برای شما نیز ذکر نماییم.

فواید کره شی باتر برای زیبایی پوست:

۱٫ مرطوب کننده قوی:

اگر از استفاده از مداوم از کرم آبرسان نیز خسته شده اید می توانید با استفاده کره شی باتر نیز در طولانی مدت نیز پوست خود را مرطوب نگه داشته باشید. در این روغن اسیدهای چرب لینولئیک، اولئیک، استناریک و پالمتیک وجود دارد که باعث رطوبت رسانی به پوست و مو می‌شود. درواقع این روغن به علت جذب بالایی که دارد، وارد پوست و مو می‌شود. پوست نیز در چنین شرایطی به بازسازی لیپیدها می‌پردازد و رطوبت ایجاد می‌کند. لیپیدهای به وجود آمده مانعی بین پوست و محیط بیرون ایجاد می‌کنند. بدین ترتیب رطوبت درون پوست حفظ می‌شود.

هنگامی که شیا را به صورت موضعی استفاده می کنید، این روغن ها به سرعت جذب پوست شما می شوند. آنها به عنوان یک عامل “بازسازنده” عمل می کنند، لیپیدها را بازیابی می کنند و به سرعت رطوبت ایجاد می کنند. این عامل مانع بین پوست شما و محیط بیرون  شده و رطوبت را در خود نگه می دارد و خطر خشکی پوست شما را حتی در سرد ترین دمای هوا نیز کاهش می دهد.

۲٫  مناسب برای انواع پوست

این روغن هیچ ماده تحریک کننده شیمیایی در ساختارش ندارد. در حقیقت کره شی باتر منافذ پوست را مسدود نمی‌کند و هیچ اثری از خشکی پوست باقی نمی‌گذارد. به همین دلیل برای هر نوع پوستی مناسب است.

کره شی باتر 65165165163

۳٫پوست شما را چرب نمی کند

اگر نوع پوست شما چرب است و از استعمال انواع روغن بر روی پوست خود نیز اجتناب می کنید. باید بگوییم که کره شیا حاوی سطوح بالایی از اسید لینولئیک و اسید اولئیک است. این دو اسید یکدیگر را متعادل می کنند. همین عامل موجب شده تا استفاده آن نیز افزایش یابد. این بدان معناست که کره شیا برای پوست شما به راحتی جذب می شود و پس از استفاده پوست شما چرب به نظر نمی رسد.

۴٫ضد التهاب است

استرهای گیاهی کره شیا دارای خواص ضد التهابی هستند. این خاصیت ضد باکتریایی شی باتر در سال ۲۰۱۲ اثبات شده است. هنگامی که شیا روی پوست اعمال می شود، سیتوکین ها و سایر سلول های التهابی را تحریک می کند تا تولید آنها را کند کند. این ممکن است به حداقل رساندن آکنه و انواع جوش ها  و تحریک ناشی از عوامل محیطی مانند آب و هوای خشک و همچنین شرایط التهابی پوست مانند اگزما کمک کند.

۵٫ منبع آنتی اکسیدان

از آنجا که آنتی اکسیدان ها عوامل مهم ضد پیری هستند. کره شی باتر دارای سطوح قابل توجهی از ویتامین های A و E است که به این معنی است که فعالیت آنتی اکسیدانی قوی را افزایش می دهد. آنها از سلول های پوست شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند که می تواند منجر به پیری زودرس و ظاهری کدر پوست شود.

۶٫  آنتی باکتریال است

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد که دوزهای خوراکی عصاره پوست درخت شیا می تواند منجر به کاهش فعالیت ضد میکروبی شود. از این خاصیت می‌توان در درمان آکنه و جوش های باکتریایی استفاده کرد. از طرفی از آن جایی که این روغن جذب سریع اپیدرم می‌شود، لایه خارجی پوست را قفل می‌کند. بنابراین پوست خشک نمی‌شود و تعادلی بین چربی های پوست ایجاد می‌کند. به همین دلیل از ورود باکتری‌هایی که منجر به آکنه در پوست می‌شوند، جلوگیری می‌کند. همینطور در مواردی حتی به از بین بردن جای جوش در بدن کمک می‌کند. همچنین این روغن در درمان عفونت های قارچی پوست قدرتمند است. اگرچه نمی‌توان تمام عفونت های قارچی را با شی باتر از بین برد، اما می‌توان قارچ هایی که معمولا ورزشکاران در پوستشان ایجاد می‌شوند را درمان کرد.

کره شی باتر 65465168519685

۷٫  تقویت کننده کلاژن های پوست است!

چه چیزی بهتر از این که فرایند تخریب کلاژن سازی پوست متوقف شود؟ کره شی باتر حاوی تری ترپن است و این ماده، به طور طبیعی باعث توقف تخریب فیبر کلاژن می‌شود. این روغن گیاهی با نگهداری رشته های کلاژنی، باعث کاهش ایجاد چین و چروک در پوست می‌شوند.

  1. رفع جوش های پوستی

کره شی باتر سرشار از انواع مختلف اسیدهای چرب است. این ترکیب منحصر به فرد به پاکسازی پوست شما از چربی اضافی (سبوم) کمک می کند. در عین حال، کره شیا رطوبت را به پوست شما باز می گرداند و آن را در اپیدرم شما قفل می کند، بنابراین پوست شما خشک نمی شود و احساس نمی کنید که روغن از بین رفته است. نتیجه ترمیم تعادل طبیعی روغن ها در پوست شما است – که ممکن است به توقف آکنه قبل از شروع آن کمک کند.

۹٫  به بازسازی سلولی کمک می کند

خواص مرطوب کنندگی و آنتی اکسیدان های متعدد شی باتر به پوست شما کمک می کند تا سلول های جدید سالم تولید کند. بدن شما دائما در حال ساخت سلول های جدید پوست و خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست است. سلول های مرده پوست در بالای آن قرار می گیرند. اگر سرعت خلاص شدن از این سلول‌ها زیاد باشد و رطوبت کافی در پوست نباشد، پوست خشک می‌شود. اگر سرعت خلاص شدن از این سلول‌های مرده کم باشد، پوست کدر و مرده دیده می‌شود. شی باتر با خاصیت مرطوب کنندگی و آنتی اکسیدانی که دارد، به بازسازی سریعتر سلول‌های پوست کمک می‌کند. بدین ترتیب زمانی که سلول‌های مرده ریزش پیدا کردند، سلول‌های تازه جایگزین آن‌ها می‌شوند.

 

 

مطالب مرتبط