آرشیو بلاگ

درمان تبخال چیست ؟ | علل + درمان تبخال

کودکی که تبخال دارد 145255525555

تبخال یک بیماری ویروسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ناشی می‌شود. این بیماری عمدتاً باعث ظاهر شدن آفت‌های پوستی، جوش‌های دردناک و التهابات در مناطق مختلفی از بدن مانند آلت تناسلی، صورت، دهان، چشم و مغز می‌شود. تبخال بیشتر در افراد با سیستم ایمنی ضعیف و همچنین در زمان‌هایی از زندگی که بدن دچار استرس شدید، ضعف و خستگی می‌شود. این بیماری معمولاً با روش‌های درمانی مانند مصرف داروهای ضد ویروسی و مسکن، کاهش علائم و درمان آفت‌های پوستی قابل مدیریت است.

دلایل اصلی ایجاد تبخال لب :

عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) نوع ۱ که معمولاً با آفت‌های پوستی مرتبط است

ویروس HSV مخفف عبارت Herpes Simplex Virus است و به دو نوع یا سری از ویروس‌ها اشاره دارد که عفونت‌های آن‌ها در انسان شایع است. HSV نوع ۱ (HSV-1) معمولاً باعث تبخال لب و بیشتر آفت‌های پوستی در بخش صورتی از صورت می‌شود، در حالی که HSV نوع ۲ (HSV-2) عمدتاً باعث عفونت تناسلی شده و در نتیجه سبب تشکیل آفت‌های پوستی و تبخال‌هایی در منطقه تناسلی می‌شود.

خانومی دارای تبخال 2152485

کدام افراد در معرض ابتلا به تبخال لب هستند؟

تبخال می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما بستگی به میزان تماس با ویروس دارد. در صورتی که فردی با فرد آلوده تماس در اطراف لب داشته باشد، ممکن است با تبخال آلوده شود. علاوه بر این، سیستم ایمنی ضعیف، عاملی است که بیشتر موجب بروز تبخال می‌شود. در حالی که زنان باردار و نوزادان نیز در معرض خطر هستند، چون ممکن است از مادر آلوده ویروس را دریافت کنند.

علائم و عوارض ابتلا به تبخال لب شامل سوزن‌سوزن شدن، تب، درد، خارش، خستگی، احساس ناخوشی، تورم غدد لنفاوی، سوزش و ایجاد زخم یا تاول هستند. با استفاده از روش‌های درمانی، این علائم و عوارض قابل بهبود هستند. این علائم معمولاً به صورت دوره‌ای تکرار می‌شوند و در دوره‌های بعدی با شدت کمتر و مدت‌زمان کوتاه‌تری رخ می‌دهند.

فردی دارای تبخال 412558

مؤثرترین راهکارهای درمان تبخال لب

وقتی ویروس تبخال وارد بدن فردی شود، به‌طور دائمی در بدنش باقی می‌ماند، به‌علت اینکه این ویروس قابلیت سرایت به دیگران را دارد، فرد مبتلا به طور پنهانی می‌تواند بیماری را به افراد دیگر منتقل کند. علائم بیماری در بعضی افراد بعد از گذشت زمانی ممکن است ناپدید شود، اما با این حال، ویروس همچنان در بدن آنها باقی‌مانده و در صورتی که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف شود، بیماری می‌تواند به شدت بروز کند.

درمان تبخال لب، باید با توجه به علل ایجاد آن، شناسایی و انجام شود؛ در غیر این صورت، نتیجه مطلوب برای فرد بدست نخواهد آمد. هر چند روش‌های مختلفی برای درمان تبخال وجود دارد که مؤثر هستند، اما هنوز هیچ درمان قطعی برای تبخال وجود ندارد؛ البته در بعضی موارد، زخم‌ها به‌طور خودبخود بهبود می‌یابند..

برای معالجه تبخال، راهکارهای مختلفی برای ترمیم زخم و پیشگیری از بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. پزشک نیز معمولاً برای کاهش شدت بیماری در افراد، یک سری قرص و کرم‌های مخصوص تجویز می‌کند.

فردی که دارای تبخال است 4125588

درمان تبخال لب با کمپرس یخ

استفاده از یخ می‌تواند به تسکین درد و ناراحتی ناشی از تبخال کمک کند. برای این منظور، یک تکه یخ را در یک حوله یا پارچه قرار داده و آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید تا بهبودی مشاهده شود.

قالب یخ 52156885

روغن درخت چای برای درمان تبخال :

استفاده از روغن درخت چای یک روش درمانی مؤثر دیگر برای کمک به معالجه تبخال است. این روغن دارای خواص ضدالتهابی و ضددردی است که ناشی از ترکیبات ترپن‌ها و فنیل‌پروپانوئیدها در آن است که به عملکرد ضدویروسی نیز می‌پردازند.

روغن درخت چای 41258411

روغن نارگیل برای درمان تبخال

روغن نارگیل دارای اسید لوریک است که دارای خواص ضدویروسی و ضد باکتری بوده و همچنین با کمک اسید لوریک و کاپریک اسید، می تواند در کشتن ویروس تب خال موثر باشد. بهترین میزان مصرف روزانه برای این روغن حدود ۱-۳ اونس یا یک چهارم قاشق است. در صورت مشاوره با پزشک، می توانید به صورت متناوب، مکمل حاوی اسید لوریک را مصرف کنید.

روغن نارگیل در کنار نارگیل 41255888

جلوگیری از خارش تبخال با خمیر جوش شیرین

استفاده از خمیر جوش شیرین می‌تواند در تسکین خارش و خشک شدن زخم‌ها مفید باشد. برای انجام این کار، می‌توانید یک پنبه را مرطوب کرده و سپس آن را در کمی جوش شیرین قرار داده و روی زخم خود قرار دهید.