آرشیو بلاگ

درمان جوش با یخ

درمان جوش با یخ 34941968541616891

بیشتر افراد در طول عمر خود با مشکلات پوستی مثل جوش مواجه می‌شوند. روش‌های درمانی معمولاً می‌توانند علائم ناخواسته را بهبود بخشند، اما برخی از محصولات شیمیایی قوی ممکن است باعث تحریک و خشکی پوست شوند. به همین دلیل، برخی افراد ترجیح می‌دهند از درمان‌های طبیعی برای مشکلات پوستی استفاده کنند. به‌عنوان مثال، استفاده از یخ یا کمپرس سرد می‌تواند به‌عنوان روشی طبیعی و موثر در کاهش علائم برخی از انواع جوش‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

درمان جوش با یخ 48+41+84185

علت به وجود آمدن جوش

جوش یکی از مشکلات پوستی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند؛ در حالی که چربی و یا سلول‌های مرده‌ی پوست فولیکول‌های مو را مسدود کرده و باعث جمع شدن چربی اضافی، بقایای سلولی و باکتری‌های زیر پوست می‌شود. برخی مواقع، دیواره‌ی فولیکول بسته‌شده‌ی مو پاره شده و محتویات آن به بافت پوست اطراف منتقل می‌شود؛ که می‌تواند منجر به ایجاد جوش بیشتر و بروز التهاب شود.

استفاده از یخ به کاهش قرمزی، تورم و درد جوش‌های التهابی مثل کیست و چرک‌دانه یا پوسچول، کمک می‌کند. با این حال، تأثیر کمی روی جوش‌های غیرالتهابی دارد و ممکن است نتواند محتویات داخل آن را از بین ببرد. درمان جوش با محصولات شیمیایی معمولاً لکه‌های ناخواسته را از بین می‌برد، اما برخی از محصولات حاوی مواد شیمیایی قوی هستند و ممکن است باعث تحریک و خشکی پوست شوند. برخی افراد به دلیل این موضوع به‌جای استفاده از محصولات شیمیایی، از روش‌های طبیعی برای درمان جوش استفاده می‌کنند

نحوه استفاده از یخ

اگرچه جوش‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن، از جمله صورت، پشت، قفسه سینه و پوست سر ظاهر شوند، اما روش استفاده از یخ برای درمان آن‌ها در بخش‌های مختلف بدن ممکن است متفاوت باشد. به هر حال، برای جلوگیری از تحریک بیشتر جوش، از قرار دادن یخ مستقیماً روی پوست بپرهیزید. برای استفاده از یخ، تکه‌های آن را درون یک پارچه تمیز بپیچانید و سپس بر روی جوش بگذارید. زمان استفاده از یخ را نیز باید محدود کرد و هر بار حداکثر به مدت یک دقیقه باشد. همچنین از استفاده از کیسه‌ی یخ برای خوابیدن بر روی آن خودداری کنید.

۱٫پیش از استفاده از یخ، محل موردنظر را با استفاده از یک پاک‌کننده‌ی ملایم و آب گرم به دقت شستشو دهید.
۲٫برای استفاده از یخ، آن را به هیچ عنوان مستقیماً روی پوست قرار ندهید.
۳٫قبل از قرار دادن یخ روی پوست، تکه‌های یخ یا کمپرس سرد را درون یک پارچه‌ی تمیز و نرم بپیچانید.
۴٫در هر بار استفاده، یخ را به مدت ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه بر روی پوست قرار دهید.
۵٫برای جلوگیری از هرگونه مشکلات سلامتی، هیچ‌گاه با کیسه‌ی یخ نخوابید و در صورت نیاز، از آن به صورت محدود و با احتیاط استفاده کنید.

درمان جوش با یخ 3 81816851684516

استفاده از یخ برای جوش های صورت

برای درمان جوش‌های پوستی می‌توانید با توجه به تعداد و اندازه جوش‌ها، یک تکه یخ را مستقیماً روی ناحیه‌ی موردنظر قرار دهید. بعد از شستشو و خشک کردن ناحیه‌ی جوش، یک تکه یخ پیچیده شده در پارچه را به مدت یک دقیقه بر روی جوش قرار داده و پس از چند دقیقه فاصله، مجدداً یخ را روی جوش قرار دهید تا از آسیب به بافت پوست جلوگیری شود.

برای درمان جوش‌های ملتهب بر روی صورت، پشت، قفسه‌ی سینه و پوست سر، می‌توانید صبح و عصر یخ را به روتین مراقبت از پوست‌تان اضافه کنید و یا چندین بار در روز یخ را روی جوش‌های ملتهب خود قرار دهید، اما قبل از این کار حتماً باید پوست‌تان را با پاک‌کننده‌ی ملایم و آب گرم تمیز کنید. در صورتی که یخ در دسترس نیست، می‌توانید از کیسه‌ی سبزیجات یخ‌زده استفاده کنید.

نکته: هرگز نباید یخ را مستقیماً بر روی پوست قرار داده یا با کیسه‌ی یخ بر روی جوش خوابید