آرشیو بلاگ

جوش های چرکی را بترکانیم یا خیر؟ آیا برای پوست ضرر دارد؟

جوش‌ های چرکی 21234654342131

ترکاندن جوش‌ های چرکی می‌تواند ظاهری زشت و نازیبا برای پوست صورت به وجود آورد. در واقع، یکی از بزرگترین مشکلات و موانعی که پوست صورت ما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، جوش‌هایی هستند که بر روی آن به وجود آمده‌اند. بهترین راه برای مقابله با جوش‌های چرکی، جلوگیری از تشکیل آن‌ها در ابتداست، به این منظور نیاز است که به روش‌های مناسبی برای پاکسازی پوست صورت اقدام کنیم و از روش‌های غیرمناسب مانند ترکاندن جوش‌ها به وسیله دستان خودداری کنیم.

پزشکان می‌گویند، اگر به ترکاندن جوش‌های چرکی ادامه دهید، علاوه بر آن که در شکل ظاهری پوست شما مشکلات فراوانی به وجود می‌آورد، بلکه این امر به صورت ناخواسته باعث ایجاد فشار به فولیکول‌ها شده و منافذ پوست را باز می‌کند. پارگی دیواره فولیکول موجب می‌شود که تمامی مواد آلوده به لایه‌های زیرین پوست منتقل شوند.

ترکاندن جوش‌های سر سیاه و سفید پوست، صورت را ابتدا قرمز و متورم نموده و در نهایت متوجه خواهید شد که جای هر کدام از این جوش‌ها به صورت لکه‌های قهوه‌ای در پوست باقی می‌ماند و زیبایی و جذابیت آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای این که در مورد این جوش‌ها و عوارض ترکاندن آن‌ها اطلاعات بیشتری به دست آوریم، ابتدا باید ببینیم جوش چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟ در ادامه با درمیس طب همراه باشید.

جوش‌ های چرکی 21246454321321

جوش های چرکی چگونه ایجاد می شود؟

در اثر انسداد منافذ پوستی و برخی از مواد مانند چربی‌ها، باکتری‌ها و سایر آلودگی‌ها، جوش به‌وجود می‌آید. جوش یکی از واکنش‌های طبیعی بدن ما در برابر این گونه مواد است. چربی‌ها و آلودگی‌های مذکور با سلول‌های مرده پوست و همچنین بقایای آرایش ترکیب شده و به‌این صورت باعث ایجاد نقطه‌های ریزی می‌شوند که درون آن‌ها مایعی سفیدرنگ به شکل چرک وجود دارد و کاملاً ملتهب است.

البته در برخی از مواقع، باکتری‌ها و میکروب‌ها از طریق سایش و بریدگی وارد پوست می‌شوند و زمانی که گلبول‌های سفید جسم ما شروع به مبارزه با این عفونت می‌کنند، جوش‌های چرکین به وجود می‌آیند. این جوش‌ها در هر قسمتی از بدن می‌توانند ظاهر شوند، اما معمولاً در قسمت صورت، گلو، زیر بغل، پشت شانه و کشاله‌ران بیش‌تر از هر جای دیگری مشاهده می‌شوند.

جوش‌ های چرکی 3215486453412

چرا نباید جوش های چرکی را بترکانیم؟

جوش های چرکی به علت باقی ماندن چربی ها، باکتری ها و آلودگی ها در عمق پوست به وجود می آیند. اگرچه جوش ها یکی از واکنش های طبیعی بدن در مقابل این گونه مواد هستند، اما برخلاف باور عموم، ترکاندن جوش ها به هیچ وجه توصیه نمی شود. این اقدام می تواند آسیب های جبران ناپذیری برای پوست به وجود آورد و در برخی موارد باعث ایجاد لکه های تیره بر روی پوست شود که ممکن است همیشه باقی بمانند و زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار دهند.

بهترین راه برای مدیریت جوش های چرکین، پاکسازی مرتب و منظم پوست است. این شامل شستشوی صورت با آب ولرم و صابون مناسب، استفاده از محصولات پاک کننده پوست و رطوبت رسانی مناسب به پوست است. همچنین مصرف غذاهای سالم و حرکت منظم نیز به بهبود وضعیت پوست کمک می کند.

در صورتی که مشکل جوش های چرکین شما بسیار شدید است، بهتر است با پزشک یا پوست پزشک مشورت کنید. او می تواند به شما محصولات مناسب پوستی را توصیه کند و در صورت نیاز، درمان هایی از جمله لیزر، شیمی درمانی و داروهای تجویز شده را نیز پیشنهاد دهد.

جوش‌ های چرکی 2156431350548746531

چگونه می توان از جوش های چرکی جلوگیری کرد؟

همانگونه که می‌دانید، در برخی از مقاطع زندگی ممکن است با جوش‌های چرکین بر روی پوست خود مواجه شده و با ترکاندن آن‌ها سعی کنیم آن را از بین ببریم، اما این موضوع می‌تواند مشکلات فراوانی برای پوست ما به همراه آورد. بنابراین، یکی از مهمترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود، این است که چگونه می‌توان از همان ابتدا از بروز جوش جلوگیری کرد؟

برای پاسخ به این سوال، به برخی از مهمترین موارد در این زمینه اشاره می‌کنیم:

  1. سعی کنید صورت خود را در طول روز یک یا دوبار با استفاده از شوینده‌های ملایم، شسته و تمیز کنید، زیرا این امر از تجمع چربی و آلودگی‌ها بر روی پوست جلوگیری به عمل می‌آورد.
  2. در هنگام بیرون رفتن از خانه حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.
  3. در طول روز و یا شب‌ها قبل از خواب از کرم‌های مرطوب کننده که فاقد چربی هستند، استفاده کنید.
  4. پوست صورت خود را در طول روز به آرامی ماساژ دهید، این امر باعث گردش هر چه بهتر خون در رگ‌ها شده و رطوبت آن را تامین می‌نماید و در عین حال منافذ باز آن را مسدود می‌کند.
  5. سعی کنید در برنامه غذایی روزانه خود از مواد غذایی چرب، سرخ شده و ناسالم کمتر استفاده کنید.